Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg havde en forrygende weekend i Göteborg, hvor hun blev BIS1 (Best In Show) i juniorhandling om søndagen på MyDOG 2018.
Forinden havde Ida Victoria vist border collien Simaro L-Smoking Gun til perfektion i den indledende konkurrence. Tidligere på dagen havde de vundet juniorhandlerklassen for 14-17 årige, og dermed kvalificerede de sig til juniorhandling i store ring om eftermiddagen. Her var dommeren Rebecca Govik.
Det var en stor oplevelse for både Ida Victoria og hendes mor Anne Skodborg, som var taget til Göteborg for at udstille deres irish softcoated wheaten terrier om lørdagen, og derefter juniorhandling om søndagen.
– Det var fantastisk, da hun gik videre til store ring. Der var super god stemning omkring juniorhandlingringen, hvor alle ønskede tillykke og roste hinanden. Inden store ring sagde jeg til Ida Victoria, at det vigtigste var, at hun huskede at nyde hvert sekund, fordi det er så stort at nå til finalen på en udenlandsk udstilling, fortæller Anne Skodborg, mor til Ida Victoria.
Se hele resultatet her.
Rørt til tårer
Ida Victoria går meget op i juniorhandling. Til daglig træner hun border collien Simaro L-Smoking Gun, som hun låner af Marianne Jensen, i ringtræning. Når Ida Victoria skal forberede sig til en stor udstilling, så ser hun livestream-udsendelser med de andre juniorhandler for at lære sine konkurrenter at kende. Derfor vidste Ida Victoria også, at det var en hård konkurrence, som ventede hende i Sverige i mod en masse andre dygtige juniorhandlere.
– Ida Victoria var meget spændt på den svenske udstilling. Hun gik til konkurrencen med en ydmyg tilgang, men med oprejst pande. Hun er specielt glad for juniorhandling i Sverige, fordi alle deltagerne får en uddybende skriftlig kritik, som de kan lære af efterfølgende, siger Anne Skodborg.
Inde i store ring blev juniorhandlerne klappet ind i takten til det lille live orkester, som spillede. Det var en rigtig god oplevelse, som sent bliver glemt i familien Skodborg.
– Vi blev bare så glade, da hun vandt. Jeg er så stolt af Ida Victoria, og jeg blev næsten rørt til tårer, da hun fremviste hunden så fantastisk i store ring, afslutter Anne Skodborg.
Nu begynder aflysninger grundet corona også at melde sig for det kommende år
Søndag blev Årets Hund i Sverige hyldet på MyDog i Gøteborg. Det var en stor oplevelse, fortæller Michael Kristensen
I morgen starter MyDOG i Gøteborg. En fantastisk udstilling med hunde i alle afskygninger
Det blev en rigtig god dag for Susanne og Roine Lindberg fra Finland, som udstillede deres to pyrenæiske mastiffer.
Søndagens første finale i Store Ring var som sædvanlig juniorhandlernes finale, og her fandt den svenske dommer Mikael Nilsson en meget glad vinder
SECH DKCH NORDV21 Hjohoo’s Yes Hjo Can imponerede endnu en gang i Store ring - denne gang ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Roskilde Dyrskueplads.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
En dejlig og lidt stille fredag er slut i Vejen. Som sædvanlig sluttede dagen med Best in Show
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?