Verdens bedste Natasha overrasket over guldet

08-10-2018 14:38, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var en glad Natasha Gjerulff Jensen, hunden fangede på telefonen dagen efter, hun havde erobret verdensmesterskabet i agility. Før mesterskabet havde hun helt andre ambitioner end en medalje

Copyright Ridehesten.com
Foto: Jens Ole Nielsen

Danske Natasha Gjerulff Jensen har nu været verdensmester i agility for små hunde i cirka 24 timer.

– Jeg tror slet ikke, det er gået helt op for mig endnu, lyder det fra den nykårede verdensmester, da hunden.dk fanger hende på en telefon.

Der er ingen tvivl om, at titlen som verdens bedste er kommet noget bag på Natasha, der til dagligt arbejder som fysioterapeut.

– Jamen det er jo første gang hun løber fire fejlfri løb i træk, fortæller hun om hunden, Moviestar, der i den grad løb sig ind i verdenseliten.

Natasha og Moviestar deltog også i holdkonkurrencen, hvor de løb to fejlfri løb og var de bedste på det danske hold.

 

Mere opmærksom hund
Moviestar er en meget livlig hund, som elsker at løbe og nogle gange går det lidt for stærkt for den lille dame. Men ved verdensmesterskaberne gik hurtighed og koncentration op i en højere enhed.

– Det var som om, hun var mere på mig, som om hun vidste, at det var vigtigt. Jeg var selvfølgelig også mere koncentreret og tændt, og det har hun måske kunnet mærke, lyder det fra Natasha Gjerulff Jensen.

Moviestar valgte altså den helt rette turnering at toppe i, for ikke nok med, at hun løb fire fejlfri løb, så løb hun sig også i top-3 i alle fire løb.

 

Ydmyge ambitioner
Med Moviestars historik med manglende fejlfri løb, var forventningerne til verdensmesterskabet på ingen måde at blande sig i topstriden.

– Jeg havde på forhånd en forhåbning om et gennemløb, hvor jeg kunne sammenligne hendes tid med verdenseliten, fortæller hun og fortsætter:

– Da hun så løb to fejlfri løb i holdkonkurrencen, troede jeg, at hun havde opbrugt sin kvote af fejlfri løb ved dette mesterskab. Men så gjorde hun det igen og igen, og pludselig var vi verdensmestre.

Især på springbanen var Moviestar suveræn og løb bedste tid. Her løb den danske ekvipage som nummer 21 ud af 93, så der var altså rigtig lang ventetid efter løbet.

– Det var jo vildt at opleve, at tiden blev ved med at være den bedste. Og det er jo sådan, at hundene er i et andet lokale end os, når de ikke løber, så det var lidt svært at vide, hvornår jeg kunne tillade mig at hente hende ind og gøre klar til at løbe æresrunde. Det ville jo være lidt pinligt at skulle snige sig tilbage igen, indrømmer hun.

 

Hverdagen kalder
I dag slapper Natasha og Moviestar af. Da vi fanger den stolte ejer over telefonen, er hun på vej til dyrlægen med en af sine andre hunde, og tirsdag står den igen på arbejdsdag som fysioterapeut.

– Planerne lige nu er jo, at jeg skal tilbage til hverdagen. Jeg ved, at man får en masse invitationer til at holde en masse kurser, når man er blevet verdensmester. Men det har jeg ikke tid til. Jeg har jo mit arbejde, min familie og mine hunde at passe, lyder det fra den tydeligt glade verdensmester med begge ben plantet i hundegården.

Info

TOP 3

1. Natasha Gjerulff Danmark 64.71 sekunder

2. Tobias Wüst Tyskland 65.35 sekunder

3. Pavol Vakonic Slovakiet 66.05 sekunder

Læs også

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

Danmark er verdensmestre i rally

13-10-2025 14:00, af Karina Green Damsgaard

Fantastisk præstation af det danske landshold ved VM i Østrig i weekenden

Blog: Min hund: En topatlet - Optimer hundens præstation og undgå skader. Del I. Opvarmning.

16-10-2021 13:40, af Karoline Sidelmann Brinch

Mange hunde bliver brugt til forskellige typer sport: Agility, lydighed, jagt, cykling, canicross og meget andet. Det stiller krav til hundens fysik – og til tider glemmer vi tobenede vist, at vores hunde faktisk er topatleter, som præsterer på højt niveau. Af og til i mange timer af gangen

TV2 afslører uhyggelig udvikling

25-12-2020 10:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sverige oplever man et boom i ulovlig import af hunde. I Danmark er to større sager på vej i retten

Så er der billeder fra agility og Crazy Dog Days

31-05-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Indrømmet, vi havde en lidt travl men dejlig lørdag. Her er billeder fra de to arrangementer, vi var til

I Sverige får man bøde for løs hund i bil

23-01-2020 09:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har talt med Riksförbundet M Sverige, der er den svenske pendant til FDM, om reglerne for hunde i biler i Sverige

Agility: Ingen medaljer til det danske hold

06-10-2018 08:07, af Dorthe Kiærulff

Trods store forhåbninger og flotte indsatser på førstedagen blev det ikke til medaljer til Danmark i agility for hold. Nu gælder det de individuelle konkurrencer

Flere hunde i hjemmet nedsætter risikoen for astma hos børn

24-11-2018 08:25, af Astrid Gerd Holtet

Flere hunde i hjemmet kan mindske risikoen for at et barn udvikler astma, viser et nyt stort studie fra Sverige

VIDEO: Fantastisk hundeteater i Sverige

05-01-2019 16:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En af de mest velbesøgte forestillinger ved MyDOG er Hundeakademins hundeteater. I år bød de på eventyret om Snehvide, og det var virkelig imponerende. Se hele stykket i videoen i denne artikel 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.