Lørdagens udstilling er nu slut. Endnu engang har Bornholm vist sig fra sin skønneste side, og man kan ikke undgå at have et lille solskinssmil om læberne her til aften.
Vanen tro sluttede dagen med fremvisning af dagens bedste hunde i Store Ring. Da klokken rundede 17.30 løb de ti vindere ind til den endelige finale, som endte med at blive lidt af en svensk opvisning. Feltet bestod af fem danske og fem svenske hunde, men da feltet var skåret ned til de fire, der skulle på podiet, var der kun en enkelt dansk hund tilbage.
Og det lykkedes heller ikke for den at slå den svenske modstand. Det var nemlig den irske terrier Merrymac Goldfinger (James), der løb med det hele.
– Jeg er selvfølgelig rigtig glad, lød det efterfølgende fra ejer og opdrætter Thomas Hagström.
Det er ikke første gang den snart treårige James står øverst på skamlen, faktisk kunne Thomas Hagström ikke helt huske, hvor mange gange, den havde vundet BIS.
– Men hans mor blev årets hund i Sverige i 2017, så de gode resultater ligger i generne, sagde den glade vinder, der absolut ikke er ny med denne race.
– Vi har opdrættet irsk terrier siden 1975, så vi kender en del til racen. Faktisk var det min kone, der i starten af 1970'erne så racen i Danmark, og siden har vi været forelskede i den, fortalte Thomas Hagström.
Andenpladsen blev taget af dværgpudlen, Despacito S Tsvetochnoi Poljany. Den ruhårede hønsehund Præstbogård's Line fra Danmark blev nummer tre, mens collien Belrosa Always On My Mind blev nummer fire.
Vi ses igen i morgen
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Det bliver kæmpestort i weekenden på Vilhelmsborg. Derfor har Dogcoach også valgt at præsentere deres nye tøjkollektion ved Hund i Fokus
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Så går det løs med hundeudstilling i Roskilde. Her får du et overblik over, hvor du kan se de forskellige racer i dag
En dejlig og lidt stille fredag er slut i Vejen. Som sædvanlig sluttede dagen med Best in Show
I weekenden den 28. og 29. august får menneskets bedste ven, hunden, lov til at tage sine flinke mennesker med til årets hunde-event på Vilhelmsborg syd for Aarhus. I stedet for hestevrinsk vil det nationale hestesportscenter fyldes af kække bjæf, logrende haler og glade smil, når Dansk Kennel Klub afholder HUND I FOKUS med udsigt til hundekunster, danmarksmesterskaber, masser af hunde-hygge og inspiration til køb af – den rigtige – hund
I weekenden bliver der holdt Hund i Fokus i Vejen. DKK har i den grad lagt sig i selen for at give alle en god oplevelse. Læs bare her, hvad du kan glæde dig til
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.