Da jeg blev spurgt, om jeg ville skrive denne klumme, tænkte jeg straks på mit arbejde i Kreds 7 og især mit hjertebarn Ringtræning.
I mere end 35 år har jeg trænet hold i ringtræning med få pauser ind imellem. Når jeg sidder her og tænker tilbage, har det været nogle fantastiske, dejlige år med en masse skønne mennesker og deres dejlige hunde. Dejlige trænere, man har knyttet venskaber med gennem årene.
Indenfor ringtræning er der sket en stor udvikling. Både i visningen af hundene og deres handlere på udstillingerne - for slet ikke at tale om tøjvalgene. Da jeg startede med udstillinger og ringtræning, var det vildt flot og sejt, hvis man havde et smart vindsæt eller en joggingdragt. Men jeg må da sige, at det ser godt ud i dag, når alt matcher mellem både hund og handler - hele indtrykket gør så meget for hele oplevelsen.
Ringtræning er et sted, hvor alle kan komme – hvis bare du har en stamtavle. Jeg tror på, at alle hundeejere skulle give dem selv og deres hund den oplevelse, at komme til ringtræning. Selvom jeg ofte hører folk sige, at de aldrig vil udstille, bliver folk bidt af det, og ser alle de gode og hyggelige sider. Hyggesnakken med andre hundefolk, muligheden for at vise hvor sød en hund, du har, og måske endda også smuk - hvad jo ikke vil gøre noget.
Jeg tænker ofte tilbage, til da jeg startede ringtræning med min egen hund. Dette var vores friaften og hygge med andre, og vi skulle selvfølgelig aldrig på udstilling. Men han blev virkelig dygtig til at stå og gå pænt, og ikke mindst fik han lov til at vise, hvor smuk han var, både indvendig og i det ydre.
Samtidig ser jeg på alle de søde hunde, der kommer til ringtræning nu. Det er vigtigt at huske på, at selvom du har store drømme for din hund, at I skal gøre det sammen med glæde og ikke med tvang. For jeg er sikker på, at de gør det for vores skyld og ikke for deres egen.
Ja, man må jo heller ikke glemme en lille babyhund kan have sceneskræk, som vi kender det fra os selv. Nogle kommer måske heller aldrig til at ville det, mens andre er født til det og elsker det.
Den glæde ringtræning kan give, og som jeg har sammen med min hund, er så givende. Derfor tror jeg også, at jeg selv vil træne, så længe jeg kan gå og stå. Det er så dejligt at se, hvad det giver, og samtidig at kunne hjælpe med at give det videre til andre.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Med en lille omskrivning af et gammelt hit fra Iron Maiden kan man nærmest synge beskrivelsen af billedet af denne irish glen of imaal terrier . Billedet er taget af Jesper Lund
Cherry Eye – eller kirsebærøje – er en øjensygdom hos hunden, hvor tårekirtlen i øjet kommer til syne i hundens øjenkrog, som en stor rød hævelse
I næste uge udkommer det nye nummer af Magasinet HUNDEN. Det fejrer vi på hunden.dk ved at lancere vores nye podcast
Epulis er en tilstand, hvor bindevævet i hundens tandkød vokser for meget, så tandkødet kan blive forstørret og knudret. Ubehandlet kan det være til gene for hunden, og øge risikoen for tandkødsbetændelse og paradontose
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Jubilæum i DKK: Et halvt århundrede med passion, opdræt og venskaber i ulvehundenes verden
Denne weekend står i hundesportens tegn. Mens det danske landshold under Dansk Canicross Forbund kæmper om medaljer ved verdensmesterskabet i Tjekkiet, samles Nordens bedste Flatcoated Retrievere til mesterskab på dansk jord. Det bliver en festlig og travl weekend for alle med hang til fart, samarbejde og glade haler
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by