Store Rings stemning

21-09-2019 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Første dag i Ballerup er slut. En fantastisk dag, men også en dag, der udstillede den manglende stemning i Store Ring

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

En forrygende lørdag med en masse smukke hunde i Ballerup er slut, og de første deltagere i morgendagens BIS-finale er fundet.

Rundt i raceringene har alt været på det høje niveau, som vi kender. Der har været grin, tårer, jubel og skuffelse, som det hører sig til.

Men vinderne i raceringene må have følt det en anelse antiklimatisk at løbe ind i Store Ring. For al den glæde og spænding, der boblede hele dagen i de mange ringe, forduftede som de skyer, der forsvandt fra solen, da dagen skulle afgøres i Store Ring.

I år har ellers gang på gang vist, at der godt kan skabes stemning i Store Ring i Danmark, men i hallen i Ballerup var stemningen nærmere som på en halvkikset førstedate, hvor ingen rigtig tør tage ordet.

Det skyldes naturligvis, at der kun er én konkurrence i Ballerup og derfor ingen BIS-finale at slutte af på, ligesom der jo kun er halvt så mange udstillere, som der ville have været, hvis lørdag var en hel udstilling.

Men hvad skal man gøre for at forbedre stemningen i Store Ring? For det fortjener de dygtige handlere og smukke hunde, som er gået videre til finalerne i ringen.

Herunder får du lidt billeder fra dagen

Læs også

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Roskilde: Ny stjerne i søndagens Store ring

11-05-2025 20:32, af Cecilie Friis Amstrup

Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.

Roskilde: Cairn terrier gentog bedriften og blev Best in Show igen

10-05-2025 21:04, af Cecilie Friis Amstrup

SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads. 

Billederne fra Ballerup er online

21-09-2016 14:11, af Kasper Larsson
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup

Billederne fra Ballerup er online

25-09-2018 18:42, af Kristine Ulsø Olsen

Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup

Billederne fra Ballerup er online

22-09-2021 11:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Nu kan du se alle billederne fra Ballerup

Galleri: Lørdag i Ballerup

23-09-2018 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Her er der billeder fra lørdagen i Ballerup. Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Video fra hundeudstilling i Ballerup

23-09-2017 19:32, af Marie Helene Rigård Rohleder

3600 hunde indtog Ballerup Idrætsby lørdag morgen for at deltage i Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling. Se HUNDEN’s video med glimt fra lørdagens udstilling her

Janni Andersen: Veteranernes tempo passer mig bedst

19-09-2021 14:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med både en han og en tæve i veteranklassen hos grand danoisen er Janni Andersen noget særligt. Men det er slet ikke tilfældigt, at hun i dag udstiller veteraner

Svensk BIS i Ballerup

22-09-2019 17:55, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Smuk svensk basenji på 10 år tog bis

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.