Ungdomsarbejdet blomstrer i den grad i DKK. Tydeligst ses det nok blandt juniorhandlerne, som i den grad er eksploderet i antal. Flere gange i 2019 har vi skrevet, at man nu satte ny rekord i antallet af tilmeldte handlere. Her er Herning ingen undtagelse.
For når årets festlige hundefinale vælter Herning Messecenter, er det med hele 35 juniorhandlere lørdag og 30 søndag.
Lørdag er der 24 i minigruppen og 11 i maxigruppen, mens der søndag er 19 i mini og 11 i maxi.
De mange juniorhandlere har fået DKK til at starte med juniorhandlingen tidligere end normalt, da man allerede går i gang med konkurrencerne klokken 13.30 og ikke klokken 14.00 som normalt.
Den oplysning har fået nogen til at frygte, at flere juniorhandlere vil få et problem med at nå konkurrencen, da deres hund måske kan være i gang i en af raceringene.
– Vi har skrevet i en mail til alle de deltagende juniorhandlere, at vi anbefaler, at man har en "reserve-hund", hvis det måske kan komme til at knibe med ens oprindelige hund. Men den største "komplikation" ligger nok hos mini'erne, da maxi'erne højst sandsynligt først skal på ved 14.15-tiden og derfor har lidt længere tid at løbe på. Men hvis man er i tvivl om man skal beregne med reserve-hund, så estimerer man normalvis med at dommerne bedømmer 15-20 hunde i timen. Og en god idé er at se på dagen hvor mange hunde ens pågældende dommer dømmer i timen og beregne derfra, fortæller Katrine Jeppesen fra DKK’s Ungdomsudvalg.
Simone Riisgaard Kristiansen fik en uforglemmelig debut ved Crufts og nød hvert sekund på verdens største hundeshow, hvor hun dystede mod nogle af de bedste juniorhandlere
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Så er det blevet tid til årets sidste store udstillingsdag, og vanen tro er det en dag med masser af fest
I Hal C kan besøge en helt ny stand på DKK's udstillinger. Standen ejes af Magtor, og her kan man få testet hundens bevægeapparat
Årets sidste juniorhandlingkonkurrence er netop afsluttet og selvfølgelig løb årets juniorhandler med sejren
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse