Da der for et par måneder siden var en annonce for Venstre i HUNDEN, skabte det noget røre blandt flere af vore læsere. De var oprørte over, at et parti, som går ind for hundeloven og forbuddet mod visse racer, kunne få annonceplads i HUNDEN.
I sidste uge modtog vi et opkald fra Kristian Pihl Lorentzen. Han fortalte, at han skulle til Bjerringbro i weekenden for at gå tur med hunde og deres ejere.
Vi besluttede, at vi ville udnytte chancen for at få nogle kommentarer til hundeloven fra et af de prominente medlemmer af regeringspartiet. Her får I spørgsmål og svar:
Hvorfor vælger I at bruge hunde i valgkampen?
- Vi har valgt at gøre brug af hunde i valgkampen, fordi det i alle valgkampe handler om at mobilisere frivillige og som parti har vi brug for at nå ud til flere end dem, som er i vores egen medlemsbase. Det ligger i tiden, at folk gerne vil engagere sig ad hoc, en begrænset indsats over et begrænset tidsrum, uden at skulle være medlem. Med vores kampagne har vi kombineret en ny form for mobilisering med humor. Vores annoncetekster lød således ”Må vi låne en hund – eller gi’ en hund”. Resultatet har været, at en hel del har valgt at overføre 100 kr. til Venstre efter vi har indført denne kampagne. Venstres hundepatrulje har derfor været en stor succes. Vi modtager dagligt billeder, som lægges op på vores Flickr konto. Men folk har også lagt deres billeder op på FB og andre SoMe medier. Derved har vores initiativ og Venstres logo på hundedækkene har fået god eksponering.
Hvad har I gjort for hundene i Danmark, mens I har siddet i regering, og hvad kan man forvente af jer i næste periode?
- I Venstre har vi kæmpet for hundene ved at styrke Dyrenes Beskyttelses vagtcentral 1812, som udfører et stort og vigtigt arbejde for dyr i nød – herunder også for hunde. Vagtcentralen modtager 110.000 opkald årligt fra borgere om nødstedte dyr. Vi har prioriteret flere midler til Dyrenes Vagtcentral, så indsatsen kan styrkes yderligere i 2019.
Men vi har også kæmpet for hundene ved at indføre en hundelov. Hundeloven skulle finde den rette balance, da der var mange interesser at tage højde for. På den ene side har formålet været at tage hensyn til borgernes sikkerhed og tryghed. På den anden side skulle både hundenes og hundeejerens rettigheder respekteres.
Er der lempelser på vej i hundeloven?
- Hundeloven fastsætter derfor regler om indgreb over for hunde, der skaber frygt eller forvolder skade. Loven regulerer også herredømme over hunde og strejfende hunde, og stiller desuden krav om ansvarsforsikring til hunde. Herudover fastsætter hundeloven regler af dyrevelfærdsmæssig karakter ligesom hundeloven indeholder et forbud mod 13 hunderacer og krydsninger.
Loven er igennem årene blevet revideret flere gange. Sidste gang var i 2017.
En evaluering af hundelovens forbudsordning har deraf vist, at ordningen har medført et fald i antallet af forbudte hunde, og at hundeloven har haft en positiv effekt på borgernes opleves af sikkerhed og tryghed.
Vi er opmærksomme på, at vi løbende er nødt til at kigge loven efter i sømmene. Men vi mener, at hundeloven i dag virker efter hensigten og har derfor ikke planer om at ændre loven yderlige på nuværende tidspunkt
Hvorvidt hunde bruger deres højre eller venstre pote mest, kan måske sige noget om deres tilgang til livet
Hvad er bedre end en tur i skoven med sin allerbedste ven? Billedet er taget af Caroline Høyer fra Ikast. Hunden til højre er en berner sennen og hunden til venstre er en blanding
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Er det okay at tage sin hund med, når man bliver inviteret på date? Er det okay, at hunden sover med i dobbeltsengen? Er det okay, at man prioriterer hundetræningen fremfor en kærestetur i biografen? Swiper vi til højre eller til venstre, når profilbilledet er af en kvinde eller mand, der kysser sin hund
To hunde sidder på en hundepension på tredje måned, mens politiet vurderer, om de skal aflives
Ideen med den tyske lov om, at hunde skal luftes mindst to gange om dagen, er god, men det er ikke den rigtige måde at gøre det på, mener engelske eksperter
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Ejeren har ti dage til at bevise, at hunden er lovlig
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.