For noget tid siden fortalte vi, at der var fundet Giardia i Randers. Det var en dyrlæge, der meldte ud, at der var flere hunde end vanligt, der kom ind med giardiasymptomer.
I Jelling bor vores læser Vivian Jespersen, og efter hun havde læst om vores advarsel, besluttede hun sig for at kontakte os.
– Jeg synes, der mangler et bredere billede af Giardia. For når man læser, at der er fundet Giardia i Randers, så tror nogen, at det ikke findes andre steder, og derfor tager de det måske ikke så alvorligt, lyder det fra Vivian Jespersen.
Hendes hund er netop ved at komme sig ovenpå et længere sygdomsforløb med Giardia.
– Hun havde haft rigtig dårlig mave gennem længere tid, og det tog faktisk lang tid, før dyrlægen mistænkte Giardia. Hun har været syg i to måneder, og jeg er nu ved at få hendes mave langsomt op at køre igen, fortæller hun.
Derfor generer det hende også, at hun gang på gang støder på massevis af hundelort, når hun er i hundeskoven eller andre steder, hvor der er mange hunde.
– Det er jo gennem afføringen, det smitter, så jeg forstår slet ikke, at folk ikke samler op efter deres hunde. Folk tager det simpelthen ikke alvorligt, fastslår hun og fortsætter:
– Hvis en smittet hund går i en hundeskov, og ejeren ikke samler op efter den, så kan den jo nå at smitte rigtig mange.
Med sin historie ønsker Vivian Jespersen at gøre folk opmærksomme på, at Giardia ikke bare er et problem, man finder i nogle lokalområder. Nogle gange er der bare ekstra mange smittede i et område.
– Vi skal huske på, at det er landsdækkende, og det er jo bare en af grundene til, at vi altid skal samle op efter vores hunde. Det er virkelig vigtigt.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Mange hundeejere vil opleve at skulle aflevere en afføringsprøve fra deres hund – men hvorfor bruger man afføringsprøver og hvordan gør man, når prøven skal indleveres?
Vi har fulgt sagen med Kennel Dittmer, som har floreret på nettet den sidste tid. Nu er der nyt
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Omkring 100 deltagere med deres firbenede makker havde i weekenden fundet vej til Bevtoft, hvor K9 Biathlon for Alle – Forårsfornemmelser blev afholdt. Løbet var årets tredje Mini Edition, og som altid var stemningen præget af fællesskab og masser af hundeglæde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.