Han er lidt af en multikunstner måske bedst kendt fra film som Drengene fra Sankt Petri, Det forsømte forår og Anja og Viktor filmene. Udover skuespillet gør han sig også på de skrå brædder som operasanger blandt andet på Det Kongelige Teater.
Nu har Joachim Knop kastet sig ud i et nyt projekt, hvor han med hjælp fra de prominente jazznavne Chris Minh Doky, Nikolaj Bentzon og Espen Laub von Liljenskjold crooner sig igennem den danske sangskat på albummet, FORTÆLLINGER FRA EN JAZZTID - Evergreens på dansk.
Hvorfor er dette album så interessant for hunden.dk. Det er det naturligvis, fordi Joachim Knop selv er hundeejer og hans kære hund, Molly, som er af racen bichon havanais er med i videoen til singleudspillet, På den vej, hvor du bor.
– Denne sang er egentlig grund til hele albummets oprindelse. Jeg har sunget sangen utallige gange med operaklang og elskede Kasper Holtens opsætning af My Fair Lady på Det Kgl Teater. Sangene fra My Fair Lady er som arierne fra Porgy og Bess næsten alle blevet til evergreens og kan derfor synges dejligt frit fra leveren, fortæller Joachim Knop.
Som noget ganske særligt har vi på hunden.dk fået lov til at være de første, der viser videoen, som du kan se nederst i denne artikel.
– Det er ikke en ny genre for mig. Jeg har altid elsket at croone, og tilbage da vi lavede Askepop, sang jeg jo også popmusik, så det er noget, jeg har været i før. Men jeg har da forladt mit operanæb for en kort stund, fortæller Joachim Knop til hunden.dk og fortsætter:
– Men jeg har fundet ind til en inderlighed i det her, som jeg virkelig nyder. Det er meget nøgent, og det er meget mig. Her står jeg som mig selv og ikke i en rolle på en operascene. Det er virkelig spændende.
Som skuespiller og sanger er Joachim Knop dobbelt ramt i denne coronatid. Han skulle have underholdt til dronningens fødselsdag og han havde en stor opera på Det Kongelige Teater, som også er blevet aflyst.
– Det føles lidt som at være blevet lovet en hundehvalp, og når man så står og skal have den med hjem, så må man ikke få den alligevel. Det er meget uforløst, forklarer han og slår fast, at han virkelig glæder sig til at komme ud og spille live og præsentere dette album, som han er meget stolt af.
– Jeg har haft et fantastisk samarbejde med musikerne, og det er der virkelig kommet noget godt ud af, siger han.
Men hvorfor har du din hund med i videoen?
– Molly er lidt af en teaterhund, som har været med mange steder. Hun elsker at være, hvor der er musik, og hun har accepteret, at jeg for en tid skifter operaen ud med at være en cool crooner. Hunde er bare hyggelige, Molly er hyggelig, og musikken er hyggelig, så det passer bare godt sammen.
Læs meget mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN, som udkommer i uge 25.
Albummet udkommer 29. maj
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Jan Rørdam står bag flere af numrene fra Bamse og Kylling, og nu på dette spritnye nummer er han gået helt i hundene, selvom han faktisk slet ikke tåler dem
Firmaet Tails.com har udgivet en sang, som er specielt til hunde. Sangen indeholder lyde, som hunde elsker
Én enkelt dag om året er det tilladt at tage sin pelsede ven med i Tivoli. Det er på Hundens Dag, som i år finder sted søndag den 18. august, hvor Tivoli åbner portene og byder alle flinke hunde i snor velkommen i forlystelseshaven. Gæster kan blandt andet opleve raceparade, show på Plænen, agility-opvisning og så er der mulighed for, at nuværende eller kommende hundeejere kan få gode råd i Dansk Kennel Klubs informationstelt. Årets tema er ”Hunde OL – i disciplinerne form og funktion” og hunde har (selvfølgelig) gratis entré i følgeskab med en betalende gæst.
På trods af nattens snestorm er godt 3000 hunde og ejere mødt op i Messe C, Fredericia til årets første store internationale udstilling.
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup
Onsdag den 20. november afvikler Dansk Kennel Klub webinaret "Drægtighed & normal fødsel" med dyrlæge Julie Pio Kragelund. Som noget helt særligt udbyder de det nu til alle opdrættere til en fordelagtig pris
Dansk Kennel Klubs projekt "Ven med en hund" lærer børn at forstå og omgås hunde på en tryg og positiv måde. På Tjæreborg Skole i Sydjylland har det vigtige emne fået en særlig plads, og begejstringen er til at tage og føle på blandt både elever, lærere og forældre.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.
Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.