I weekenden tog Mai-Britt Laugesen sin to-årige norrbottenspids, Amy, med til DKK’s efteruddannelses weekend for instruktører på Askov højskole. Her deltog de blandt andet i undervisningsseancerne ‘Indkald A-Z’, ‘Motivation i rally’, ‘Sjov ringtræning’ og ‘Hunde-fitness’. Foruden de mange undervisningsseancer var weekenden også spækket med foredrag med blandt andet Christina Ingerslev og Karen Ulrich fra Hund & Træning.
-Det var en spændende og udbytterig weekend med super gode input fra både de andre instruktører og underviserne. Jeg skabte nye relationer til de andre instruktører, og fik en masse inspiration til min undervisning, siger Mai-Britt Laugesen, deltager på weekendens kursus.
Fitness for hvalpe
Til daglig er Mai-Britt Laugesen hvalpeinstruktør og underviser i ringtræning i kreds 6, Midtjylland. Hun har være instruktør siden starten af 1990’erne, og er idag kasserer i kreds 6. Mai-Britt Laugesen er også overbevist om, at hun kan bruge en masse af fagligt stof og træningsøvelser fra weekenden til sin egen undervisning.
-Specielt tankerne bag hunde-fitness kan jeg sagtens bruge på hvalpeholdene. Her har man fokus på, hvor vigtigt det er, for hvalpene at kunne gå på forskellige bevægelige underlag og ting, der ikke er stabile, samt vigtigheden i at vi skal passe på, at hvalpene ikke kommer til skade, siger Mai-Britt Laugesen.
Til sidst glæder Mai-Britt Laugesen sig til den næste efteruddannelses weekend for DKK-instruktører.
Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.
Vær med i Dansk Kennel Klubs store fotokonkurrence i samarbejde med CEWE. Send dine bedste pletskud og vind fotopræmier.
Den gamle danske hønsehund, en af Danmarks nationalracer, er kendt for sin alsidighed som både jagt- og familiehund. Men den er mere end det. Racen formår også at samle mennesker om en fælles passion, hvilket blev tydeligt ved DKK Kreds 4's nytårsskue i Brørup den 5. januar.
Dogley og Dansk Kennel Klub afholder et fagligt kursus for hundepassere med undervisning af en af Danmarks dygtigste instruktører. Kurset vil forberede dig på mange af de situationer, der kan opstå, når du passer fremmede hunde og dermed ruste dig bedre til ansvaret som hundepasser
Nye kursister på Dansk Kennel Klubs grundinstruktøruddannelse begyndte deres rejse mod at blive hundeinstruktører med en blanding af teoretisk undervisning og praktiske øvelser.
To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.
Grøntsager kan være et sundt supplement til hundens kost, men hvilke er sikre, og hvilke bør undgås?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Den dansk/svenske gårdhund har fået fuld anerkendelse af den Amerikanske Kennel Club (AKC). Anerkendelsen åbner dørene til konkurrencer på alle niveauer i USA og markerer en vigtig sejr for racens fremtid uden for Skandinavien.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Kan du forestille dig at løbe med din hund som makker og samtidig få både motion, sjov og et stærkere bånd? Det er netop, hvad Canicross handler om! Denne hurtigt voksende sport kombinerer løb og hundetræk i smukke omgivelser, og alle hunderacer kan være med.