Ringtræning og hvorfor det er så givende

23-11-2021 08:41, af Hanne Nielsen

Månedens klummeskribent er Hanne Nielsen, som er næstformand i Kreds 7

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Da jeg blev spurgt, om jeg ville skrive denne klumme, tænkte jeg straks på mit arbejde i Kreds 7 og især mit hjertebarn Ringtræning.

I mere end 35 år har jeg trænet hold i ringtræning med få pauser ind imellem. Når jeg sidder her og tænker tilbage, har det været nogle fantastiske, dejlige år med en masse skønne mennesker og deres dejlige hunde. Dejlige trænere, man har knyttet venskaber med gennem årene.
Indenfor ringtræning er der sket en stor udvikling. Både i visningen af hundene og deres handlere på udstillingerne - for slet ikke at tale om tøjvalgene. Da jeg startede med udstillinger og ringtræning, var det vildt flot og sejt, hvis man havde et smart vindsæt eller en joggingdragt. Men jeg må da sige, at det ser godt ud i dag, når alt matcher mellem både hund og handler - hele indtrykket gør så meget for hele oplevelsen.
Ringtræning er et sted, hvor alle kan komme – hvis bare du har en stamtavle. Jeg tror på, at alle hundeejere skulle give dem selv og deres hund den oplevelse, at komme til ringtræning. Selvom jeg ofte hører folk sige, at de aldrig vil udstille, bliver folk bidt af det, og ser alle de gode og hyggelige sider. Hyggesnakken med andre hundefolk, muligheden for at vise hvor sød en hund, du har, og måske endda også smuk - hvad jo ikke vil gøre noget.

Jeg tænker ofte tilbage, til da jeg startede ringtræning med min egen hund. Dette var vores friaften og hygge med andre, og vi skulle selvfølgelig aldrig på udstilling. Men han blev virkelig dygtig til at stå og gå pænt, og ikke mindst fik han lov til at vise, hvor smuk han var, både indvendig og i det ydre.
Samtidig ser jeg på alle de søde hunde, der kommer til ringtræning nu. Det er vigtigt at huske på, at selvom du har store drømme for din hund, at I skal gøre det sammen med glæde og ikke med tvang. For jeg er sikker på, at de gør det for vores skyld og ikke for deres egen.
Ja, man må jo heller ikke glemme en lille babyhund kan have sceneskræk, som vi kender det fra os selv. Nogle kommer måske heller aldrig til at ville det, mens andre er født til det og elsker det.
Den glæde ringtræning kan give, og som jeg har sammen med min hund, er så givende. Derfor tror jeg også, at jeg selv vil træne, så længe jeg kan gå og stå. Det er så dejligt at se, hvad det giver, og samtidig at kunne hjælpe med at give det videre til andre.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Sommerbilleder vol. 3

16-07-2018 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det er overvældende, når man beder om billeder fra en solskinsdag med hunden, og der så kommer 168. Derfor er vi blevet nødt til at bide dem over i 7 dele. Her får I tredje portion

Kan du redde din hund, hvis uheldet er ude?

24-03-2022 12:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når først uheldet er ude, er der intet værre end at føle sig magtesløs og stå og se til, mens hunden lider. Den situation kan hundeejere heldigvis undgå, hvis de lærer at praktisere førstehjælp i tide. Agria Dyreforsikring oplyser her, hvilke advarselstegn det er vigtigt at være opmærksom på, og hvordan kæledyrsejere bør forholde sig i situationen

Ingen æggejagt til menneskets bedste ven

20-04-2011 11:47, af Anne Kristine Tollestrup
Det er vigtigt ikke at falde for fristelsen og give hunden påskeæg. Chokolade er skadeligt for den og kan være giftigt.

Menneskelæger skal operere hund

04-12-2012 14:59, af Tine Luther
En labrador fra Paris lider af en hjertesygdom, dyrlæger ikke kan operere. Derfor skal hunden opereres af læger, der normalt stikker skalpellen i mennesker.

Efterlad aldrig din hund i en kold bil

09-12-2022 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste ved, at hunde ikke må efterlades i varme biler om sommeren, men det samme er faktisk tilfældet om vinteren, hvor temperaturen kommer under frysepunktet. Desværre er der mange, som lader hunden sidde i bilen når det er koldt, men det kan have fatale konsekvenser

Hvorfor stirrer hunden, når den ”laver”?

05-01-2016 09:48, af Tine Luther
Har du fået glosuppe, vil nogle hundeejere sikkert tænke, for hunden stirrer intenst, når den leverer en hundelort. Eksperterne er dog langt fra enige om årsagen til den mærkelige opførsel.

Fire gode råd: Sådan sikrer du hunden i juletrafikken

22-12-2020 15:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ofte glemmer vi alt om hundens sikkerhed, når vi tager den med på køretur i bilen. Men det er vigtigt, at du sørger for, at Fido er spændt ordentligt fast, særligt når turen går ud på de glatte og trafikerede veje i dagene op til jul og nytår. Læs her hvordan du bedst sikrer hunden på køreturen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet