HUNDEN 11 er på trapperne

15-11-2018 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I næste uge udkommer novembernummeret af HUNDEN. Her er lidt af det, du kan glæde dig til

Copyright Ridehesten.com

Når søndag bliver til mandag, og uge 46 bliver til uge 47, får postbudene lidt ekstra vægt i deres tasker. Med sig i løbet af ugen har de nemlig 116 siders ren hundeguf til DKK’s medlemmer.

I det nye magasin sætter vi naturligvis fokus på det flotte VM for schæferhunde, der blev holdt i Randers. Her kan du blandt andet læse om, hvordan det er at blive bidt 240 gange på fem dage.

Selvfølgelig får du også en reportage fra VM i agility, hvor Natasha Gjerulff løb med guldet i klassen for små hunde.

Månedens kendishundeejer er kultparret Sussi og Leo, som er kæmpe store dyreelskere. En overgang havde parret seks irske ulvehunde, men nu nøjes de med en sort labrador og lille chihuahua.

Du får også en længere artikel fra et dyrekrematorie, hvor du kan læse om, hvordan man her kan sige farvel til sin hund, og hvad der sker, når man sender hunden på krematorium. Vi har også besøgt virksomheden, der drejer urnerne til krematoriet, ligesom vi har lagt vejen forbi et firma, der laver smykker med aske fra dyr.

Astrid Gerd Holtet har leveret en flot og lærerig artikel om stress i indlæring og træning. For er stress altid negativt? Det får du svar på i artiklen.

Derudover kan du komme med til international lydighedscamp i Viborg, hvor hundeejere fra hele verden fik undervisning af nogle af verdens bedste lydighedstrænere og udøvere.

På grund af deadline har vi ikke haft mulighed for at have det store med fra udstillingen i Herning, men det kommer i december.

Til gengæld smider DKK en lille bombe i bladet, da klubben netop nu er i gang med at ansøge om at få et stort hundearrangement til landet.

Læs også

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Året første vindere af fotokonkurrencen er fundet!

11-02-2026 10:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. februar for at være med i marts måneds konkurrence.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Følg Euro Dog Show på nettet

01-09-2011 10:08, af Lene Blicher
Eukanuba streamer live fra Euro Dog Show 2011 i Leeuwarden, Holland, 1.-4. september. Følg med via hunden.dk

Du kan stadig nå at deltage

12-04-2013 15:07, af Simone Strandet Sørensen
Der er stadig mulighed for at deltage i konkurrencen, på hunden.dk, sponsoreret af Shop til Dyr.

Bronze-høst ved VM i agility

08-10-2012 09:43, af Tine Luther
Danskerne høstede to bronzemedaljer ved VM i agility den forgangne weekend.

Tips til træning: Snude i kegle

31-03-2020 15:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har valgt at udgive sidste års træningstips fra HUNDEN her på hunden.dk. I dag kan du lære snude i kegle, som blev udgivet i bladet i oktober 2019

Nej til 20 millioner på grund af hund

31-08-2020 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den tidligere norske landstræner, Egil Drillo Olsen, sagde i sin tid nej til en stor kontrakt på grund af sin hund. Har du sagt nej til noget vigtigt på grund af hunden

Din tilbagevenden til arbejdspladsen kan forårsage stress hos din hund

07-03-2022 12:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En del hunde vil blive efterladt alene for første gang, nu hvor anbefalingerne om hjemmearbejde er ophørt, og folk vender tilbage til kontorerne. Store og pludselige forandringer i hverdagen kan forårsage stress også for hunde. Royal Canin giver tips til, hvordan du kan reducere risiko for stress hos hunden ved hjælp af træning, rutiner, stimulering og fodring

Om lidelsen: Diskusprolaps

03-03-2022 12:22, af Astrid Holtet

Diskusprolaps er et almindeligt problem i bevægeapparatet og kan være meget smertefuldt – vi ser på hvad der sker når hunden får en diskusprolaps og hvordan den kan hjælpes

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse