Overvægt mindsker hundes leveår: Sådan får du hunden i gang med træningen

29-10-2019 08:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange hunde lider af overvægt, og det går ud over menneskets bedste ven, som i gennemsnit lever 1,3 år mindre med de ekstra kilo på sidebenene. Det får hundeejere til at dyrke motion med hunden som aldrig før

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ikke alle hunde kan logre med lige stor glæde. 46 procent af danske hunde er overvægtige, hvilket i gennemsnit afkorter vores firbenede venners liv med 1,3 år. Men for at komme de dødbringende ekstra kilo til livs er kostændringer ikke nok. Halen i vejret og næsen i sporet på motionsture nogle gange om ugen er nøglen til en sund og glad hund. Det skriver Virbac i en pressemeddelelse.

– Ligesom mennesker er hunde skabt til et liv i bevægelse. Hundeejere har et særligt ansvar overfor vores firbenede venner, for motion er nemlig vigtig for både hundens fysiske og mentale trivsel. Når hunden motionerer sammen med sin ejer, bliver båndet mellem dem stærkere og samtidig frigives endorfiner, som får hunden til at følge sige bedre tilpas, siger Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub

Nogle hunde er mere aktive end andre, men alle hunde skal ud og bruge kroppen og få pulsen lidt op for at trives, pointerer Lise Lotte Christensen.

Forhindringsløb til hunde hitter
Ønsket om motion med menneskets bedste ven ses i efterspørgslen på aktiviteter til både hund og ejer. Det har fået Virbac til at støtte op forhindringsløbet K9 Biathlon for hunde og deres ejere som afholdes både i foråret og i efteråret.

– Vi har været overvældet over den interesse, som vores hundeløb i foråret har modtaget, hvor flere end 1500 hunde og deres ejere deltog i løbet. Derfor var vi også med til at arrangere et mindre hundeløb i efteråret, hvor flere end 500 hunde deltog, for at give motionslysten et ekstra boost inden den søde juletid. Løbene styrker både den gode form og det sociale samvær mellem hunde og ejere, siger Sarah Appel, salgs- og marketingschef hos veterinærmedicinalvarevirksomheden Virbac, som blandt andet forhandler aktivitetstrackeren PitPat til hunde.

Hun understreger, at det er vigtigt at have realistiske forventninger til sin hund. Hunden bør være i god form, inden man bevæger sig ud på længere løbeture. Derfor har Sarah Appel nogle gode råd til vordende firbenede atleter.

Start med små ture. Det er vigtigt, at hundene ikke bliver overbelastet med for megen træning. Start derfor med små ture, og følg eventuelt et løbeprogram til hunde. Der forebygger skader og overbelastning.

Kontinuerlig motion. Ligesom hos mennesker er det vigtigt, at hundene opretholder et hvis aktivitetsniveau for ikke at få stive led og muskler. Hundeejere skal sørge for at aktivere hunden dagligt. Det kan både øge hundens levetid og livskvalitet.

Lyt til hundens signaler. Selvom din hund måske er oppe i alderen, er det ingen hindring for at begynde med motion. Det hele handler om den rette opstart, og uanset alder er det vigtigt at starte langsomt og lytte til hundens signaler.

Læs også

Se billederne: Fyns Sommerland gik helt "i hundene"

27-09-2024 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.

Hundredevis af hunde indtog Kolding motocrossbane

02-05-2024 10:56, af Anne Cecilie Sohl

Søndag den 14. april blev motocrossbanen i Kolding forvandlet til en stor forhindringsbane, da Virbac afholdte motionsløb for hund og ejer.

Virbac: K9 Biathlon skaber minder for livet

28-02-2020 15:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når der til pinse er K9 Biathlon under Arion Hundedage står der Virbac foran arrangementet, og det er der en ganske særlig grund til, fortæller marketingschef hos Virbac, Sarah Appel

Sara DeAngelis tog juniorhandling lørdag

18-09-2021 16:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I alt 21 hunde og juniorhandlere stillede op i lørdagens juniorhandling i Ballerup. Igen gik sejren til en DeAngelis

Mynder på DKK Ringsted

06-03-2023 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der var lagt op til en marathon lure coursing træning med 70 løb, da mynderne afholdt deres første aktivitet på DKK’s nye hundeaktivitetscenter i Ringsted i weekenden

BLOG: Hjerne og hjerte. Lidt om stress hos hunde

07-01-2021 08:14, af Karoline Sidelmann Brinch

Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet  og hvile

Frederiksberg Kommune: Løst i morgen

08-03-2021 12:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Frederiksberg Kommune angående problemerne med hunde, der får stød

 

Giv din hund en fyrværkerifri nytårsaften

08-12-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du en af de mange hundeejere som ikke ser frem til at skulle holde en nytårsaften med krudt og kanonslag? Clarion Copenhagen Airport har løsningen til den perfekte nytårsaften for både dig og din hund. Invitér din bedste ven på et hotelophold bag tre-lags-tykke ruder med gulv til loft mørklægningsgardiner, så alle kan nyde årsskiftet

Hunhundenes løbetid er i fuldt flor

15-04-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så det er nu, du skal holde godt fast i snoren på din intakte hund, hvis du ikke enten vil stå med en drægtig hunhund eller være skyld i, at din hanhund gør en tæve drægtig. Dyrlæge hos Agria Dyreforsikring giver gode råd til, hvordan du kan sikre, at din hanhund ikke stikker af og kommer til skade eller parrer naboens hunhund ved en fejl

Juniorhandler Cecilie er klar til hundeudstilling i Ballerup (video)

23-09-2017 14:28, af Marie Helene Rigård Rohleder

Til weekendens DKK hundeudstilling i Ballerup skal 16-årige Cecilie Krarup udstille den etårige kleiner münsterländer, Luna,  i juniorhandling, og her er det vigtigt at parret løber som et team

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.