Charlie, en storpuddel på 24 kilo, blev i tre lange dage væk fra sin ejer efter at være forsvundet i et skovområde nær Karup. Frygten var stor, for hunden havde stadig sin snor på, og ejeren frygtede, at han sad fast uden mulighed for at komme fri. Den frygt viste sig at være velbegrundet.
Dramatisk eftersøgning med drone
Charlie forsvandt fra sin ejer lørdag, der forsøgte at lede efter hunden, men måtte opgive. Om mandagen blev organisationen Vi Finder Hund kontaktet og igangsatte straks en eftersøgning. Bjarne, en erfaren dronefører fra foreningen, var hurtigt ude i terrænet for at lede efter Charlie, men uden held den første dag.
Tirsdag forsatte han ufortrødent søgningen, og lige inden dagens indsats skulle afsluttes, fangede dronen et billede af den savnede hund. Charlie sad fast i sin snor, viklet ind om en tyk gren og sit eget bagben. Han havde ingen mulighed for at komme fri på egen hånd.
Teknologi viste vejen
Bjarne handlede hurtigt og satte koordinater på Charlies præcise placering. Med hjælp fra dronens fjernbetjening genererede han en QR-kode, som Charlies ejer kunne scanne med sin telefon og dermed få den nøjagtige rute til sin nødstedte hund.
Da ejeren nåede frem, kunne han endelig befri sin firbenede ven, mens Bjarne dokumenterede det rørende øjeblik fra luften. Efter tre døgn uden mad og vand var Charlie træt, men i live og taknemmelig over at blive genforenet med sin ejer.
Se videoen med redningsaktionen på Facebook.
Heltemod på flere måder
Efter redningen blev Charlie tjekket af en dyrlæge og skal til yderligere kontrol for at sikre, at hans ben ikke har taget varig skade af oplevelsen.
Men historien rummer endnu et element af heltemod. Bjarne, der fandt Charlie, havde været igennem en bypass-operation efter et hjertestop i december. Han skulle egentlig først være aktiv i foreningen igen om en måneds tid, men valgte alligevel at stille op og gøre en forskel.
For Charlie og hans ejer blev det en indsats, der betød alt.
Kilder: Vi Finder Hund, Viborg Stifts Folkeblad
Med et stærkt netværk af frivillige og avanceret teknologi er Vi Finder Hund blevet en uvurderlig hjælp for hundeejere, der søger deres firbenede familiemedlemmer
Det sidste år er der brugt tusindvis af dollars på eftersøgning af elskede hunde mindst tre gange i New Zealand. Der er blandt andet brugt helikopter i eftersøgningerne
Danmark havde 14-15 september landshold afsted til Värnamo i Sverige, hvor der blev afholdt Nordiske Mesterskaber i Nordisk Program. Det gik ret godt
Hunde er trofaste - det samme er deres ejere, når det nye firbenede familiemedlem skal navngives. Derfor er der kun få nye navne at finde på hitlisten over Danmarks mest populære hundenavne i 2024: Det er menneskenavne på to stavelser, der hitter, viser ny opgørelse.
En families værste mareridt og en hunds utrolige instinkter førte til en lykkelig genforening efter en nervepirrende jagt gennem Aalborgs gader.
Tidligere på sommeren var politiassistent Karsten Hav og hans hund Thor på en lidt speciel opgave, der takket være den dygtige hund endte lykkeligt
Hvad skal man med 101 dalmatinere, når man har en, der kan springe livligt omkring? Her er det Bjarne Christensen fra Svendborg, der har fanget sin dalmatiner i et flot øjeblik
Nordjyllands Politi efterlyser ejeren til en mindre hund med brun/rødlig pels. Hunden blev fundet løbende frit omkring i en skov i Sæby lørdag aften den 24. februar omkring kl. 21.00.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.
Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.