Roskilde: Mathilde tog sejren i juniorhandling og den sidste landsholdsplads

22-09-2024 18:02, af Cecilie Friis Amstrup

I dagens juniorhandlerkonkurrence ved DKKs internationale udstilling i Roskilde lykkedes det Mathilde Bekker at sikre sig både sejren og en plads på landsholdet.  

Copyright Ridehesten.com

Solen skinnede over DKK’s internationale udstilling i Roskilde, hvor juniorhandlerne kæmpede om topplaceringerne i dagens konkurrence. En af dagens helt store vindere blev Mathilde Bekker, der med sin præstation sikrede sig sejren i juniorhandling og samtidig den sidste plads på det danske juniorhandling landshold. 

- Det var megafedt, sagde Mathilde umiddelbart efter konkurrencen. Første gang Mathilde kvalificerede sig til landsholdet, var hun 11 år gammel, men har siden holdt en pause med juniorhandling, mens hun var på efterskole.  
Nu er hun tilbage i storform og har genvundet sig en plads på landsholdet, hvor hun får selskab af Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen og Frederikke Dalgaard Petersen. 

Den bedste følelse at være i ringen med sin egen hund 

Mathilde fortæller, at hun har deltaget i juniorhandling i mange år, men dagens sejr betyder ekstra meget for hende, da det er første gang, hun er kvalificeret til landsholdet igen efter sin pause. Med sin samojede DKCH DKJUCH KBHJV21 NORDJV21 VIV24 ROV24 Cabaka’s Endless Love “Dobby” ved sin side viste hun imponerende kontrol og samarbejde i ringen. - Det er min egen hund, jeg har haft med i ringen i dag, fortalte hun stolt. - Vi har trænet sammen i lang tid, og det føles fantastisk at kunne dele denne oplevelse med ham. 

For Mathilde var vejen til landsholdet ikke uden spænding. Hun skulle score tre eller flere point for at sikre sig pladsen, hvilket lykkedes i sidste øjeblik. - Jeg stod lige med en af de andre juniorhandlere, og så fik hun point i går, hvilket betød, at jeg skulle have tre point eller over for at få pladsen, sagde hun med et smil. - Så det var en stor lettelse, da jeg hørte, at jeg havde klaret det. 

Nu ser Mathilde frem til at repræsentere Danmark ved de internationale konkurrencer. Med den dedikation og passion, hun viser for sporten, er der ingen tvivl om, at hun og Gabi bliver et stærkt kort for landsholdet i de kommende mesterskaber. 

Læs også

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Snuder, snore og stjernestunder – fra vuf til verdensklasse: Tre dage med tophunde i Roskilde, hvor foråret for alvor folder sig ud.

24-04-2026 19:00, af Dansk Kennel Klub

Foråret er tilbage, dagene bliver lysere, og solen begynder for alvor at få fat – og dermed er scenen sat. Glæd dig til årets første store udendørs hundeudstilling, som igen i år strækker sig over tre oplevelsesrige dage fyldt med liv, fællesskab og imponerende hunde.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.

Snuder, glimmerrosetter og efterårsgyldne farver

18-09-2025 14:00, af Line Pedersen, DKK

Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads

10.000 hunde til Roskilde

09-05-2018 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fra fredag til søndag huser Roskilde Dyrskueplads en rekordstor hundeudstilling, organiseret af Dansk Kennel Klub. I alt er der tilmeldt 10.219 hunde og op mod 266 forskellige racer på hver af udstillingerne. Det er altså en oplagt mulighed for at opleve alverdens spændende hunderacer i alle størrelser og former

Endelig er de her! Billeder fra udstillingen i Roskilde

21-05-2024 08:37, af Anne Cecilie Sohl

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Roskilde online.

Hjælp med at kortlægge flåter

29-09-2022 08:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En gruppe fra Roskilde Universitet har skabt hjemmesiden flåtinfo.dk. Her kan man finde en masse informationer om flåter, men de vil også gerne kortlægge, hvor flåterne er. Derfor søger de nu hjælp fra landets hundeejere

Nap en Woof´ie!

07-05-2014 09:20, af Tine Luther
Der vil ose af festivalstemning på Dyrskuepladsen i Roskilde, når Dansk Kennel Klub introducerer begrebet ”Woof´ies” for danskerne under forårets største Festival For Hunde, den internationale hundeudstilling den 10. – 11. maj.

Weekend i hundens tegn i Hillerød

04-05-2011 10:11, af Anne Kristine Tollestrup
Denne weekend slår Dansk Kennel Klub dørene op for en international udstilling i Hillerød.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?