Skattejagt - En stor succes

13-05-2022 11:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På udstillingen i Roskilde har DKK lanceret en skattejagt rundt på udstillingspladsen. Skattejagten fredag blev så hurtig udsolgt, at man allerede er ved at tænke i alternativer

Copyright Ridehesten.com
Nogle var heldige at nå at være med i skattejagten. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Står du lige nu og overvejer at tage ned på Roskilde Dyrskueplads og lade dine børn deltage i DKK's skattejagt, så er det en god ide at vente til i morgen. For dagens skattejagt er nemlig allerede udsolgt, og det er man både glad for og ked af i DKK's Hund og Familiestand. 

- Vi vidste jo ikke, om det ville blive en succes eller en fiasko, så vi er da rigtig glade for, at så mange er kommet og har deltaget. Men på den anden side er vi også kede af at skulle skuffe en masse andre, som havde sat næsen op efter en skattejagt, fortæller Helle Røll fra DKK's Hund og Familiestand. 

Der var på forhånd lavet x-antal skattejagter, idet deltagerne får gratis gaver ved de forskellige stande. Skattejagterne er delt ud over alle tre dage, så der vil være mulighed for at deltage igen i morgen og søndag. Her har DKK begrænset tidsrummet, så skattejagten foregår fra klokken 10 til klokken 11. Derfor gælder det om at være hurtig, hvis man vil være med. 

Men der er ingen grund til at holde sig væk fra Hund og Familieteltet. Der er nemlig masser af muligheder for at lave perleplader, hundelegetøj, male en taske, tegne og meget meget mere på den hyggelige stand. 
Succesen med dagens skattejagt har allerede fået de gode mennesker i Hund og Familieteltet til at tænke frem mod udstillingen i Vejen. 

- Vi skal finde på noget til Vejen, så vi kommer ud i samme situation med at have så hurtig udsolgt. Vi er allerede begyndt at tænke over, hvordan vi kan forbedre konceptet, og det glæder vi os til at vise i Vejen. Det bliver godt, forsikrer Helle Røll. 

Læs også

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Oplev golden retrievere på nært hold i weekenden

26-03-2025 11:13, af Cecilie Friis Amstrup

Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.

Crufts: Verdens største hundeshow

04-03-2025 11:41, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 6. til 9. marts 2025 åbner NEC i Birmingham dørene for Crufts, verdens største hundeshow, hvor tusindvis af hunde og deres ejere samles for at fejre hundenes mangfoldighed og færdigheder.

Alle gode gange fire…

21-09-2015 11:24, af Tine Luther
Roskilde, Vejen, Bornholm – og nu også Hillerød. Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso har endnu engang vundet Best in Show på en international udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Træning lønner sig

15-05-2022 14:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sara DeAngelis har netop vundet søndagens juniorhandling. Dermed har hun vundet alle tre konkurrencer i Roskilde

Tillykke DKK

01-03-2022 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har mange gode og gamle billeder i vores arkiv. Her får du lidt fotos som en fejring af DKK's 125 års jubilæum

Sådan Roskilde

15-05-2022 17:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Svensker tog weekendens sidste BIS i Roskilde. En fantastisk udstilling fik en fantastisk slutning

Ny DKK-opdrættet hund i Kongehuset

20-08-2019 11:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens vi andre har nydt solens varme stråler har D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie fået ny hund

Jeres billeder fra Vejen

20-06-2022 08:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sikke en dejlig weekend vi havde i Vejen. Hvordan så det ud hos jer

Billeder fra DKK-udstillingen i Roskilde er online

28-04-2015 11:39, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Lad din hund forbedre din livskvalitet

19-04-2025 07:21, af Cecilie Friis Amstrup

Din egen hund kan hjælpe dig med at opnå en stigning i dit oxytocin niveauet (følelsen af lykke og velvære) allerede ved 1-5 minutters samvær. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste