Når samarbejdet testes, klarer ulve sig bedre end hunde

19-02-2022 10:18, af Astrid Holtet

Sat over for en opgave, der kræver samarbejde, klarer ulve sig væsentlig bedre end hunde, viser forskningen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Hunde og ulve har en fælles forfader, men siden deres veje deltes, har hunde og ulve udviklet sig, så der nu findes væsentlige forskelle mellem de to arter. Ulve lever i flokke, hvor de blandt andet jager og nedlægger stort vildt – og det kræver at flere ulve jager sammen og at de evner at samarbejde. Vildtlevende hunde lever derimod i høj grad af affald og selvdøde dyr, hvilket ikke på samme måde kræver at hundene hjælpes ad.

For at blive klogere på forskellen mellem hunde og ulves evne til at samarbejde, undersøgte forskere fra ”Wolf Science Center” i Wien hunde og ulves evner til at løse en simpel opgave. For at få fat i noget foder, skulle to dyr trække i hvert sit reb på samme tid – en opgave som blandt andet elefanter, papegøjer og chimpanser førhen har vist, at de kunne løse.

Forskerne fandt, at ulvene klarede sig lagt bedre end hundene. Uden forudgående træning lykkedes det for fem ud af syv ulvepar at få fat i maden, mens kun et af hundeparrene gennemførte opgaven. Efter træning, hvor dyrene blev guidet gennem opgaven, var ulvene fortsat langt bedre end hundene.

Forskerne mener at deres resultater er et klart udtryk for forskellen mellem hunde og ulves måde at jage og leve på, hvor hunde i mindre grad af afhængige af at samarbejde med andre.

Hunde har dog en udtalt evne til at samarbejde med mennesker, og andre studier har da også vist at hundes evne til at samarbejde med hinanden kan styrkes gennem træning. Blandt andet har man fundet, at hunde, der gennemgik meget træning i forskellige typer af opgaveløsning, også var langt bedre til at løse samme test, som forskerne fra ”Wolf Science Center” brugte, sammenlignet med hunde der ikke blev trænet til dagligt. Dermed tyder det altså på, at hunde som udgangspunkt ikke har så god en evne til at samarbejde som ulve har, men at deres evne dog kan forbedres gennem træning.

Læs også

Hvorfor har nogle hunde hængeører?

16-10-2021 09:00, af Astrid Gerd Holtet

Selvom hunde og ulve er i familie med hinanden, ligner de på mange punkter ikke længere hinanden – hængeører, pletter og krøllet pels er eksempelvis ikke noget der ses hos den vilde ulv. Men hvorfor har hundene fået disse særlige træk?

 

Ulvedrab betyder flere ulvehunde i Kroatien

28-06-2021 12:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Kroatien er der så stor utilfredshed med ulvebestanden, at der visse steder er startet ulovlig jagt på dyret. Det kan vise sig at være noget af et selvmål

 

Ulve, udstationeringer og hvalpekøb på vej til postkassen

17-04-2021 10:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I den kommende uge udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her kan du læse lidt om, hvad du kan glæde dig til

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

Fire unge handlerstjerner rejser mod nordisk mesterskab

12-12-2024 09:38, af Cecilie Friis Amstrup

Danmark sender fire dygtige juniorhandlere til det prestigefyldte nordiske mesterskab, hvor de vil konkurrere med hunde, de aldrig har mødt før. Spænding, samarbejde og talent sættes på prøve.

Genial hundejulekalender

29-11-2019 08:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Johanna Allanach har i samarbejde med Hurtta kreeret en julekalender, som nok skal få hundefolket til at glæde sig

Hunde på Store Hestedag

02-09-2011 13:00, af Tine Luther
Igen i år har Store Hestedag et samarbejde med specialklubber under Dansk Kennel Klub, og der bydes på masser af oplevelser med hunde i weekenden d. 3. og 4. september.

Flerfarvet pudel - ny race i DKK´s X-register

07-01-2020 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK har i samarbejde med Pudelklubben besluttet, at flerfarvede pudler (tidligere betegnet pudel med uønsket farve) fra 1. januar 2020 registreres i DKK´s X-register

K9 Biathlon for alle får ny stor sponsor

08-04-2024 08:46, af Anne Cecilie Sohl

K9 Biathlon for alle udvider deres sponsorteam med endnu en guldsponsor, da de har indgået en samarbejdsaftale med det internationale medicinalfirma Boehringer Ingelheim. Et samarbejde, der vil gavne både de firbenede og deres ejere.

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.