Ungdomsarbejdet blomstrer i den grad i DKK. Tydeligst ses det nok blandt juniorhandlerne, som i den grad er eksploderet i antal. Flere gange i 2019 har vi skrevet, at man nu satte ny rekord i antallet af tilmeldte handlere. Her er Herning ingen undtagelse.
For når årets festlige hundefinale vælter Herning Messecenter, er det med hele 35 juniorhandlere lørdag og 30 søndag.
Lørdag er der 24 i minigruppen og 11 i maxigruppen, mens der søndag er 19 i mini og 11 i maxi.
De mange juniorhandlere har fået DKK til at starte med juniorhandlingen tidligere end normalt, da man allerede går i gang med konkurrencerne klokken 13.30 og ikke klokken 14.00 som normalt.
Den oplysning har fået nogen til at frygte, at flere juniorhandlere vil få et problem med at nå konkurrencen, da deres hund måske kan være i gang i en af raceringene.
– Vi har skrevet i en mail til alle de deltagende juniorhandlere, at vi anbefaler, at man har en "reserve-hund", hvis det måske kan komme til at knibe med ens oprindelige hund. Men den største "komplikation" ligger nok hos mini'erne, da maxi'erne højst sandsynligt først skal på ved 14.15-tiden og derfor har lidt længere tid at løbe på. Men hvis man er i tvivl om man skal beregne med reserve-hund, så estimerer man normalvis med at dommerne bedømmer 15-20 hunde i timen. Og en god idé er at se på dagen hvor mange hunde ens pågældende dommer dømmer i timen og beregne derfra, fortæller Katrine Jeppesen fra DKK’s Ungdomsudvalg.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
På trods af 27 grader og tung, stillestående luft viste juniorhandlerne ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen stort overskud, ansvar for hundenes velfærd og stærkt samarbejde i ringen.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
En fuldstændig fantastisk lørdag i Herning fik en flot afslutning og en fortjent vinder
Som de fleste ved, er der hundeudstilling i Herning. Her kan man meget mere end at kigge på flotte udstillingshunde. Så Herning Messecenter er et godt sted at bruge sin søndag
Så er turen gået til Herning. Men hvad ved du egentlig om byen?
Det blev finske Sanni Pulli, der løb med sejren i Nordisk mesterskab i Juniorhandling foran Irja Sofie Nyheim fra Norge og Maya DeAngelis fra Danmark
Sikke en start. En fuldstændig fantastisk dag i Herning. Her får du lidt billeder og en enkelt video fra dagen
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.