Fredagens åbning af Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen bød på både højt solskin og høj kvalitet i ringene, og dagens største hæder gik til den elegante borzoi Borscana Sing A Song, kaldet Marve.
Vejret viste sig fra sin smukkeste side, og den svenske borzoi Marve strålede om kap med solen, da han blev kåret som dagens Best in Show. Det var en perfekt begyndelse på den store udstillingsweekend i Vejen, hvor både udstillere og publikum nød det gode vejr – en kærkommen kontrast til sidste års regnfulde oplevelse. I alt er over 7.000 hunde tilmeldt de tre dages udstillinger, og allerede på førstedagen var konkurrencen skarp.
En borzoi med fart på
Fredagens Best in Show-vinder var Marve – en borzoi ejet og opdrættet af svenske Rickard Sellin og Lize Edland. Marve har allerede flere BIS-titler på cv’et, og hans præstation i Store ring gjorde et stort indtryk.
– Han har virkelig vundet meget. Han har flere Best in Show-titler bag sig, så han har gjort det rigtig godt, fortæller Rickard Sellin, som selv viste Marve i ringen.
Men det kræver sin mand at holde trit med den energiske og langbenede borzoi.
– Det er meget arbejde. Han har virkelig meget energi, så jeg skal hjælpe ham med at fokusere den rigtigt. Men det er sjovt. Han elsker at løbe, og det passer ham godt, siger Rickard med et smil.
Marve var den eneste hvalp i sit kuld, og det har sat sit præg på hans personlighed.
– Han er lidt egoistisk på sin helt egen måde, siger Rickard grinende.
Dommeren: – Han var min favorit
Dagens Best in Show-dommer var Lisbeth Mach fra Schweiz. Hun var begejstret for finalefeltet og især for Marve.
– Jeg er selv sighthound-kvinde, så det betyder meget, når man får en borzoi af så høj kvalitet i ringen. Da jeg så ham i gruppefinalen, tænkte jeg: Hvis han går lige så godt igen, så har han en stor chance. Og det havde han, fortæller hun.
Hun fremhævede også en ung pointer og en 16 måneder gammel newfoundlænder som hunde med lovende fremtid.
– Det er ikke let at finde jagthunde i den kvalitet i gruppe 7. Den unge pointer fortjener virkelig at blive bemærket. Og newfoundlænderen var en drøm – med det smukkeste hoved og sunde øjne. Jeg er meget glad for, at jeg fik lov til at dømme her i dag, sagde hun efter finalen.
En fantastisk start på udstillingsweekenden
Med Marves sejr og det solrige vejr blev første dag i Vejen en stor succes. Udstillingen fortsætter lørdag med en nordisk udstilling og søndag med endnu en international CACIB-udstilling, hvor der også er mulighed for kvalifikation til Crufts.
Hundelivet forbindes ofte med kærlighed, selskab og hverdagens små glæder. Men bag de bløde poter gemmer der sig også et spørgsmål, som flere hundeejere mærker tættere på økonomien end før: Er hund efterhånden mest for mennesker med en stærk økonomi?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
De er her alle sammen: Labrador, schæfer og collie. Og de mere sjældne racer som hollandsk kooikerhondje og porcelaine. Kom og mød 3384 hunde fordelt på 253 forskellige racer, når Dansk Kennel Klub afholder årets første udstilling i MesseC i Fredericia lørdag og søndag 9. og 10. februar. Her er der også mulighed for at få en professionel dommers øjne på din egen hund, få en snak om opdræt og børnene kan lege og bage hundekiks i det store børneområde
Søndagens første finale i Store Ring var som sædvanlig juniorhandlernes finale, og her fandt den svenske dommer Mikael Nilsson en meget glad vinder
Her får du en oversigt over vinderne i lørdagens Store Ring. Tillykke til alle
I weekenden bliver der holdt Hund i Fokus i Vejen. DKK har i den grad lagt sig i selen for at give alle en god oplevelse. Læs bare her, hvad du kan glæde dig til
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Så er vi i gang med den sidste internationale udstillingsweekend i år. Traditionen tro foregår det i Herning, og her er alt lige en smule større end ved andre udstillinger. Derfor denne guide
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund