En forrygende lørdag med en masse smukke hunde i Ballerup er slut, og de første deltagere i morgendagens BIS-finale er fundet.
Rundt i raceringene har alt været på det høje niveau, som vi kender. Der har været grin, tårer, jubel og skuffelse, som det hører sig til.
Men vinderne i raceringene må have følt det en anelse antiklimatisk at løbe ind i Store Ring. For al den glæde og spænding, der boblede hele dagen i de mange ringe, forduftede som de skyer, der forsvandt fra solen, da dagen skulle afgøres i Store Ring.
I år har ellers gang på gang vist, at der godt kan skabes stemning i Store Ring i Danmark, men i hallen i Ballerup var stemningen nærmere som på en halvkikset førstedate, hvor ingen rigtig tør tage ordet.
Det skyldes naturligvis, at der kun er én konkurrence i Ballerup og derfor ingen BIS-finale at slutte af på, ligesom der jo kun er halvt så mange udstillere, som der ville have været, hvis lørdag var en hel udstilling.
Men hvad skal man gøre for at forbedre stemningen i Store Ring? For det fortjener de dygtige handlere og smukke hunde, som er gået videre til finalerne i ringen.
Herunder får du lidt billeder fra dagen
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Det gik ikke stille for sig i kommentarfeltet, da hunden.dk tidligere på ugen skrev positivt om det gule bånd. Vi har mødt en af de kritiske læsere på udstillingen i Ballerup
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup
16 juniorhandlere blev søndag eftermiddag reduceret til otte, da finalen i juniorhandling skulle afgøres. I den unge kategori stillede 10 juniorhandlere til start, mens seks handlere stillede op i den ældre kategori
Endnu engang blev juniorhandlingen en opvisning i mange forskellige racer
Mandag aften meldte DKK ud, at norske hunde ikke kan deltage i den kommende weekends udstilling i Ballerup. Derudover er der taget forholdsregler for at forhindre eventuel smitte
Denne flinke kvinde gjorde lørdag opmærksom på, at vi alt for sjældent har gravhundebilleder. Det skal ikke hedde sig. Derfor får du her et galleri med billeder af gravhunde fra udstillingen i Ballerup
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet