Kom til hundenes gallafest på lørdag

23-02-2023 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For første gang står DKK bag Show of Winners, når det pompøse arrangement holdes i Brøndbyhallen på lørdag

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Ved Show of Winners' 40 års jubilæum i 2021 afslørede Ulf Fjelsted Jørgensen, at han trak sig efter at have stået for arrangementet i alle 40 år. 

I 2022 blev Show of Winners ikke til noget, men på lørdag vender det populære event tilbage. Denne gang med Dansk kennel Klub bag styrepinden. 

Show of Winners er et helt særligt arrangement, som ikke ligner andre udstillinger i Danmark. For det første er der skruet helt op for gallapåklædningen, og for det andet, så er reglerne noget anderledes. 

Showet er et gallashow for de mest vindende hunde i det forgangne år. Derfor er det også landets absolut smukkeste hunde, der har mulighed for at deltage. 

Hundene møder hinanden to og to, hvor der findes en vinder i hver runde. Hundene er delt op i forskellige cups alt efter, hvad de har vundet sidste år. Der er blandt andet debutant cup, veteran cup, champion cup og meget mere.

Til sidst mødes vinderne af hver cup til den store finale, hvor Winner of Winners kåres. Det er en spændende konkurrence, så selvom det også er en lang dag, er der rigtig god grund til at komme ud i Brøndbyhallen på lørdag.

Du kan læse meget mere om Show of Winners lige her

Læs også

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Show of winners klar igen

20-12-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

16. februar er det igen tid til show of winners, hvor årets bedste hunde dyster mod hinanden. Der er lagt op til fest, og der er stadig billetter at købe dog ikke til hunde

Snart rammer årets gallafest for hunde

10-02-2020 15:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

22. februar er det igen tid til Show of Winners. Et show som har formået at trække folk i gallatøjet, når de mest vindende hunde skal kåres

SHOW OF WINNERS: 20 år I Frederiksborg Centret

16-02-2019 08:00, af Ulf Fjeldsted Jørgensen

Det er i år 20 år siden Show of Winners flyttede ud af København - fra K.B.Hallen på Frederiksberg til Frederiksborg Hallen i Hillerød. Inden da havde vi startet i Frederiksværk Hallen i 1981, og de efterfølgende år besøgt Cirkusbygningen, Falkoner Teatret og Østre Gasværk, men det er stadig med den samme glæde og forventning, vi byder velkommen til en spændende dag og aften i selskab med Danmarks smukkeste hunde, deres glade ejere og et feststemt publikum. Det er endnu en udgave af Show of Winners der ruller over scenen, og det sker for 39. gang.

Ulf: Lidt underligt at være her

25-02-2023 18:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ulf Fjelsted Jørgensen har siden starten været synonym med Show of Winners. I dag er han her bare som gæst, og det er lidt underligt, indrømmer han

Rørt Ulf blev hyldet for Show of Winners

13-11-2021 14:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Siden Ulf Fjelsted Jørgensen afslørede, at han trækker sig fra Show of Winners har Anne Birgitte Schilling og andre samlet ind til en hyldest for hans store arbejde. Lørdag klokken 14.00 blev han hyldet i Ring M34

Et fantastisk Show Of Winners

18-02-2019 14:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var der atter engang Show Of Winners for de bedste, de smukkeste og de fineste hunde. Vi har fået et par øjenvidnefortællinger fra den flotte dag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Er du klar til krise med hund?

Hvad gør du, hvis strømmen forsvinder, vandet lukkes, eller du pludselig ikke kan få fat i hundefoder og medicin?

Hvad er det pinligste din hund har gjort?

De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund