Premiere: Nyt nummer fra Joachim Knop med hund

15-05-2020 08:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På hunden.dk har vi fået lov at være de første til at dele videoen til Joachim Knops nye single, På den vej, hvor du bor. I videoen optræder Joachims hund, Molly, i en meget afslappet rolle. Du kan læse mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN

Copyright Ridehesten.com
Foto: Per Morten Abrahamsen

Han er lidt af en multikunstner måske bedst kendt fra film som Drengene fra Sankt Petri, Det forsømte forår og Anja og Viktor filmene. Udover skuespillet gør han sig også på de skrå brædder som operasanger blandt andet på Det Kongelige Teater.

Nu har Joachim Knop kastet sig ud i et nyt projekt, hvor han med hjælp fra de prominente jazznavne Chris Minh Doky, Nikolaj Bentzon og Espen Laub von Liljenskjold crooner sig igennem den danske sangskat på albummet, FORTÆLLINGER FRA EN JAZZTID - Evergreens på dansk.

Hvorfor er dette album så interessant for hunden.dk. Det er det naturligvis, fordi Joachim Knop selv er hundeejer og hans kære hund, Molly, som er af racen bichon havanais er med i videoen til singleudspillet, På den vej, hvor du bor.

– Denne sang er egentlig grund til hele albummets oprindelse. Jeg har sunget sangen utallige gange med operaklang og elskede Kasper Holtens opsætning af My Fair Lady på Det Kgl Teater. Sangene fra My Fair Lady er som arierne fra Porgy og Bess næsten alle blevet til evergreens og kan derfor synges dejligt frit fra leveren, fortæller Joachim Knop.

Som noget ganske særligt har vi på hunden.dk fået lov til at være de første, der viser videoen, som du kan se nederst i denne artikel.

– Det er ikke en ny genre for mig. Jeg har altid elsket at croone, og tilbage da vi lavede Askepop, sang jeg jo også popmusik, så det er noget, jeg har været i før. Men jeg har da forladt mit operanæb for en kort stund, fortæller Joachim Knop til hunden.dk og fortsætter:

– Men jeg har fundet ind til en inderlighed i det her, som jeg virkelig nyder. Det er meget nøgent, og det er meget mig. Her står jeg som mig selv og ikke i en rolle på en operascene. Det er virkelig spændende.

Som skuespiller og sanger er Joachim Knop dobbelt ramt i denne coronatid. Han skulle have underholdt til dronningens fødselsdag og han havde en stor opera på Det Kongelige Teater, som også er blevet aflyst.

– Det føles lidt som at være blevet lovet en hundehvalp, og når man så står og skal have den med hjem, så må man ikke få den alligevel. Det er meget uforløst, forklarer han og slår fast, at han virkelig glæder sig til at komme ud og spille live og præsentere dette album, som han er meget stolt af.

– Jeg har haft et fantastisk samarbejde med musikerne, og det er der virkelig kommet noget godt ud af, siger han.

Men hvorfor har du din hund med i videoen?
– Molly er lidt af en teaterhund, som har været med mange steder. Hun elsker at være, hvor der er musik, og hun har accepteret, at jeg for en tid skifter operaen ud med at være en cool crooner. Hunde er bare hyggelige, Molly er hyggelig, og musikken er hyggelig, så det passer bare godt sammen.

Læs meget mere om Joachim og Molly i juninummeret af HUNDEN, som udkommer i uge 25.

Albummet udkommer 29. maj

Info

Numre på albummet

1. Jeg sætter min hat som jeg vil (Bent Fabricius-Bjerre/Klaus Rifbjerg)

2. På den vej hvor du bor (Frederick Loewe/Karen Hoffmann)

3. Forårskuller (Richards Rodgers/Joachim Knop)

4. E-L-S-K (Bert Kaempfert/Joachim Knop)

5. Kærlighed (Bent Fabricius-Bjerre/Niels Brunse)

6. Croonerens sang (Nikolaj Bentzon/Nikolaj Bentzon)

7. Smil (Charlie Chaplin/Mogens Dam)

8. Piger i fælden (Arthur Johnston/Jørgen Ryg)

9. Forelsket i København (Bent Fabricius-Bjerre/Volmer Sørensen)

10. Èn til før jeg går (Harold Arlen/Ulrik Bencard)

11. Alley Cat (Bent Fabricius-Bjerre)

Læs også

Fra barndommens bamsemusik til voksen hundelyrik

26-03-2021 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Jan Rørdam står bag flere af numrene fra Bamse og Kylling, og nu på dette spritnye nummer er han gået helt i hundene, selvom han faktisk slet ikke tåler dem

Verdens første hundesang

26-11-2020 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Firmaet Tails.com har udgivet en sang, som er specielt til hunde. Sangen indeholder lyde, som hunde elsker

Lækker musik fra hundeglad kunstner

21-04-2020 12:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Anmelderne er nærmest faldet ned af stolene over Fiona Apples nye album. Sangeren er kendt for at være glad for hunde, og de spiller da også en rolle på det nye album

Første CACIB til dansk/svensk gårdhund blev norsk

11-05-2019 10:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter dansk/svensk gårdhund fik den endelige godkendelse hos FCI for nylig, kunne den første CACIB uddeles til racen lørdag

Danske NM-medaljer i agility

26-11-2010 10:48, af Tine Luther
Dansk hundesport har igen været helt fremme i poterne! Ved NM i agility satte danskerne sig på en guld-, to sølv- og to bronzemedaljer.

Dansk veteran sejrede på Europaudstillingen

06-09-2011 12:34, af Tine Luther
Øverst på vetaran–podiet ved Euro Dog Show stod en dansk opdrættet og ejet afghansk mynde.

Dansk model poserer i engelsk hundebog

09-01-2011 12:21, af Tine Luther
Den engelske top-fotograf Tim Flach har begået endnu et mesterværk – denne gang en eksklusiv hundebog med fotos af et væld af forskellige racer i forskellige situationer. En af modellerne er en dansk hund, som fotografen insisterede på at få med i bogen.

Efter regn kommer solskin

15-06-2024 18:29, af Anne Cecilie Sohl

Det beviste vejrguderne i Vejen lørdag. Efter en drivvåd formiddag og start på eftermiddagen, begyndte solen at titte frem i horisonten. 

Nye åbningstider i DKK

26-05-2013 08:21, af Maja Golles
Fra 1. juni er der nye åbningstider i Dansk Kennel Klub

Titler, rosetter og X-factor

18-09-2013 11:04, af Tine Luther
Udseendet er ikke alt – heller ikke når der er tale om ”hundenes skønhedskonkurrencer”, hundeudstillingerne. For titler, rosetter og ikke mindst X-factor har også en del at sige, når 3.200 hunde og deres mennesker i weekenden sætter hinanden stævne ved Dansk Kennel Klubs internationale hundeudstilling i Ballerup.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse