Står du lige nu og overvejer at tage ned på Roskilde Dyrskueplads og lade dine børn deltage i DKK's skattejagt, så er det en god ide at vente til i morgen. For dagens skattejagt er nemlig allerede udsolgt, og det er man både glad for og ked af i DKK's Hund og Familiestand.
- Vi vidste jo ikke, om det ville blive en succes eller en fiasko, så vi er da rigtig glade for, at så mange er kommet og har deltaget. Men på den anden side er vi også kede af at skulle skuffe en masse andre, som havde sat næsen op efter en skattejagt, fortæller Helle Røll fra DKK's Hund og Familiestand.
Der var på forhånd lavet x-antal skattejagter, idet deltagerne får gratis gaver ved de forskellige stande. Skattejagterne er delt ud over alle tre dage, så der vil være mulighed for at deltage igen i morgen og søndag. Her har DKK begrænset tidsrummet, så skattejagten foregår fra klokken 10 til klokken 11. Derfor gælder det om at være hurtig, hvis man vil være med.
Men der er ingen grund til at holde sig væk fra Hund og Familieteltet. Der er nemlig masser af muligheder for at lave perleplader, hundelegetøj, male en taske, tegne og meget meget mere på den hyggelige stand.
Succesen med dagens skattejagt har allerede fået de gode mennesker i Hund og Familieteltet til at tænke frem mod udstillingen i Vejen.
- Vi skal finde på noget til Vejen, så vi kommer ud i samme situation med at have så hurtig udsolgt. Vi er allerede begyndt at tænke over, hvordan vi kan forbedre konceptet, og det glæder vi os til at vise i Vejen. Det bliver godt, forsikrer Helle Røll.
Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.
Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.
Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.
Efter Ulf Fjelsted Jørgensen i lørdags valgte at trække sig fra Show of Winners, kan DKK nu meddele, at de fremover vil arrangere showet
Ved Hund i Fokus kunne hundene prøve hundefitness. Noget som man altid kan prøve på Vilhelmsborg
Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.
Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.
Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.
Tirsdag holdt Dansk Kennel Klub tredje medlemsmøde i en række af fire. Det velbesøgte møde fandt sted i Hobro, og der var både noget for hjerne, hjerte, humoren og maven
Hvert andet år afholdes der Brahetrolleborg Game Fair på Brahetrolleborg ved Faaborg på Fyn. I år holdes det i den kommende weekend, og der er masser af oplevelser for hundefolket, og DKK er naturligvis også med
Dyrenes Beskyttelse oplever rekordmange svigtede dyr for tiden. En af dem er Ayoe, der absolut ikke har haft en nem start på livet
Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.