Ungdomsarbejdet blomstrer i den grad i DKK. Tydeligst ses det nok blandt juniorhandlerne, som i den grad er eksploderet i antal. Flere gange i 2019 har vi skrevet, at man nu satte ny rekord i antallet af tilmeldte handlere. Her er Herning ingen undtagelse.
For når årets festlige hundefinale vælter Herning Messecenter, er det med hele 35 juniorhandlere lørdag og 30 søndag.
Lørdag er der 24 i minigruppen og 11 i maxigruppen, mens der søndag er 19 i mini og 11 i maxi.
De mange juniorhandlere har fået DKK til at starte med juniorhandlingen tidligere end normalt, da man allerede går i gang med konkurrencerne klokken 13.30 og ikke klokken 14.00 som normalt.
Den oplysning har fået nogen til at frygte, at flere juniorhandlere vil få et problem med at nå konkurrencen, da deres hund måske kan være i gang i en af raceringene.
– Vi har skrevet i en mail til alle de deltagende juniorhandlere, at vi anbefaler, at man har en "reserve-hund", hvis det måske kan komme til at knibe med ens oprindelige hund. Men den største "komplikation" ligger nok hos mini'erne, da maxi'erne højst sandsynligt først skal på ved 14.15-tiden og derfor har lidt længere tid at løbe på. Men hvis man er i tvivl om man skal beregne med reserve-hund, så estimerer man normalvis med at dommerne bedømmer 15-20 hunde i timen. Og en god idé er at se på dagen hvor mange hunde ens pågældende dommer dømmer i timen og beregne derfra, fortæller Katrine Jeppesen fra DKK’s Ungdomsudvalg.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger
Så er vi klar til årets sidste udstillingsweekend. Her får du et overblik over racer og ringe lørdag
Årets sidste internationale udstilling har nu fundet sin vinder, og det blev igen hollandske Forget Me Not
Nu er der 10 dage til EDS. Det markerer vi ved at der hver dag indtil det går løs i Herning kommer en quiz her på hunden.dk, der handler om European Dog Show. Her får du den første, hvor du skal gætte, hvor mange hunde, der er tilmeldt i disse racer. Den er nok lidt svær, men så får du da et indtryk af, hvor mange hunde, der kommer
Sjældent har Store Ring været så smuk som i Herning i år, men hvordan ser der egentlig ud bag Store Ring
Så er vi ved at være klar igen
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.