Ny og spændende uddannelse hos PowerDog

07-07-2020 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

PowerDog er i den grad i gang med at skrive sig ind i den helt centrale historie i den danske hundeverden. Nu præsenterer de en uddannelse i nosework

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hvad er det mest fantastiske ved hunden? Det kunne man naturligvis begynde at remse op, men så ville denne artikel kræve rigtig god tid at læse. Derfor nøjes vi lige med at konkludere, at næsen er noget af det vildeste hos hunden.

Det er en af grundene til, at nosework bliver mere og mere populær. For det er imponerende at følge hundens næsearbejde, mens man selv har svært ved at lugte forskel på karry og kanel.

Men hvad så, hvis man har lyst til at blive klogere på nosework og endda tage turen om på den anden side og blive instruktør i den populære sport? Ja så kunne man tage den helt nye uddannelse, som PowerDog netop har præsenteret.

– Vi har skruet en helt unik uddannelse sammen, hvor man bliver uddannet til instruktør i nosework med massevis af praktisk og teoretisk viden, fortæller Tina Hougaard.

Hos PowerDog er man gået sammen med Karen Ulrich fra Hund og Træning og Stacy Barnett fra USA for at udbyde den bedst mulige uddannelse.

Uddannelsen runder alt fra praktiske øvelser med hunden til uddannelse i, hvordan man håndterer kursister og bedst underviser dem. Uddannelsen starter i januar 2021 og kører over syv moduler og slutter af med en eksamen i september måned. Der er 10 pladser i alt på uddannelsen

– Der er stadig ledige pladser, og vi glæder os simpelthen så meget til uddannelsesstart, lyder det fra Tina Hougaard.  

Du kan læse meget mere om den spændende uddannelse her

Du kan læse meget mere her

Læs også

Derfor er nosework det nye sort

12-11-2019 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tina Hougaard og Stine Lerche-Vestergaard fra Powerdog er aktuelle på weekendens Dogdays i Hillerød, hvor de holder en workshop om Nose Work. Vi har snakket med dem om, hvorfor sporten er blevet så populær

– Nose work er det nye sort

08-09-2019 12:30, af Marie Helene Rigård Rohleder

Giv din hund mere selvtillid og bliv klogere på dens adfærd med sportsgrenen nose work. Til Store Hestedag afholdt PowerDog flere workshops om nose work. Se video fra et søg her

Billig hvalp endte med at koste 95.000 kroner

07-07-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

England er mere end Wembley og EM i fodbold. Også i England oplever man problemer med mennesker, der køber hunde af dårlige opdrættere. Det kan Jane Broomfield skrive under på

Fik fængselsdom for at sparke politihund

30-11-2012 13:09, af Tine Luther
I forbindelse med uro efter en fodboldkamp sidste år sparkede en fodbold–fan en tjenestehund. Det er blevet takseret til 60 dages fængsel.

Langå Idrætsklub er trætte af lort

27-05-2020 15:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Langå oplever man for tiden en stigning i antallet af hundelorte på fodboldbanen. Det irriterer formanden for Langå IK især i denne coronatid

Rumænien: Fodbold og dårlige hundevilkår

06-10-2021 15:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Denne nyhed er delt mellem to historier som sammen viser de forhold nogle hunde lever under i Rumænien - Et af de lande, hvorfra der smugles hunde til Danmark

Du tager jo også fodboldstøvler på, når du spiller fodbold

01-10-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvorfor skal man have en speciel jakke på, når man lufter hund? Det er et af de spørgsmål, der ofte møder DogCoach, når virksomheden viser dens hundelufterjakker

Stop masseaflivninger i forbindelse med fodboldmesterskaber

06-12-2011 12:53, af Tine Luther
Aflivningen af hunde forud for fodbold-EM i 2012 er stoppet. Dyrevelfærdsorganisationen WSPA opfordrer nu UEFA til at agere, så fodbold ikke bliver brugt som påskud for at slå hunde ihjel i fremtiden.

Hundeliv ofres til fordel for VM-fodbold

25-10-2011 14:28, af Tine Luther
Herreløse hunde i Ukraine slås brutalt ihjel, så der er ”ryddet op” i gaderne inden VM næste sommer.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund