Nogle af jer har måske allerede modtaget det seneste nummer af HUNDEN. Men for alle jer, der endnu ikke har modtaget det, eller måske ikke har åbnet det endnu, kommer her en lille smagsprøve på, hvad I kan glæde jer til.
Vi har igen fået dygtige Jan Buk til at tage et forsidefoto. Forsiden leder ind til en artikel fra Lotte Evers, der handler om børn og hunde. En vigtig artikel i denne tid, hvor mange nye familier har fået hund.
En anden artikel, der er vigtig her i tiden, hvor coronaen forhåbentlig er ved at være noget, vi kigger efter i bakspejlet, er artiklen om at vænne hunden til at være alene hjemme. Hunden er skrevet af Lise Lotte Christensen, og den er spækket med gode råd til alle jer.
Nyeste hund i DKK's X-register er old english bulldog. Du får en præsentation af racen i dette blad.
Og hvordan er det nu med nedfrysning af sæd fra avlshanner? Vi har fået specialdyrlæge i reproduktion Kathrine Kirchhoff til at fortælle om emnet.
Du kan også læse mere om den stadigt nye sport, hoopers, hvor du kan læse om, hvad der sker på en dommeruddannelse.
Professor Peter Sandøe med flere har kigget på lovgivning om opdræt og hold af familiehunde i Danmark og sammenlignet lovgivningen med andre landes love. Det er blevet et interessant og lærerrig artikel.
Derudover får du en artikel om Nemo, der nu kan deltage i konkurrencer med sin kuperede hale, ligesom du får en artikel om de stående jagthunde, og hvad de er for nogen.
Vi synes selv, denne måneds blad er et godt blad med masser af nyttig viden. Vi håber, I er enige.
Og husk, at næste blad først udkommer i august måned.
I denne weekend den 11.-12. november afvikler Dansk Kennel Klub årets sidste og mest prestigefyldte hundeudstilling, ”Winter Wonder Show”, i Messecenter Herning. Winter Wonder Show er et sandt hundemekka med masser af mulighed for alle hundeelskere og hundeinteresserede i at få en overdosis af pelset, logrende kærlighed.
Sidste år ændrede agilityudvalget ved DKK reglerne for danmarksmesterskaberne til, at alle stævner i perioden første oktober til anden weekend i august talte til DM point. På den måde var der flere muligheder for at opnå point.
Årets sidste store hundeudstilling, Winter Wonder Show, finder sted den 11. - 12. november 2023 i Messecenter Herning. På mandag er der sidste frist for at tilmelde sig.
I den kommende uge modtager DKK’s medlemmer juninummeret af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
I den kommende uge udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til
I denne uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Her får du et overblik over, hvad du kan læse
Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Juninummeret udkommer i dag og i morgen, og der er som sædvanligt masser af god og varieret læsestof, selvom én begivenhed fylder en del i bladet
Mediehuset Wiegaarden søger en redaktør til Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin, HUNDEN
I disse dage modtager alle medlemmer af Dansk Kennel Klub årets sidste udgave af HUNDEN. Her kan du se, hvad du kan læse om i bladet
Vi bringer her klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Skribent er Allan Hansen, der er formand i Kreds 2, der dækker det vestlige Sjælland.
Når temperaturen rammer frysepunktet, bliver vejene saltet. Dette afhjælper glatte veje, men vejsalt er en smertefuld oplevelse for hunde. Dyrenes Beskyttelse opfordrer derfor til at smøre hundens trædepuder med potevoks inden gåturen.
Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.
Det er ikke kun kulden, der generer vores firbenede venner i denne tid. Den salt, der strøs for at forhindre de tobenede i at falde og de firhjulede i at køre galt, er ikke god for hundenes poter. Det samme gælder små kugler af is
I dette blogindlæg kan du læse mere om, hvad en skolehund er og helt præcis kan. Som skrevet tidligere er en skolehund ikke 'bare' en hund som går rundt på en skole, det er en hund, som over tid er trænet til at hjælpe børn og unge med mange forskellige opgaver i forbindelse med skoledagen.
Sådan lyder motto'et hos Danmarks største løbeklub for hund og ejer, DIRTY PAWS. Klubben er en nystartet forening med lokalklubber spredt over det meste af Danmark, og deres mål er at få flere danske hundeejere ud og være aktive sammen med deres hunde.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Det smukke snevejr frister til at lade den almindelige familiehund trække slæde med børnene. Det er ikke nødvendigvis en dårlig ide, men før man går i gang bør man have nogle ting på plads, for at det er både sikkerhedsmæssigt forsvarligt og bliver en god oplevelse for hunden.