Årets Førerhund 2024 er fundet

26-04-2024 11:07, af Anne Cecilie Sohl

Golden retrieveren Bertha har modtaget nyindstiftet pris for at være sin brugers øjne i trafikken og gøre hendes liv meget lettere.

Copyright Ridehesten.com
Golden retrieveren Bertha har vundet prisen som Årets Førerhund 2024. Her ses hun med sin bruger, Heidi Madsen. Foto: PR

Heidi og Bertha har snart 10-års jubilæum som bruger og førerhund. De er et trofast makkerpar, følges ad til næsten alt og har tilbagelagt mange kilometer. Derfor har de også et ganske særligt bånd.  

– Bertha og jeg har et tæt et samarbejde, så vi forstår hinanden og ved, hvad hinanden tænker. Jeg kan nærmest bare nøjes med at tænke tanken og ikke give så mange instrukser, fordi vi er så forbundne. Bertha er en fantastisk førerhund og en berigelse i mit liv, siger Heidi Madsen.

Kollision med lygtepæle, en bule i panden og skrammer på skinnebenene var hverdag for Heidi, inden hun fik Bertha, der er en uundværlig støtte i hendes hverdag. Bertha er nemlig dygtig til at føre Heidi uden om forhindringer og give hende tryghed, når hun færdes i trafikken. Heidi har stor tillid til, at hendes firbenede hjælper passer på hende og får hende sikkert fra A til B.

Derfor har Bertha modtaget prisen som Årets Førerhund 2024.

Prisen uddeles i samarbejde mellem Dansk Blindesamfund, Landsforeningen af Førerhundebrugere og TV-vært Felix Smith til en førerhund, der har gjort en væsentlig forskel for sin bruger og bidraget til, at brugeren kan færdes frit.

– Hver dag yder de firbenede følgesvende en imponerende indsats og går bogstavelig talt forrest i kampen for frihed. De finder trapper, døre, stole, går ind og ud ad tog og busser og fører i det hele taget blinde og stærkt svagsynede trygt frem i livet. Den indsats fortjener en pris, siger Ask Løvbjerg, formand for Dansk Blindesamfund.

Vinderen er

  • Bertha
  • Bruger: Heidi Madsen
  • Race: Golden retriever
  • Alder: 11
  • By: Aarhus

Fun fact
Bertha hopper ud i midtergangen af bussen, når hun hører det rigtige stoppested bliver annonceret i højtaleren.

Om prisen "Årets Førerhund"

Prisen uddeles for første gang i 2024.

Alle har kunnet indstille en førerhund – brugeren selv, familie og venner. En fagjury har derefter udvalgt tre førerhunde blandt de indstillede og Danmark har via sociale medier kunnet stemme frem mod førerhundens dag.

For at blive nomineret til Årets Førerhund skal førerhunden være certificeret efter internationale standarder som f.eks. IGDF. Dette garanterer førerhundens kvalitet og træningsmetoder.

Læs også

Familien DeAngelis’ stjerne charmerede sig til tops

02-12-2024 09:57, af Cecilie Friis Amstrup

Den treårige basenji Kai har opnået en imponerende andenplads i Dansk Kennel Klubs konkurrence om Årets Hund – og har samtidig en særlig plads i sin families hjerte.

Nu er billederne fra Herning online

15-11-2024 12:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.

Få Dansk Blindesamfunds Førerhundekalender

12-12-2016 08:55, af Kasper Larsson
Hvert år udsender Dansk Blindesamfund en førerhundekalender, som symbol på den forskel, en førerhund gør for et menneske med synshandicap

Herning: Blue gjorde det igen!

09-11-2024 20:19, af Cecilie Friis Amstrup

Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, sikrede sig lørdag endnu en gang sejren i Best In Show ved en international DKK udstilling. 

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Roskilde: Campingliv i hundehøjde

24-09-2024 14:20, af Cecilie Friis Amstrup

Både danske og udenlandske hundeudstillere valgte at booke en campingplads til Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde. For Mai-Britt og Søren Askgaard giver det ekstra fleksibilitet og tid sammen med deres elskede terriere.

Roskilde: Store Ring er tilbage på sin vante plads

21-09-2024 09:46, af Trine Askjær-Jørgensen

Store Ring er tilbage på sin vante plads til DKK's udstilling i Roskilde, hvor aktiviteterne allerede startede tidligt med juniorhandlerkonkurrencer. Udstillingen byder på masser af spændende oplevelser for hundeentusiaster.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet