Nogle af jer har måske allerede modtaget det seneste nummer af HUNDEN. Men for alle jer, der endnu ikke har modtaget det, eller måske ikke har åbnet det endnu, kommer her en lille smagsprøve på, hvad I kan glæde jer til.
Vi har igen fået dygtige Jan Buk til at tage et forsidefoto. Forsiden leder ind til en artikel fra Lotte Evers, der handler om børn og hunde. En vigtig artikel i denne tid, hvor mange nye familier har fået hund.
En anden artikel, der er vigtig her i tiden, hvor coronaen forhåbentlig er ved at være noget, vi kigger efter i bakspejlet, er artiklen om at vænne hunden til at være alene hjemme. Hunden er skrevet af Lise Lotte Christensen, og den er spækket med gode råd til alle jer.
Nyeste hund i DKK's X-register er old english bulldog. Du får en præsentation af racen i dette blad.
Og hvordan er det nu med nedfrysning af sæd fra avlshanner? Vi har fået specialdyrlæge i reproduktion Kathrine Kirchhoff til at fortælle om emnet.
Du kan også læse mere om den stadigt nye sport, hoopers, hvor du kan læse om, hvad der sker på en dommeruddannelse.
Professor Peter Sandøe med flere har kigget på lovgivning om opdræt og hold af familiehunde i Danmark og sammenlignet lovgivningen med andre landes love. Det er blevet et interessant og lærerrig artikel.
Derudover får du en artikel om Nemo, der nu kan deltage i konkurrencer med sin kuperede hale, ligesom du får en artikel om de stående jagthunde, og hvad de er for nogen.
Vi synes selv, denne måneds blad er et godt blad med masser af nyttig viden. Vi håber, I er enige.
Og husk, at næste blad først udkommer i august måned.
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Har du ikke allerede fået maj måneds udgave af Magasinet HUNDEN i postkassen i dag, kan du forvente, det kommer snarest
Ja, det kan sagtens lade sig gøre. I vores familie er vi ikke så gode til at lægge ferieplaner flere måneder forud, så når vi nærmere os ferien, begynder vi at overveje, hvordan vi skal holde den.
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet
Så kan I igen sende billeder fra jeres hverdag med hunden og komme med i Magasinet HUNDEN
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN