Lørdag er det tid til hundenes oscarshow

23-02-2018 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Show of winners hedder det helt store gallashow for hunde i Danmark. Lørdag er det igen tid til at fejre de hunde, der har vundet gennem det sidste år. Arrangør Ulf Fjeldsted Jørgensen glæder sig

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Guld, glitter og galante gevandter er nogle af de ingredienser, der for alvor adskiller Show of winners med de normale hundeudstillinger.

Her skal alle sidste års bedste hunde fejres med pomp og pragt, og der bliver ikke sparet på noget.

– Det er hundesportens svar på Oscarshowet. Vi fejrer alle de hunde, der vandt sidste år, og det plejer at være en kæmpe oplevelse, som man ikke bør gå glip af, siger Ulf Fjeldsted Jørgensen, der har arrangeret showet siden starten i 1981.

Hunden.dk fanger ham i bilen, mens han er på vej rundt og gøre de sidste ting klar til det ekstravagante hundeshow.

– Jeg må jo indrømme, at jeg ikke har holdt vinterferie i 36 år, lyder det muntert fra den erfarne arrangør.

Dagens program
Udover at se og hylde alle vinderne, er der masser af andre ting at glæde sig til ved lørdagens store begivenhed.

– Der er ingen tvivl om, at mange deltagere ser ekstra frem til dette, fordi de kan tillade sig at drysse guldglimmer på hundens ryg og selv iføre sig flotte kjoler eller habitter og butterfly. Vi har ikke så mange regler der, lyder det fra Ulf Fjeldsted Jørgensen.

For tilskuerne er der også mange ting at glæde sig til. Blandt andet giver en indgangsbillet også adgang til backstageområdet, hvor man kan se hundene blive gjort klar, og man kan også få lov at klappe en hund eller to.

Derudover er der i år lavet aftale med en ballonmand, som kommer klokken 15.30 og laver ballonhunde til dem, der kunne tænke sig at få sådan en med hjem.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Tine Luther

Klokken 17.15 bliver der drysset vaskeægte stjernestøv over arrangementet, når dommeren fra Vild med dans, Britt Bendixen, kåres til årets vinder 2018.

Det fulde program kan ses på Show of winners’ hjemmeside her

Et særligt samarbejde
At Show of winners overhovedet er blevet den succes, som det er, har Ulf Fjeldsted Jørgensen en ganske god forklaring på.

– Vi har jo nogle meget vigtige frivillige hjælpere, som lægger et fantastisk stort arbejde i arrangementet. Nogle er kommet i 15-20 år. Det er altså lang tid, siger han.

Tilbage i 1981 startede Show of winners også som et samarbejde mellem tre klubber. Det var egentlig I.C. Christensen, der fik ideen til arrangementet. Han var formand for beagle klubben på det tidspunkt, og overbeviste Ole Staunskjær fra grand danois klubben og Ulf Fjeldsted Jørgensen, som på det tidspunkt var formand for klubben for afghanske mynder om, at det ville være en god ide med et gallashow for hunde.

De første ti år var de tre arrangører af Show of winners, men mens de to andre trak sig ved 10 års jubilæet, valgte Ulf Fjeldsted Jørgensen altså at fortsætte med at arrangere showet.

Copyright Ridehesten.com
Ulf Fjeldsted Jørgensen her i samtale med nu afdøde Prins Henrik ved Show of winners i 2015 Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Dansk Kennel Klub er sponsor af showet og er de sidse år gået mere og mere ind i showet. I år er tilmeldingen foregået over kennelklubbens hundeweb.

– Jeg tror da, at de kommer til at overtage det på et tidspunkt. Det er jo et kæmpe arbejde for en mand i 70’erne, lyder det fra Ulf Fjeldsted Jørgensen.

Vil man følge med i seneste nyt, kan man følge Show of winners på Facebook her.

Showet bliver også livestreamet og det kan ses her.

Show of winners løber af stablen lørdag den 24. februar 2018 kl. 12 til ca. 22.00 i Frederiksborghallen, Milnersvej 39. 3400 Hillerød.

Læs også

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Se billederne: Dansk succes i Neumünster

27-05-2019 09:17, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Den internationale udstilling i Neumünster er ekstremt alsidig, hvilket fungerer rigtig godt. Men når det hele skal afgøres i Store Ring forsvinder stemningen. Heldigvis var der dansk succes at varme sig på

Roskilde 2019: DKK tager varme alvorligt

09-05-2020 16:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

10 års jubilæum for DKK's internationale udstilling i Vejen

12-06-2016 15:46, af Kasper Larsson
Der blev spillet for fuld musik inden søndagens finaler. DKK fejrer 10 års jubilæum i Vejen med soundtrack af Vejen Garde.

WebTV: Junior Handling

10-05-2011 12:58, af Anne Kristine Tollestrup
Se de dygtige juniorhandlere dyste om de vigtige point til konkurrencen om ”Årets juniorhandler” fra weekendens udstilling i Hillerød.

En drøm der går i opfyldelse

14-11-2017 09:41, af Cecilie Krarup

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger

En alsidig dommer

09-02-2019 15:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde- og hestedommer, det er en sjældenhed, men Helle Juul Pedersen er en af dem, der dømmer i begge verdner

Hunden på Bornholm

12-08-2021 15:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når der er udstilling på Bornholm i weekenden, er vi selvfølgelig på plads. Vi vil fortælle din gode historie

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.