Agility er den nyeste udfordring i hundesporten herhjemme. I England, Holland, Tyskland, Norge og Sverige har man dystet i denne populære sport i flere år.
Agility er livsglæde. Du ser glade hunde og førere på banen, og du har et glad publikum.
Kort fortalt er det en forhindringsbane for hunde med 10-18 forhindringer alt efter banens sværhedsgrad. Forhindringerne kan være otte til ti pinde, som hunden skal gå slalom imellem, balancebom, vippe, åbner og lukkede tunneller, længdespring samt flere forskellige former for højdespring.
Der gives fejlpoint for vægring, nedrivning, ukorrekt måde at tage forhindringerne på. Ligeledes gives der fejlpoint for berøring af hund eller forhindringer.
Til forskel fra lydighedsdressur er det tilladt at bruge alle former for kommandoer og tilråb samt kropssprog. Dog må man ikke bande eller bruge ukvemsord til hunden.
Dommeren fastsætter en idealtid. Dersom hunden overskrider denne, gives der fejlpoint pr. sekund.
En hund, som vægrer sig tre gange ved samme forhindring ellertager forhindringerne i forkert rækkefølge, diskvalificeres.
Som noget nyt indbød Pudelklubben i august til træning og konkurrence i agility. Stor var interessen, og der blev på kort tid tilmeldt så mange, at man trods oprettelse af endnu et hold måtte sige nej til de sidste.
40 hunde og førere fordelt over 14 racer, hvor pudlerne udgjorde tre af racerne, startede så træningen. Vi havde fire hold med ti hunde og førere på hver.
Det var en sand fornøjelse at se, hvor hurtigt hundene fik tillid til sig selv og deres førere. Selv på den første time var der store fremskridt. Ja - så store, at de som skulle begynde i timen efter, troede, at de hunde og førere, de så, måtte være nogle, der havde lang træning bag sig.
Alligevel er det meget vigtigt for hundenes sikkerhed og tillid, at indlæringen er rigtig. Er der sket fejltagelser her, tager det meget lang tid at rette op.
Den 2. september var der så konkurrence. 37 starter på knap to timer. Der blev dystet i tre klasser inddelt efter hundenes skulderhøjde. Lille til og med 35 cm, mellem fra 36 cm til 45 cm og stor over 45 cm.
Idealtiden på banen var ét minut, der svarer til cirka to meter i sekundet. Det var 15 forhindringer.
Den korteste tid var 47 sekunder. Det var en norsk buhund, der klarede det. Den langsomste hund brugte to et halvt minut.
Til konkurrencen havde flere firmaer og en enkelt skænket præmier, hvilket vi er meget taknemmelige for. Præmier gør jo det hele meget festligere. Vi havde også et diplom til alle deltagere plus en roset til de fem bedste deltagere i de klasser med mange deltagere og til de fire bedste i den lille klasse.
Vinderne blev:
Lille klasse:
Mellem klasse:
Stor klasse:
Hjertelig tillykke til vinderne og til alle deltagerne. Tak for den positive oplevelse, det var at se jer arbejde med jeres hunde. Tak for de smilende ansigter og de logrende haler og for den hjælpsomhed, I udviste i forbindelse med opsætning og nedtagning af banen.
Erik Nielsen, Vedbæk og Lis Steen Hansen, Lynge.
Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:
Vi har været i arkivet med de sort/hvide fotos. Der har vi fundet tre billeder, som vi har lavet til en lille gætteleg
I tog så godt imod vores lille tur rundt i nostalgien i sommerferien, at vi har valgt at fortsætte med det. Her får I et indlæg fra november 1971, som stadig er aktuelt
Én enkelt dag om året er det tilladt at tage sin pelsede ven med i Tivoli. Det er på Hundens Dag, som i år finder sted søndag den 18. august, hvor Tivoli åbner portene og byder alle flinke hunde i snor velkommen i forlystelseshaven. Gæster kan blandt andet opleve raceparade, show på Plænen, agility-opvisning og så er der mulighed for, at nuværende eller kommende hundeejere kan få gode råd i Dansk Kennel Klubs informationstelt. Årets tema er ”Hunde OL – i disciplinerne form og funktion” og hunde har (selvfølgelig) gratis entré i følgeskab med en betalende gæst.
I weekenden den 26. - 27. oktober er Dansk Kennel Klub vært for Nordisk Mesterskab i rally, som finder sted i Sjællands Agility Center i Ringsted
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?