Når søndag bliver til mandag, og uge 46 bliver til uge 47, får postbudene lidt ekstra vægt i deres tasker. Med sig i løbet af ugen har de nemlig 116 siders ren hundeguf til DKK’s medlemmer.
I det nye magasin sætter vi naturligvis fokus på det flotte VM for schæferhunde, der blev holdt i Randers. Her kan du blandt andet læse om, hvordan det er at blive bidt 240 gange på fem dage.
Selvfølgelig får du også en reportage fra VM i agility, hvor Natasha Gjerulff løb med guldet i klassen for små hunde.
Månedens kendishundeejer er kultparret Sussi og Leo, som er kæmpe store dyreelskere. En overgang havde parret seks irske ulvehunde, men nu nøjes de med en sort labrador og lille chihuahua.
Du får også en længere artikel fra et dyrekrematorie, hvor du kan læse om, hvordan man her kan sige farvel til sin hund, og hvad der sker, når man sender hunden på krematorium. Vi har også besøgt virksomheden, der drejer urnerne til krematoriet, ligesom vi har lagt vejen forbi et firma, der laver smykker med aske fra dyr.
Astrid Gerd Holtet har leveret en flot og lærerig artikel om stress i indlæring og træning. For er stress altid negativt? Det får du svar på i artiklen.
Derudover kan du komme med til international lydighedscamp i Viborg, hvor hundeejere fra hele verden fik undervisning af nogle af verdens bedste lydighedstrænere og udøvere.
På grund af deadline har vi ikke haft mulighed for at have det store med fra udstillingen i Herning, men det kommer i december.
Til gengæld smider DKK en lille bombe i bladet, da klubben netop nu er i gang med at ansøge om at få et stort hundearrangement til landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. februar for at være med i marts måneds konkurrence.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
Her får I igen et udpluk af ugens læserfotos
I weekenden den 28. og 29. august får menneskets bedste ven, hunden, lov til at tage sine flinke mennesker med til årets hunde-event på Vilhelmsborg syd for Aarhus. I stedet for hestevrinsk vil det nationale hestesportscenter fyldes af kække bjæf, logrende haler og glade smil, når Dansk Kennel Klub afholder HUND I FOKUS med udsigt til hundekunster, danmarksmesterskaber, masser af hunde-hygge og inspiration til køb af – den rigtige – hund
I aften er det juuuuuleaften, der er længe længe til. Vi glæder os, men vi skal huske at passe godt på hunden, når julemaden fortæres, juletræet pyntes og gaverne pakkes op
I sagen om hunden, der stod bundet foran Rema, er der kommet megen kritik af Dyrenes Beskyttelse. Dyreværnschef forstår kritikken, men lægger det største ansvar hos politiet
Mange hundeejere nyder at løbe med deres hund – vi ser på, hvad der er vigtigt at huske, når I træner sammen
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund