Kom til hundenes gallafest på lørdag

23-02-2023 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For første gang står DKK bag Show of Winners, når det pompøse arrangement holdes i Brøndbyhallen på lørdag

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Ved Show of Winners' 40 års jubilæum i 2021 afslørede Ulf Fjelsted Jørgensen, at han trak sig efter at have stået for arrangementet i alle 40 år. 

I 2022 blev Show of Winners ikke til noget, men på lørdag vender det populære event tilbage. Denne gang med Dansk kennel Klub bag styrepinden. 

Show of Winners er et helt særligt arrangement, som ikke ligner andre udstillinger i Danmark. For det første er der skruet helt op for gallapåklædningen, og for det andet, så er reglerne noget anderledes. 

Showet er et gallashow for de mest vindende hunde i det forgangne år. Derfor er det også landets absolut smukkeste hunde, der har mulighed for at deltage. 

Hundene møder hinanden to og to, hvor der findes en vinder i hver runde. Hundene er delt op i forskellige cups alt efter, hvad de har vundet sidste år. Der er blandt andet debutant cup, veteran cup, champion cup og meget mere.

Til sidst mødes vinderne af hver cup til den store finale, hvor Winner of Winners kåres. Det er en spændende konkurrence, så selvom det også er en lang dag, er der rigtig god grund til at komme ud i Brøndbyhallen på lørdag.

Du kan læse meget mere om Show of Winners lige her

Læs også

Samojeden Bullet er Winner of Winners

23-02-2025 20:23, af Cecilie Friis Amstrup

Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.

Simone er bedste juniorhandler ved Show of Winners

23-02-2025 19:59, af Cecilie Friis Amstrup

Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.

Show of Winners samler smukke hunde

21-02-2025 08:03, af Cecilie Friis Amstrup

Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.

SHOW OF WINNERS: 20 år I Frederiksborg Centret

16-02-2019 08:00, af Ulf Fjeldsted Jørgensen

Det er i år 20 år siden Show of Winners flyttede ud af København - fra K.B.Hallen på Frederiksberg til Frederiksborg Hallen i Hillerød. Inden da havde vi startet i Frederiksværk Hallen i 1981, og de efterfølgende år besøgt Cirkusbygningen, Falkoner Teatret og Østre Gasværk, men det er stadig med den samme glæde og forventning, vi byder velkommen til en spændende dag og aften i selskab med Danmarks smukkeste hunde, deres glade ejere og et feststemt publikum. Det er endnu en udgave af Show of Winners der ruller over scenen, og det sker for 39. gang.

Svensk sejr i Ulfs sidste Show Of Winners

30-10-2021 23:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En æra sluttede lørdag aften, da Ulf Fjeldsted Jørgensen afslørede, at han netop havde holdt sit sidste Show Of Winners

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Snart rammer årets gallafest for hunde

10-02-2020 15:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

22. februar er det igen tid til Show of Winners. Et show som har formået at trække folk i gallatøjet, når de mest vindende hunde skal kåres

Show of winners klar igen

20-12-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

16. februar er det igen tid til show of winners, hvor årets bedste hunde dyster mod hinanden. Der er lagt op til fest, og der er stadig billetter at købe dog ikke til hunde

Rørt Ulf blev hyldet for Show of Winners

13-11-2021 14:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden Ulf Fjelsted Jørgensen afslørede, at han trækker sig fra Show of Winners har Anne Birgitte Schilling og andre samlet ind til en hyldest for hans store arbejde. Lørdag klokken 14.00 blev han hyldet i Ring M34

DKK overtager Show of Winners

01-11-2021 13:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter Ulf Fjelsted Jørgensen i lørdags valgte at trække sig fra Show of Winners, kan DKK nu meddele, at de fremover vil arrangere showet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Sådan passer du bedst på din hund i sommervarmen

02-07-2025 08:49, af Cecilie Friis Amstrup

Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.

Nye hunderegler gælder fra i dag i hele landet

01-07-2025 11:19, af Cecilie Friis Amstrup

Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Guldbasserne fik is og vandsjov i sommersolen

05-07-2025 06:45, af Cecilie Friis Amstrup

Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.

Min drøm blev til virkelighed ved VM

04-07-2025 06:30, af Cecilie Friis Amstrup

Niels Jensen og hans firbenede makker Briska's Orry hentede guld til Danmark ved Dobermann IGP VM og opfyldte dermed Niels’ drøm.

Fart og fællesskab til lure coursing i Myndeklubben

07-07-2025 10:43, af Cecilie Friis Amstrup

Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Fra HUNDEN: Sund vejrtrækning for kortsnudede hunde

03-07-2025 09:21, af Karina Green Damsgaard

Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet