Nogle af jer har måske allerede modtaget det seneste nummer af HUNDEN. Men for alle jer, der endnu ikke har modtaget det, eller måske ikke har åbnet det endnu, kommer her en lille smagsprøve på, hvad I kan glæde jer til.
Vi har igen fået dygtige Jan Buk til at tage et forsidefoto. Forsiden leder ind til en artikel fra Lotte Evers, der handler om børn og hunde. En vigtig artikel i denne tid, hvor mange nye familier har fået hund.
En anden artikel, der er vigtig her i tiden, hvor coronaen forhåbentlig er ved at være noget, vi kigger efter i bakspejlet, er artiklen om at vænne hunden til at være alene hjemme. Hunden er skrevet af Lise Lotte Christensen, og den er spækket med gode råd til alle jer.
Nyeste hund i DKK's X-register er old english bulldog. Du får en præsentation af racen i dette blad.
Og hvordan er det nu med nedfrysning af sæd fra avlshanner? Vi har fået specialdyrlæge i reproduktion Kathrine Kirchhoff til at fortælle om emnet.
Du kan også læse mere om den stadigt nye sport, hoopers, hvor du kan læse om, hvad der sker på en dommeruddannelse.
Professor Peter Sandøe med flere har kigget på lovgivning om opdræt og hold af familiehunde i Danmark og sammenlignet lovgivningen med andre landes love. Det er blevet et interessant og lærerrig artikel.
Derudover får du en artikel om Nemo, der nu kan deltage i konkurrencer med sin kuperede hale, ligesom du får en artikel om de stående jagthunde, og hvad de er for nogen.
Vi synes selv, denne måneds blad er et godt blad med masser af nyttig viden. Vi håber, I er enige.
Og husk, at næste blad først udkommer i august måned.
Sundhedsudvalget og Raceledelsen for Golden Retriever inviterer til et dybdegående og gratis webinar med dyrlæge Thomas Larsen om racens øjensygdomme.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
En hundeejer undrede sig over, at hendes hunde hvert år juleaften pludselig kigger mod loftet og logrer. DKK's forklaring på mysteriet er fyldt med ren julemagi.
I disse dage udkommer martsnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Coton de tuelar spiller en væsentlig rolle i HUNDEN 10, der udkommer i næste uge. Her er der nemlig portræt af denne race, og derfor pryder racen også forsiden
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 22. april
I denne uge holder mange mennesker efterårsferie. Som et lille krydderi til ferielivet, kan medlemmer af Dansk Kennel Klub glæde sig til, at det nye nummer af Magasinet HUNDEN også udkommer i denne uge
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.