I denne weekend, den 21.-22. september, afholdes de internationale DKK-udstillinger i Roskilde, hvor hundeentusiaster fra nær og fjern samles for at vise deres firbenede venner frem. Allerede fredag var der liv på pladsen, da mange udstillere benyttede muligheden for at sikre sig de bedste pladser ved at opstille deres telte i forvejen mellem kl. 16 og 17.
Helle og Julie, der begge har grand danois, var blandt de første, som ankom til pladsen.
- Vi ankom allerede kl. 12:00, da vi tidligere har oplevet, at det kan være svært at få en god plads, hvis man kommer for sent. I foråret kom vi kl. 14:00, og der var så mange mennesker, at det blev helt kaotisk, fortæller Helle.
Det betaler sig at komme i god tid
Erfaringen fra tidligere udstillinger har lært dem, at det betaler sig at komme i god tid. Denne gang har de i alt fire telte med sig for at skabe en god base for deres hunde og hundevenner og samtidig have et sted, hvor de kan følge med i, hvad der sker i udstillingsringen.
- Det er vigtigt at have den rigtige plads, så vi kan holde øje med, hvad der sker, og samtidig sørge for, at hundene har det godt. I vores flok passer vi på hinandens ting og hunde, og det giver en tryghed, at vi står tæt. Så kan vi bevæge os væk uden bekymringer, forklarer Helle.
Ved 15-tiden var antallet af udstillere vokset markant, og omkring 50 mennesker stod i kø for at komme ind og sætte deres telte op. Der kom løbende flere til, og stemningen på pladsen blev mere og mere intens, efterhånden som udstillerne indfandt sig. På trods af de praktiske udfordringer, som en udstillingsweekend kan byde på, var både Helle og Julie klar til at møde enhver situation med godt humør.
- Havde det regnet, havde vi siddet her alligevel – også klokken 12. Det er bare sådan, vi hundemennesker er, siger Helle med et smil.
Hundeudstilling er en livsstil
Udstillingslivet er for mange ikke kun en hobby, men en livsstil.
- For 20 år siden havde jeg ikke regnet med, at dette ville blive en stor del af mit liv, men nu er det svært at forestille sig noget andet, fortæller Helle.
Julie, som kun har været en del af miljøet i halvandet år, nikker genkendende til følelsen:
- Det kan være svært at komme ind som ny, men det betyder meget, når nogen tager én under deres vinger og hjælper én i gang. Det har virkelig gjort en forskel for mig.
For Helle og Julie, og for mange andre udstillere, er det ikke kun konkurrencen, der trækker dem til Roskilde i weekenden. Det er fællesskabet, hyggen og samværet med ligesindede, der gør, at de år efter år vender tilbage. - Det er en livsstil, der startede som en hobby, men nu fylder det meget mere. Man bliver grebet af det, afslutter Helle.
Der er ingen tvivl om, at denne weekend bliver fyldt med spænding og masser af oplevelser for både hunde og deres ejere. Vi ser frem til at følge udstillingen og de mange flotte præstationer på pladsen.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Torsdag åbner dørene til nordens største hundeudstilling, MyDOG. I år er hunden.dk på plads i Sverige, så du kan følge begivenhederne
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50
Galaksi Klip og Trim står sammen med Core bag en fantastisk online hundeudstilling, som hunden.dk nu også er en del af
Med stærke præstationer i både hold- og individuel konkurrence leverede de danske juniorhandlere flotte resultater ved årets nordiske mesterskab i Stockholm.
Så er billederne fra Roskilde på nettet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.