Da jeg blev spurgt, om jeg ville skrive denne klumme, tænkte jeg straks på mit arbejde i Kreds 7 og især mit hjertebarn Ringtræning.
I mere end 35 år har jeg trænet hold i ringtræning med få pauser ind imellem. Når jeg sidder her og tænker tilbage, har det været nogle fantastiske, dejlige år med en masse skønne mennesker og deres dejlige hunde. Dejlige trænere, man har knyttet venskaber med gennem årene.
Indenfor ringtræning er der sket en stor udvikling. Både i visningen af hundene og deres handlere på udstillingerne - for slet ikke at tale om tøjvalgene. Da jeg startede med udstillinger og ringtræning, var det vildt flot og sejt, hvis man havde et smart vindsæt eller en joggingdragt. Men jeg må da sige, at det ser godt ud i dag, når alt matcher mellem både hund og handler - hele indtrykket gør så meget for hele oplevelsen.
Ringtræning er et sted, hvor alle kan komme – hvis bare du har en stamtavle. Jeg tror på, at alle hundeejere skulle give dem selv og deres hund den oplevelse, at komme til ringtræning. Selvom jeg ofte hører folk sige, at de aldrig vil udstille, bliver folk bidt af det, og ser alle de gode og hyggelige sider. Hyggesnakken med andre hundefolk, muligheden for at vise hvor sød en hund, du har, og måske endda også smuk - hvad jo ikke vil gøre noget.
Jeg tænker ofte tilbage, til da jeg startede ringtræning med min egen hund. Dette var vores friaften og hygge med andre, og vi skulle selvfølgelig aldrig på udstilling. Men han blev virkelig dygtig til at stå og gå pænt, og ikke mindst fik han lov til at vise, hvor smuk han var, både indvendig og i det ydre.
Samtidig ser jeg på alle de søde hunde, der kommer til ringtræning nu. Det er vigtigt at huske på, at selvom du har store drømme for din hund, at I skal gøre det sammen med glæde og ikke med tvang. For jeg er sikker på, at de gør det for vores skyld og ikke for deres egen.
Ja, man må jo heller ikke glemme en lille babyhund kan have sceneskræk, som vi kender det fra os selv. Nogle kommer måske heller aldrig til at ville det, mens andre er født til det og elsker det.
Den glæde ringtræning kan give, og som jeg har sammen med min hund, er så givende. Derfor tror jeg også, at jeg selv vil træne, så længe jeg kan gå og stå. Det er så dejligt at se, hvad det giver, og samtidig at kunne hjælpe med at give det videre til andre.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
Heldigvis elsker hunde også naturen. Det er tydeligt, at denne kooikerhondje også gør det. Billedet er taget af Helene Blaschke fra Gistrup.
Gilpa er sponsor for fotokonkurrencen i HUNDEN, hvor man hver måned kan vinde flotte præmier
Syringomyeli er en sygdom, hvor der dannes hulrum i rygmarven, og den er forbundet med udtalt smerte og ubehag for hunden
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
Ofte glemmer vi alt om hundens sikkerhed, når vi tager den med på køretur i bilen. Men det er vigtigt, at du sørger for, at Fido er spændt ordentligt fast, særligt når turen går ud på de glatte og trafikerede veje i dagene op til jul og nytår. Læs her hvordan du bedst sikrer hunden på køreturen
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse