Ikke alle hunde kan logre med lige stor glæde. 46 procent af danske hunde er overvægtige, hvilket i gennemsnit afkorter vores firbenede venners liv med 1,3 år. Men for at komme de dødbringende ekstra kilo til livs er kostændringer ikke nok. Halen i vejret og næsen i sporet på motionsture nogle gange om ugen er nøglen til en sund og glad hund. Det skriver Virbac i en pressemeddelelse.
– Ligesom mennesker er hunde skabt til et liv i bevægelse. Hundeejere har et særligt ansvar overfor vores firbenede venner, for motion er nemlig vigtig for både hundens fysiske og mentale trivsel. Når hunden motionerer sammen med sin ejer, bliver båndet mellem dem stærkere og samtidig frigives endorfiner, som får hunden til at følge sige bedre tilpas, siger Lise Lotte Christensen, adfærdskonsulent hos Dansk Kennel Klub
Nogle hunde er mere aktive end andre, men alle hunde skal ud og bruge kroppen og få pulsen lidt op for at trives, pointerer Lise Lotte Christensen.
Forhindringsløb til hunde hitter
Ønsket om motion med menneskets bedste ven ses i efterspørgslen på aktiviteter til både hund og ejer. Det har fået Virbac til at støtte op forhindringsløbet K9 Biathlon for hunde og deres ejere som afholdes både i foråret og i efteråret.
– Vi har været overvældet over den interesse, som vores hundeløb i foråret har modtaget, hvor flere end 1500 hunde og deres ejere deltog i løbet. Derfor var vi også med til at arrangere et mindre hundeløb i efteråret, hvor flere end 500 hunde deltog, for at give motionslysten et ekstra boost inden den søde juletid. Løbene styrker både den gode form og det sociale samvær mellem hunde og ejere, siger Sarah Appel, salgs- og marketingschef hos veterinærmedicinalvarevirksomheden Virbac, som blandt andet forhandler aktivitetstrackeren PitPat til hunde.
Hun understreger, at det er vigtigt at have realistiske forventninger til sin hund. Hunden bør være i god form, inden man bevæger sig ud på længere løbeture. Derfor har Sarah Appel nogle gode råd til vordende firbenede atleter.
Start med små ture. Det er vigtigt, at hundene ikke bliver overbelastet med for megen træning. Start derfor med små ture, og følg eventuelt et løbeprogram til hunde. Der forebygger skader og overbelastning.
Kontinuerlig motion. Ligesom hos mennesker er det vigtigt, at hundene opretholder et hvis aktivitetsniveau for ikke at få stive led og muskler. Hundeejere skal sørge for at aktivere hunden dagligt. Det kan både øge hundens levetid og livskvalitet.
Lyt til hundens signaler. Selvom din hund måske er oppe i alderen, er det ingen hindring for at begynde med motion. Det hele handler om den rette opstart, og uanset alder er det vigtigt at starte langsomt og lytte til hundens signaler.
350 glade hunde og løbere kastede sig ud i sjove udfordringer til Virbac HPM Dirty Paws løbet søndag den 22. september i den genåbnede fynske park.
Søndag den 14. april blev motocrossbanen i Kolding forvandlet til en stor forhindringsbane, da Virbac afholdte motionsløb for hund og ejer.
Når der til pinse er K9 Biathlon under Arion Hundedage står der Virbac foran arrangementet, og det er der en ganske særlig grund til, fortæller marketingschef hos Virbac, Sarah Appel
Nu kan man få penge for at lufte og lege med hunde. Det er Hellerup Dog Walk, der har slået stillingen som hundelufter op, da stedet snart åbner ny hundehave.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Om en Schæferhund fra Schæferhundeklubben For Danmark Kreds 21 Djursland
Benedikte Hangaard Jensen er flyttet til London med sin franske bulldog. Her må hun tage hunden med overalt, og hun oplever en mere fri tilgang til det at have hund end i Danmark
Overvægt har i flere år været et stigende problem hos de danske hunde, men hvad kan vi gøre, hvis vores hund bliver for tyk?
En positiv, loyal og arbejdsom kvinde fik lørdag aften overrakt Dansk Kennel Klubs hæderstegn i guld. En hæder som ikke mange får
Verdensmesterskabet for schæferhunde går nu ind i den afgørende fase. Lørdag er dagen, hvor meget bliver afgjort og hvor Schæferhundeklubben også fejrer 100 års jubilæum
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.