Det menes at hundens domesticering er sket så tidligt som for 14.000 år siden, men forklaring på hvordan og hvorfor er der fortsat ikke enighed om. Et dansk-engelsk studie, bidrager nu med ny viden, der kan hjælpe til forståelsen af de tidligste hundes betydning for hvordan mennesker levede, og hvordan hunden bevægede sig væk fra sin vilde forfar og blev til en værdsat samarbejdspartner.
Dyreknogler gør os klogere på hvordan hundene levede
Arkæologer fra Københavns Universitet og University College London, er i en udgravning i Mellemøsten stødt på fund, der peger på at hunde har været brugt til jagt tidligere i historien, end man hidtil har antaget. De har netop udgivet deres fund i det videnskabelige tidsskrift Journal of Anthropological Archaeology.
I en undersøgelse af dyreknogler fra en 11.500 år gammel boplads, i det område vi nu betegner som det nordøstlige Jordan, har arkæologerne fundet tegn på at hunde levede og spiste helt tæt på menneskene i området. Det tyder altså på at hunde allerede på dette tidspunkt var en integreret del af samfundet, og ikke blot halvvilde dyr, der levede af affald på kanten af datidens bopladser, som andre teorier om hundens domesticering foreslår.
Tegn på tidlig brug af hunde i jagten
Ud over at finde tegn på en tæt sameksistens mellem hunde og mennesker, fandt arkæologerne også, at der med hundens tilstedeværelse fulgte en markant stigning i mængden af knogler fra harer i fundene fra området – hvilket arkæologerne mener tyder på en ændring i, hvilke dyr datidens mennesker jagtede, formentlig som følge af, at man begyndte at bruge hundene i jagten.
Fundene fra Jordan tyder dermed på at hunde allerede på dette tidspunkt levede og arbejdede tæt sammen med mennesker, og dermed kan fundene være en vigtig brik i forståelsen af, hvordan hunden kom til at være det den er i dag.
Mens Artemis II i skrivende stund flyver gennem det dybe rum mod en bemandet passage rundt om Månen, mindes vi pioneren Laika. Hendes rejse med Sputnik 2 i 1957 var det første modige skridt mod nutidens store bedrifter.
Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.
Det blev en dramatisk dag i skoven, hvor kun tre ekvipager kæmpede sig helt til mål ved DM i schweissspor på Gisselfeld Kloster.
Når en tæve går i løbetid, vil der som regel være adskillige hanhunde i området, der gør sig klar til at stikke i rend. Mange hundeejere oplever, at de ikke kan styre deres hanhund, når den får færten af en tæve i løbetid. Dyrlæge hos Agria Dyreforsikring giver gode råd til, hvordan du kan sikre, at din hanhund ikke stikker af og kommer til skade
Sidste weekend, lige et par dage før hendes 1 års fødselsdag, var Vixen lidt med på jagt for første gang
I weekenden var der Jagt & Outdoor 2018 i Odense. Messen satte besøgsrekord, og der var masser af hunde på messen
Selv om vi stadig nyder den lune sommervarme, er efterårets jagtsæson allerede skudt i gang. Desværre er det ikke ualmindeligt, at vores firbenede hjælpere kommer til skade i forbindelse med jagten: Skadesrisikoen er høj under de lange dages arbejde i hårdt terræn. Læs her, hvordan du kan minimere risikoen for skader hos din jagthund.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.