Udstillingsåret er ved at gå på hæld. De mange hunde, der har været gennem ringene i en eller flere udstillinger, kan snart smække benene op i sofaen og forberede sig på julens strabadser.
Når udstillingsåret er ved at slutte, bliver mange hunde også præmieret. Det er nemlig tid til at finde årets racevindere.
Traditionen tro skal vi have en kæmpe kavalkade i februarnummeret af HUNDEN med alle de smukke årsvindere. Det betyder jo, at vi skal have taget et billede af dem.
På udstillingen i Herning har vi hele to studier med, og det er gratis at få fotograferet årets racevinder. Det plejer at betyde, at der er stor travlhed i vores studier. Derfor håber vi, at I vil hjælpe os med at gøre det så problemfrit som muligt.
Vi håber derfor på, at de hunde som allerede nu er sikre på at vinde titlen som årets hund i deres race, kommer forbi fotostudiet så tidligt som muligt. Vores fotografer sidder klar med pegefingeren på udløserknappen hele weekenden, men ofte er der rigtig lang kø søndag eftermiddag.
Så har du en hund, som allerede nu er sikker på at blive bedste hund i racen, så tøv ikke med at komme forbi studiet så tidligt som muligt. Det vil gøre hele weekenden bedre for de hunde, der skal fotograferes og for vores fotografer.
Fotostudiet ligger i Hal E ved Store Ring, og der vil hele weekenden være bemanding i studiet.
Har du en årsvinder, og kommer du ikke til Herning, så er du velkommen til at sende et opstillingsbillede af din hund til bkn@wiegaarden.dk. Mærk mailen Årets Racevinder, så finder vi også ud af det.
Vi glæder os til at se jer
Hos HUNDEN er vi i fuld gang med opsætningen af årets racekavalkade, som årligt vises i februarnummeret. Husk i den forbindelse at sende os dit favorit billede af din racevinder.
Den treårige basenji Kai har opnået en imponerende andenplads i Dansk Kennel Klubs konkurrence om Årets Hund – og har samtidig en særlig plads i sin families hjerte.
Amalie Grønborg og hendes samojedehund Ellie imponerede med selvsikkerhed og stærk kontakt ved International Platinum Slovenian Winner Dog Show tilbage i oktober, hvor de sikrede sejren blandt 57 unge deltagere fra hele Europa.
En kærlig påmindelse om de kompromiser hunde indgår for at passe ind i vores verden
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Der var fest, sol, glæde og masser af hunde, da K9 Biathlon for alle i weekenden indtog Viborg som en del af Nordic Lake Festival. Byen tog imod med åbne arme, og de smukke rammer skabte en helt unik kulisse til det, der nu kan kaldes det største K9 Biathlon for alle-event nogensinde.
I går løb DKK Puppy Cup af stablen, og det blev en dag fyldt med søde hvalpe, glade ejere og masser af publikumshygge.
Menneskets bedste ven er inviteret i Tivoli, når et af forlystelseshavens ældste events står for døren – nemlig Hundens Dag i Tivoli. Det er den dag om året, hvor flinke hunde er velkomne, og dagen mange hundevenner ser frem til. Det sker alt sammen søndag den 24. august fra kl. 11:00.
Flåter er et stigende problem for danske hunde. Varmere vintre og en længere flåtsæson, der nu strækker sig fra tidligt forår til sent efterår, øger risikoen for flåtbårne sygdomme. En ny undersøgelse fra Wilke, gennemført på vegne af Boehringer Ingelheim, viser at mange hundeejere ikke beskytter deres hunde tilstrækkeligt mod de farlige parasitter
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Inuit ankom flere hundrede år tidligere til Grønland end hidtil antaget. Det viser en kortlægning af slædehundes gener, som forskere på blandt andet Københavns Universitet står bag.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet