Danske Natasha Gjerulff Jensen har nu været verdensmester i agility for små hunde i cirka 24 timer.
– Jeg tror slet ikke, det er gået helt op for mig endnu, lyder det fra den nykårede verdensmester, da hunden.dk fanger hende på en telefon.
Der er ingen tvivl om, at titlen som verdens bedste er kommet noget bag på Natasha, der til dagligt arbejder som fysioterapeut.
– Jamen det er jo første gang hun løber fire fejlfri løb i træk, fortæller hun om hunden, Moviestar, der i den grad løb sig ind i verdenseliten.
Natasha og Moviestar deltog også i holdkonkurrencen, hvor de løb to fejlfri løb og var de bedste på det danske hold.
Mere opmærksom hund
Moviestar er en meget livlig hund, som elsker at løbe og nogle gange går det lidt for stærkt for den lille dame. Men ved verdensmesterskaberne gik hurtighed og koncentration op i en højere enhed.
– Det var som om, hun var mere på mig, som om hun vidste, at det var vigtigt. Jeg var selvfølgelig også mere koncentreret og tændt, og det har hun måske kunnet mærke, lyder det fra Natasha Gjerulff Jensen.
Moviestar valgte altså den helt rette turnering at toppe i, for ikke nok med, at hun løb fire fejlfri løb, så løb hun sig også i top-3 i alle fire løb.
Ydmyge ambitioner
Med Moviestars historik med manglende fejlfri løb, var forventningerne til verdensmesterskabet på ingen måde at blande sig i topstriden.
– Jeg havde på forhånd en forhåbning om et gennemløb, hvor jeg kunne sammenligne hendes tid med verdenseliten, fortæller hun og fortsætter:
– Da hun så løb to fejlfri løb i holdkonkurrencen, troede jeg, at hun havde opbrugt sin kvote af fejlfri løb ved dette mesterskab. Men så gjorde hun det igen og igen, og pludselig var vi verdensmestre.
Især på springbanen var Moviestar suveræn og løb bedste tid. Her løb den danske ekvipage som nummer 21 ud af 93, så der var altså rigtig lang ventetid efter løbet.
– Det var jo vildt at opleve, at tiden blev ved med at være den bedste. Og det er jo sådan, at hundene er i et andet lokale end os, når de ikke løber, så det var lidt svært at vide, hvornår jeg kunne tillade mig at hente hende ind og gøre klar til at løbe æresrunde. Det ville jo være lidt pinligt at skulle snige sig tilbage igen, indrømmer hun.
Hverdagen kalder
I dag slapper Natasha og Moviestar af. Da vi fanger den stolte ejer over telefonen, er hun på vej til dyrlægen med en af sine andre hunde, og tirsdag står den igen på arbejdsdag som fysioterapeut.
– Planerne lige nu er jo, at jeg skal tilbage til hverdagen. Jeg ved, at man får en masse invitationer til at holde en masse kurser, når man er blevet verdensmester. Men det har jeg ikke tid til. Jeg har jo mit arbejde, min familie og mine hunde at passe, lyder det fra den tydeligt glade verdensmester med begge ben plantet i hundegården.
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Danmarks civile Hundeførerforenings årlige DM afholdes i år på DcH Hernings hjemmebane i weekenden. Der konkurreres i lydighed, rally, agility, SPH og IPO
Fiona Wennberg fortæller her om sin hund Mille, der ikke længere løber agility, men er en fantastisk hyggehund
Danmarks største udendørs agilitystævne foregår hos DKK Viby 26. - 28. maj. Back on Track Danmark er blevet hovedsponsor for stævnet de næste tre år
De små hunde har været i agilityfinalen, og igen i år kunne Lilian Rose fejres som Danmarksmester. Denne gang med en ny hund
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.