Hvor de fleste familiehunde har nydt godt af sine menneskers selskab de seneste uger, så er sagen en ganske anden for de 230 aktive førerhunde i Dansk Blindesamfund. Her mærker brugerne tydeligt, at hundene efterhånden er rastløse og savner de daglige opgaver med at føre og hjælpe deres blinde brugere rundt i samfundet. Det skriver Dansk Blindesamfund i en pressemeddelelse.
Ronja er vant til at følge sin bruger Lene allevegne – på arbejde, ud at handle, til og fra besøg hos venner og fritidsaktiviteter. Men det er der ikke så meget af for tiden, hvor Lene arbejder hjemmefra.
– Det er tydeligt, at Ronja keder sig. Hver gang jeg tager min computer frem, går hun slukøret tilbage i sin hundekurv. For tiden har hun meget energi, som ikke bliver brugt, så det må vi forsøge at få afløb for på anden vis, forklarer Lene Fritzbøger Andersen, der til daglig er blindefaglig konsulent i førerhundeordningen i Dansk Blindesamfund.
Problemer med træningen
I øjeblikket kommer Ronja heller ikke med i butikker, da Lene har gode venner, som handler for hende. Lene synes nemlig, at det er svært at holde afstand til mennesker, når hun ikke kan se. Førerhundene ved heller ikke, at de skal holde to meters afstand.
– Det med de to meters afstand, har vi ikke fået lært førerhundene endnu. Det kunne måske være en udfordring for førerhundeinstruktørerne, for de har også svært ved at træne hundene, som de plejer, forklarer Lene Fritzbøger Andersen.
De danske gågader ligger nemlig øde hen, så det er svært at træne hundene i at færdes blandt andre i det offentlige rum, ligesom de mange aktiviteter, som instruktørerne tager førerhundene med til, er indstillet.
”Instruktørerne går til fodboldkampe og koncerter eller tager på café, så hundene lærer de forskellige miljøer at kende. Hvis en bruger ofte går til koncert, så skal hunden jo være vant til lyde og mange mennesker, men det er svært at træne lige nu”, forklarer Lene.
Nye tricks i corona-tiden
Lene forsøger at tænke kreativt for at stimulere Ronja, nu hvor arbejdsbyrden er væsentligt reduceret. Hun er begyndt at lære Ronja hundetricks, hvor hun blandt andet skal hoppe igennem Lenes arme. Foreløbig er armene tæt på gulvet, men lige så langsomt dag for dag, hæver hun dem en smule. De udnytter også den ekstra tid derhjemme med at finjustere nogle af de gamle tricks, hvor Ronja giver pote og håndkys. Men der er dog kun belønning for goddag med højre pote og farvel med venstre pote. Gåturene er dagens højdepunkt, selv om ruterne ofte er de samme. Lene forklarer:
– Som blind kan det være svært at begive sig ud på nye ruter. Det er meget forskelligt, hvor modige vi er til at færdes nye steder. At begive sig ud på ukendt terræn som blind vil nærmest svare til, at seende skal færdes i bælgravende mørke, hvor man kun kan høre biler og cykler, men ikke ved, hvad der venter forude, siger Lene.
Ingen nye førerhunde under pandemien
Pandemien og nedlukningen af samfundet har også betydet, at de førerhunde, der er blevet færdiguddannet under corona-krisen, må blive hos førerhundeinstruktørerne og endnu ikke kan komme ud til deres kommende brugere.
– Når man får ny førerhund, følger der samtræning med, hvor man lærer førerhunden at kende i selskab med instruktøren. Men det risikerer vi ikke i øjeblikket, så der er mange nye førerhundebrugere, der må væbne sig med tålmodighed og blive hos instruktørerne, indtil det her er ovre. Jeg glæder mig til vi igen kan sende hundene ud og skabe frihed og tryghed for brugerne, og så glæder jeg mig helt personligt til igen at komme ud og bruge Ronja. Der bliver nok fuld fart på de første ture tilbage på arbejdet, så jeg må holde mig i god kondi, hvis jeg skal kunne følge med, siger Lene.
Golden retrieveren Bertha har modtaget nyindstiftet pris for at være sin brugers øjne i trafikken og gøre hendes liv meget lettere.
Thomas Panek løb sidste forår som den første blinde i verden et halvmaraton med førerhund. I en podcast fortæller han om sine oplevelser
De fleste af os har set eller oplevet en førerhund med sin ejer, som har et fysisk handicap, typisk i form af at være blind eller stærkt svagsynede. Men knap så mange har set en psykiatrisk servicehund – der er nemlig ikke så mange af dem – endnu
I Sydkorea kan man nu få testet sin hund for corona, men er det egentlig nødvendigt
Den store stigning i antallet af køb af hundehvalpe her i coronatiden kan få katastrofale konsekvenser, advarer Fødevarestyrelsen
Når påsken er overstået, kan du igen komme til træning med din hund, såfremt det foregår i små grupper og tager hensyn til retningslinjerne mod smitte af Covid-19
Forleden skrev vi en nyhed om, at mange mennesker havde fundet trøst i deres kæledyr under coronaen. I den forbindelse spurgte vi, om nogen af jer, havde gjort det samme. Friða Matras Brekku fra Færøerne skrev, at hun havde brugt sine hunde som trøst. Her får du hendes historie
Puha sikke en melding fra Statsministeren. Lad os lige få genoplivet julestemningen. Vi vil gerne se dine flotteste julebilleder af din hund
Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater
Corona begrænser og corona gør os kreative. Nu byder Lilleskov Slot op til Danmarks første virtuelle K9 løb for alle
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse