Skrøbelige hunde i panik over festivalgæster

03-07-2018 14:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets Roskilde Festival er endnu ikke for alvor skudt i gang. Alligevel fortæller hundeansvarlig på Roskilde Dyreinternat, at internatets hunde allerede er stressede over festivalgæsternes respektløse adfærd

Copyright Ridehesten.com
Foto: Roskilde Dyreinternat

Det er ikke altid en fordel at være nabo til en stor festival. Det kan Mie Munck fra Roskilde Dyreinternat skrive under på. Siden gæsterne til årets Roskilde Festival begyndte at ankomme for 5 dage siden, er hun blevet nødt til at lukke ned for internatets udendørs arealer, fordi gæsterne smider skrald derind og larmer, så hundene bliver stressede.

– Det er ganske forfærdeligt. Vi er på femtedagen nu, og vi kæmper for at få gæsterne til at forstå, at der altså er hunde herinde, som har brug for ro. Det har de absolut ikke fået den sidste tid, fortæller Mie Munck, der er hundeansvarlig på Roskilde Dyreinternat.

Hun erkender blankt, at man som nabo til festivalen må finde sig i noget larm, og det har man også gjort på internatet i årevis. I år er det bare meget værre end før.

– Vi plejer at have en parkeringsplads udenfor vores internat, og det er helt fint. I år har festivalen etableret ventezone i stedet. Det betyder, at alle de gæster, der kom inden dørene åbnede lørdag, lå lige udenfor vores hegn og spillede så høj musik, at hundeboksene stod og vibrerede indenfor, siger hun.

Flere gange har hun forsøgt at bede folk om at skrue ned, men det har de fleste gæster haft svært ved at forstå.

– Jeg blev truet på livet, fordi jeg bad en person om at skrue ned, fordi vi har en tæve med små hvalpe, som har brug for ro, fortæller hun og afslører, at det ikke er den eneste gang, hun har oplevet voldelig adfærd i år.

– Den anden aften, da jeg skulle hjem, bad jeg en kvinde om at flytte hendes kuffert lidt, så jeg kunne komme forbi. Det resulterede i, at hun kastede en dåseøl mod bilen. Og det er altså en bil, som er plastret til med Dyrenes Beskyttelse, fortæller hun.

 

Stressede hunde
30 gange om dagen må folkene fra internatet ud og rydde skrald væk fra udendørsarealerne, og det har man nu taget konsekvensen af.

– Jeg har måttet afgrænse mine folde til hundene. Det er altså der, vi har agility og alle de andre fede ting. Men vi kan jo bare ikke tage nogen chancer, hvis en eller anden smider noget ind, som er skidt for hundene, lyder det fra Mie Munck, der er tydeligt mærket af de fem dages hårde arbejde.

– Vi prøver at gøre det så godt, vi kan. Vi arbejder i døgndrift lige nu og spæner frem og tilbage, mens vi forsøger at berolige vores hunde, som stort set alle har diarre på grund af den megen stress, de oplever, siger hun.

Fredag modtog internatet to shih tzu hunde fra en større dyreværnssag. Deres pels var så filtret, at det tog 4 timer at klippe dem ned.

– Det stod vi og gjorde, mens bassen drønede lige udenfor internatet. Sådanne hunde har brug for ro og omsorg, og det kan vi bare ikke give dem i denne tid, siger Mie Munck.

 

Mistet troen på mennesker
Det er ikke kun larmen, der er et problem. Faktisk er den ikke det store problem, når først festivalen for alvor går i gang, og musikken spiller fra de store scener. Det er de mange gæster tæt op ad internatet med deres store anlæg, der brager og brumler med basvibrationer, der går lige gennem pels og ben.

Det er også det skrald, som folk smider over hegnet. Det er alt fra cheeseburgere til pizzabakker og cigaretskod. Særligt det sidste fylder i hovedet hos Mie Munck.

– Det er jo ekstremt tørt, så jeg frygter virkelig, at der på et tidspunkt går ild i et eller andet herinde. Det ville jo være en katastrofe, siger hun.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Roskilde Dyreinternat

Faktisk er hun chokeret over den ligegyldighed gæsterne udviser. For det er gæsterne, der er problemet. Roskilde Festival har forsøgt at hjælpe internatet, men det har bare ikke været nok overfor folk, der smider store mængder skrald ind til syge hunde efter at have drukket hjernen ud et par minutter tidligere.

– Det er voksne mænd, der står og råber af hundene og det er alle de her mennesker, der bare smider skraldet ind over hegnet. Jeg bliver flov og pinlig over menneskeheden over, at man vil nedlade sig til at gøre sådan noget. Når man så på samme tid modtager nogle hunde som de to shih tzu’er, der virkelig har haft et trist liv, så er det bare lidt svært at holde et positivt syn på mennesket, siger hun.

Udover placeringen af en ventezone lige udenfor internatet, har Mie Munck en enkelt kritik af Roskilde Festivalen, og det er, at deres vagter ikke er opgaven voksen.

– I går var her en meget fuld kvinde, som skabte sig og kastede med skrald. Det viste sig så at være vores vagt. Derudover synes jeg, at mange er vagterne er meget unge og dårligt forberedte. Hver gang, der er vagtskifte skal vi gå op og fortælle, at hvis vi skal ud at køre, så skal det nogle gange gå stærkt, og så skal vi altså have lov at køre ud, fortæller hun.

Det er dog ikke kun dårlige oplevelser det hele. Den anden dag gik Mie Munck ud for at bede en ung dreng om at skrue ned.

– Han havde ikke været opmærksom på, at vi var her, så han skruede øjeblikkeligt ned og undskyldte, og så brugte han ellers to timer på at gå rundt og bede andre om at skrue ned. Det var en dejlig oplevelse. Desværre er der ekstremt langt mellem disse, siger Mie Munck og glæder sig over at være en del af et team, som arbejder hårdt på at få hundene gennem festivalen på bedst mulige måde.

– Vi prøver virkelig på at gøre, hvad vi kan, og igen er det ikke Roskilde Festival, vi er trætte af. Det er gæsterne, der har så svært ved at sætte sig i vores og dyrenes sted, at det er skræmmende, siger hun.

Hunden.dk har været i kontakt med Roskilde Festival for at forholde dem kritikken fra Roskilde Dyreinternat. På grund af travlhed havde de dog ikke tid til et interview, men sendte i stedet følgende udtalelse fra divisionschef Henrik Bondo Nielsen:

Vi kan godt forstå, at det skaber frustration, at nogle kaster affald ind over hegnene til festival naboer. Det er dog ikke vores generelle indtryk, at vores 130.000 gæster ikke udviser det fornødne hensyn til naboerne.

Vi har været i dialog med ejeren af internatet før festivalen, hvor vi sammen har aftalt, hvordan vi mest hensigtsmæssigt skærmer hans dyr og arealer af fra campingområderne. Vi har i år opsat ekstra belysning på internatets gårdsplads og også ekstra hegn inde på grunden, så vi undgår, at hundene kan komme ud til det yderste hegn.

Det betyder meget for os at opretholde et godt naboskab til beboerne omkring festivalpladsen, og vi vil også tage kontakt til internatets ejer igen for at sikre, om vi kan gøre yderligere for at sikre et godt naboskab.

 

Læs også

Dansk sejr i Roskilde

21-09-2025 22:00, af Karina Green Damsgaard

Søndag bød på endnu en flot dag på Roskilde Dyrskueplads, hvor den internationale hundeudstilling blev afsluttet med manér

Første dag på Roskilde-udstillingen

20-09-2025 20:20, af Karina Green Damsgaard

Solen skinnede over Roskilde Dyrskueplads, hvor årets store internationale hundeudstilling åbnede i dag

Snuder, glimmerrosetter og efterårsgyldne farver

18-09-2025 14:00, af Line Pedersen, DKK

Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads

1812 reddet igen

06-01-2021 08:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er næsten ved at være en tradition, at Dyrenes Beskyttelse skal frygte for deres vagtcentral, når finansloven forhandles. Nu er den heldigvis reddet igen

Dyrenes Beskyttelse utilfredse med dom

15-10-2020 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En dom i en dyreværnssag har igen fået Dyrenes Beskyttelse til at kalde dommene på området for milde

Undgå skader når vandhunden springer i bølgerne

25-06-2022 13:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sommeren er over os, og en badetur på de varmeste dage kan være tiltrængt for både mennesker og dyr. Men selvom havet ser indbydende ud, gemmer det også på skarpe genstande og farlige alger, som kan skade hunden. Direktør hos Agria Dyreforsikring giver her hundeejere tips til en god og våd hundesommer

Husk hundesnoren fra 1. april

22-03-2020 11:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra 1. april skal hunden i snor når du lufter den på stranden. Heldigvis ødelægger det ikke strandturen for hunden, der stadig får en masse sanseoplevelser

113 hunde til Dyrenes Beskyttelse på en måned

06-03-2018 10:54, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fire store hundesager har lagt pres på internaterne hos Dyrenes Beskyttelse den sidste måned, hvor 113 hunde er blevet overdraget. I alt er 219 hunde overdraget i 2018. Dyrenes Beskyttelse efterlyser nye ejere til hundene

Sommersjov: Hvis Vingegaard var en hund

20-07-2023 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter gårsdagens lidt dystre artikler skifter vi i dag spor. Vi starter med en lille hyggelig leg, som vi håber, I vil deltage i

Giv en julegave til dyrene

04-12-2017 08:49, af Dyrenes Beskyttelse / pressemeddelelse

Vær med til at skabe julestemning for dyrene på internaterne. Lige nu er der mere end 1.000 dyr, der venter på et nyt hjem på Dyrenes Beskyttelses 8 internater. Giv dem en julegave, som sikrer hjælp og omsorg til de mange dyr, der ikke er så heldige at have en god og kærlig familie at holde jul hos

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?