DKK inviterer til hundefest i Rønne

15-08-2024 12:27, af Anne Cecilie Sohl

Hunde i alle afskygninger fra baby- til veteranklasse indtager Rønne Stadion Nord denne weekend den 16.-18. august til den årlige bornholmske hundeudstillingsfest. Så selvom skoleferien er slut, så forlæng feriefølelsen og ta’ hele familien med til tre herlige dage til årets hyggeligste hundeudstilling – og din hund er selvfølgelig også meget velkommen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Mediehuset Wiegaarden

Fredag til søndag vil pladsen nemlig bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klubs tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6100 hunde blive bedømt af eksteriørdommere, og disse hunde er fordelt på ikke mindre end 242 forskellige racer. Hundeudstillingen samler ikke blot hunde og mennesker fra alle dele af Danmark, men der kommer hunde fra i alt 16 forskellige lande. Lande, både fra Norden, Europa og sågar Canada og USA. Igen i år er der to prestigefyldte titler på højkant; På lørdagens internationale udstilling dyster hundene om titlen som Hammershusvinder, og på søndagens nationale udstilling dystes der om titlen som Bornholmsvinder.

Mød din nye bedsteven
Drømmer du om et nyt familiemedlem i form af en firbenet bedsteven, så er en hundeudstilling det helt rigtige sted at starte. Og det uanset om du drømmer om at få et bamseknus af den store bløde bjørnehund newfoundlænderen – eller om du vil løbe om kap med den elegante, men lynhurtige afghanske mynde. Eller måske drømmer du om at komme hjem hver eneste dag til den altid glade og legesyge boxer? Du kan møde dem alle, og de 239 andre hunderacer i løbet af weekenden:

– Du kan selvfølgelig ikke købe en hund med hjem fra en hundeudstilling, men du kan blive meget klogere på, hvad det er for et lille pelset kræ, du selv eller måske børnene er på vej til at forelske sig hovedkulds i, fortæller adfærdskonsulent i Dansk Kennel Klub, Lise Lotte Christensen og fortsætter:

– En hundeudstilling er en virkelig god lejlighed til at lære de forskellige hunderacer at kende og få en snak med de mennesker, som kender racerne bedst. Det giver en større sikkerhed for, at du får valgt en hund, som passer til hele familien.

Så selv om hundeudstillinger nærmest er at sammenligne med en skønhedskonkurrence for hunde, er det vigtigste ved valg af hund nemlig ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til dig og din familie:

– De enkelte hunderacer ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt, fortæller Lise Lotte Christensen.

Hvis du og familien efter hundeudstillingen stadig skulle være i tvivl om hvilken hunderace, der passer perfekt ind i jeres liv, eller I blot ønsker lidt mere viden, så er der rigtig meget god og nyttig information at hente på Dansk Kennel Klubs hjemmeside: https://www.koebhund.dk/

Her kan du både læse om de mange forskellige hunderacer, deres behov, deres temperament, deres aktivitetsniveau, og du kan også finde opdrættere, der har eller der venter hvalpe.

Har I allerede besluttet jer for en hunderace, eller har I hund i forvejen, får I rig mulighed for at shoppe lidt nyt med hjem fra en af standene, der findes på udstillingsområdet. Her kan man nemlig finde diverse specialprodukter til hund og ejer. Man er også altid velkommen til at komme forbi Dansk Kennel Klubs informationstelt og tale med en af medarbejderne, hvis man skulle have spørgsmål.

Der findes selvfølgelig også madboder, hvor man kan få stillet sulten og slukket tørsten.

Der er således lagt op til den helt store guldmedalje, så kom og vær med til hundefesten i Rønne.

Fakta
Hvor, hvornår, hvordan?

Dato: 16.- 17. – 18. august 2024

Udstillingens adresse:
Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne

Bemærk, at udstillingen foregår udendørs.

Åbningstider:
De officielle udstillingsbedømmelser starter kl. 9 alle tre dage.
Finalekonkurrencerne, starter kl. 15.00 i finaleringen (Store Ring).

Adgangspriser:
Voksne fra 13 år: kr. 65,- pr. dag.   
Børn: 6-12 år: kr. 15,- pr. dag.   
Børn under 6 år: Gratis   
Familie billet (2 voksne + 3 børn): kr. 130,- pr. dag.   
Entré for gæstehund (+ 3. mdr.): kr. 35,- pr. dag

Læs også

Søndagens billeder er endelig online

20-08-2025 16:20, af Karina Green Damsgaard

Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green Damsgaard

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green Damsgaard

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

BLOG: Yankies første prøve

20-12-2019 15:00, af Kimmie Wolsted

Søndag den 15/12 afholdt min kreds, DKK kreds 8, rallydysten. Her havde jeg besluttet, at Yankie skulle stille op

Gratis fotos af racevindere i Herning

30-10-2018 14:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der stort finaleshow i Herning. Traditionen tro møder vi op med fotostudie for at fotografere årets racevindere

 

Farvel til tibetanerklubben

18-04-2018 14:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter lige godt 40 år er det nu slut med Tibetanerklubben. Faldende medlemstal er skyld i den triste situation. Fremover vil de tibetanske terriere være en del af Klubben for små selskabshunde

 

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Hele Europa samles om hundene i Brno

09-04-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.

Det er lørdag, det er sommer

18-07-2020 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag skulle det næsten blive sommervejr. Det skal fejres

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?