Hvilken hund vælger vi?

20-07-2013 11:48, af Signe Wiese
Labradoren er den mest populære hund i Sverige, men listen i Danmark toppes af Schæferhunden
Copyright Ridehesten.com
I Danmark topper Schæferhunden listen over mest populære hunde.

Labradoren topper en ny liste over de mest populære hunde i Sverige, og det billede passer meget godt på resten af de skandinaviske lande. Kommunikationskonsulent i Dansk Kennel Klub Vibeke Knudsen forklarer til tv2.dk: – Det er en nem familiehund, da det er en race der er beregnet til at samarbejde med føreren. De er nemmere at opdrage fordi de er avlet på den måde, siger hun. Ifølge de officielle tal fra Dansk Kennel Klub er schæferhunden egentlig den mest populære hunderace i Danmark, men skyldes, at klubben kun registrerer hunde med stamtavler. Derfor finder man ifølge Vibeke Knudsen klart flere labradorer i de danske hjem. Her er listen over de mest de mest populære hunde i Danmark: Schæferhund Oprindeligt er schæferen en stor hyrde- og gårdhund. Dens egenskaber er at passe på sin ejendom og den er god til at samarbejde. Labrador Retriever Oprindeligt er denne hund en jagthund, der er beregnet til at hente byttet, deraf det engelske ”retriever” der betyder - at hente. Der findes flere forskellige slags retrieverhunde. Golden Retriever Den har de samme kvaliteter som en labrador, så det er kun et spørgsmål for den enkelte om pels og udstråling, der afgør hvilken én man vælger. Ruhåret Hønsehund Denne type hund er en af de mest foretrukne jagthunde i Danmark. Navnet hønsehund kommer netop af at man bruger dem til at jage såkaldte hønsefugle som for eksempel fasaner. Bichon Havanais – Fransk Bulldog – Coton de Tulear – Cavalier King Charles Spaniel De næste fire kan samles under ét. Det er små selskabshunde der kommer fra forskellige verdensdele og de er gode selskabshunde. Cocker Spaniel Det er en jagthund der også findes anvendelse for som familiehund, men den kræver aktivitet så man skal lave noget med den. Cairn terrier En lille skotsk jagthund der er blevet brugt til at jage småvildt. Den har stor udbredelse som familiehund og en lille robust hund der skal aktiveres. Kilde: tv2.dk

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.