Mens solen mandag bagede ned over det meste af Danmark og dermed også København, mente en finsk turist åbenbart, at hans schæferhvalp sagtens kunne klare at sidde i en lukket bil.
Den konklusion var to betjente fra Københavns Politi uenige i. Da de ved et tilfælde opdagede hunden i bilen, så den ud til at lide. Derfor valgte de at afmontere ruden, så de kunne befri hunden og give den en portion frisk luft og noget koldt at drikke.
Vagtchef ved Københavns Politi, Torben Stormer, er glad for, at betjentene reagerede.
– Betjentene vurderer, at hunden har det ubehageligt, og så er der ikke langt fra tanke til handling fortæller han til Ekstra Bladet.
Manden, der havde efterladt hunden i bilen, viste sig at være en finsk turist. Han vil ikke blive sigtet for at overtræde dyreværnsloven, men han fik sig en gevaldig skideballe af politiet, og så får han også lov til at betale for at få sat en ny rude i bilen.
Det kan ikke siges ofte nok. Hunde hører ikke til i biler i sommervarmen. Husk det nu.
Selvom kalenderen kun skriver marts, kan de første solstråler hurtigt forvandle din bil til en farlig varmefælde for din hund. Vi guider dig her til, hvorfor du skal være ekstra opmærksom på temperaturen, selvom det stadig føles køligt udenfor.
Vinterferien er lige om hjørnet, og mange hundeejere planlægger at tage deres firbenede ven med på tur. Her får du de bedste tips til forberedelsen og listen over det vigtigste udstyr til bilen.
Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.
Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem
Sådan var der en, som indledte en besked til mig på messenger. Jeg skal ærligt indrømme, at jeg umiddelbart var en smule mystificeret – en hvalps nisser? Men, hey, nu er det jo december, og dermed højsæson for nisser, så hvorfor ikke?
Når solen skinner, bliver det varmt i bilen, og så er det ikke et sted for hunde. En svensker opdagede lørdag, at DKK mener det, når de siger, de ikke accepterer hunde i varme biler
Virksomheden Petimo, der står bag Gipote.dk er sammen med tre andre webbutikker politianmeldt af forbrugerombudsmanden for at vildlede om abonnementer
Fredag blev en mand blidt i armen af en hund i Skive, da han ville beskytte sin egen hund. Siden er der gået mange historier om den angribende hund. Historier som det lokale politi ikke kan genkende
9. december 2021 forsvandt hunden Diego fra en gåtur i Hareskoven. Siden er han kun set samme aften. Alligevel tror hans ejer på at han nok skal komme hjem
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund