Solen skinnede over DKK’s internationale udstilling i Roskilde, hvor juniorhandlerne kæmpede om topplaceringerne i dagens konkurrence. En af dagens helt store vindere blev Mathilde Bekker, der med sin præstation sikrede sig sejren i juniorhandling og samtidig den sidste plads på det danske juniorhandling landshold.
- Det var megafedt, sagde Mathilde umiddelbart efter konkurrencen. Første gang Mathilde kvalificerede sig til landsholdet, var hun 11 år gammel, men har siden holdt en pause med juniorhandling, mens hun var på efterskole.
Nu er hun tilbage i storform og har genvundet sig en plads på landsholdet, hvor hun får selskab af Simone Riisgaard Kristiansen, Naya Kühne Andersen og Frederikke Dalgaard Petersen.
Den bedste følelse at være i ringen med sin egen hund
Mathilde fortæller, at hun har deltaget i juniorhandling i mange år, men dagens sejr betyder ekstra meget for hende, da det er første gang, hun er kvalificeret til landsholdet igen efter sin pause. Med sin samojede DKCH DKJUCH KBHJV21 NORDJV21 VIV24 ROV24 Cabaka’s Endless Love “Dobby” ved sin side viste hun imponerende kontrol og samarbejde i ringen. - Det er min egen hund, jeg har haft med i ringen i dag, fortalte hun stolt. - Vi har trænet sammen i lang tid, og det føles fantastisk at kunne dele denne oplevelse med ham.
For Mathilde var vejen til landsholdet ikke uden spænding. Hun skulle score tre eller flere point for at sikre sig pladsen, hvilket lykkedes i sidste øjeblik. - Jeg stod lige med en af de andre juniorhandlere, og så fik hun point i går, hvilket betød, at jeg skulle have tre point eller over for at få pladsen, sagde hun med et smil. - Så det var en stor lettelse, da jeg hørte, at jeg havde klaret det.
Nu ser Mathilde frem til at repræsentere Danmark ved de internationale konkurrencer. Med den dedikation og passion, hun viser for sporten, er der ingen tvivl om, at hun og Gabi bliver et stærkt kort for landsholdet i de kommende mesterskaber.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Svensker tog weekendens sidste BIS i Roskilde. En fantastisk udstilling fik en fantastisk slutning
Weekenden, d. 2/11-3/11, blev brugt på hundeudstilling i Herning, i hvert fald for mit vedkommende
Ny bekendtgørelse, der sætter mindstekrav for hundeopdræt i Danmark og skal sikre bedre dyrevelfærd og sundhed for både nuværende og kommende generationer af hunde, er sendt i høring i Folketinget
Lørdag den 28. oktober var alle nationalracer for første gang nogensinde samlet under ét tag.
I denne uge holder mange mennesker efterårsferie. Som et lille krydderi til ferielivet, kan medlemmer af Dansk Kennel Klub glæde sig til, at det nye nummer af Magasinet HUNDEN også udkommer i denne uge
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene