61 hunde reddet på vej til slagtehus

01-03-2021 09:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Cambodja har en dyrevelfærdsorganisation reddet 61 hunde, der var på vej til et slagtehus. Hundene blev fundet i propfyldte bure

Copyright Ridehesten.com
Foto: Four Paws

 

Herhjemme er der heldigvis bred enighed om, at hunde ikke er menneskeføde. Sådan er det desværre ikke alle steder, selvom flere og flere lande begynder at få øjnene op for det frygtelige i hundespisning.

Synes man alligevel, at det er ok at spise hund, så må man vel i det mindste kunne kræve, at hundene har haft et godt liv.

Sådan var det ikke forleden i Siem Reap i det nordlige Cambodja, hvor Four Paws - Paw Patrol Cambodja og Cambodjas dyreværn befriede ikke mindre end 61 hunde.

Hundene var en blanding af stjålne kæledyr og gadehunde, og de var blevet behandlet ekstremt dårligt. For det første havde de ikke fået mad i flere dage. Derudover var de presset sammen i alt for små bure i transporten.

– Alle hundene var ekstremt sultne, og de har sikkert ikke spist i dagevis. Lige nu er vi ved at forberede et sted, hvor hundene kan være, og vi kan passe godt på dem, indtil der er fundet nye hjem til dem, siger Katherine Polak, der er dyrlæge og leder af FOUR PAWS Stray Animal Care i Sydøstasien og fortsætter:

– Det er første gang, der er lavet en intervention som denne i Camodja, og vi håber, at det vil sende et signal til dem, der stadig slagter hunde.

Ifølge Four Paws bliver omkring 3750 hunde sendt til ud af Siem Riep til slagtehuse rundt omkring i Cambodja hver eneste måned, og det sker selvom Siem Riep har forbudt slagtning af hunde og salg af hundekød.

 

Læs også

I Sydkorea vil de ikke længere spise hunde

23-11-2023 08:30, af Anne Cecilie Sohl

Sydkoreas regering har annonceret en historisk beslutning om at fremsætte et lovforslag for at forbyde hundekødsindustrien, hvor op mod 1 million hunde hvert år slagtes. 

Sydkorea: Hundeavlere protesterer

03-05-2023 10:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sydkorea er det fortsat lovligt at slagte hunde for at spise dem. Præsidentfruen håber på forandringer, og det har provokeret hundeavlerne

Sociale medier bugner med dyremishandling

21-07-2022 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere

Forbud mod hundespisning vedtaget

03-04-2020 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For en måned siden skrev vi, at byen Shenzhen i Kina ville forbyde spisning af hunde og katte. Nu er forbuddet vedtaget

Wuhan forbyder også hundespisning

24-05-2020 09:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der blæser i den grad nye vinde i Kina i disse tider. Nu følger millionbyen Wuhan i andre byers fodspor og forbyder fortæring af vilde dyr og hunde

Vaccinering af hunde i Kina

27-10-2013 08:37, af Tine Luther
Hvert år dør tusindvis af mennesker i verden af rabies. Over 99 % af dødsfaldene sker, efter et menneske er blevet bidt af en rabies-smittet hund. WSPA sætter nu ind med hjælp i Kina, hvor dødstallene er blandt de højeste i verden.

Hund solgt for over 10 millioner kr.

19-03-2014 14:35, af Tine Luther
Efter sigende er verdens dyreste hund blevet solgt i Kina. Pris: 1.9 millioner dollar.

Hund amme-mor for tigerunger

02-05-2011 14:23, af Anne Kristine Tollestrup
I Kina fik en hund to lidt usædvanlige amme-unger.

Kinesisk hundefestival er desværre ikke stoppet

29-06-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er det strømmet det ind med gode nyheder fra Kina og deres hang til hundekød. Men hvor meget har det egentlig ændret

Laixi City: Hunde skal hverken slagtes eller spises

18-09-2020 15:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Byen Laixi City i Kina stiller sig nu i køen af asiatiske byer, der vil mindste brugen af hundekød

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.