Der var rigtig mange juniorhandlere til dagens konkurrence, og måske derfor krævede det lidt ekstra af dommeren, den slovenske Tatjana Urek Jipping at finde frem til vinderen, I hvert fald blev juniorhandlerne udsat for øvelser, vi ikke ser så tit i de danske konkurrencer.
Hun startede med at sende juniorhandlerne ud i en samarbejdsøvelse, hvor de skulle løbe to og to i forskellige figurer. Det var lidt en prøvelse for nogle af handlerne, men de klarede det alle rigtig flot.
Både hos de yngste og ældste juniorhandlere krævede det en lille semifinale at finde frem til, hvem der skulle i finalen. Men sådan må det jo være, når niveauet hos vores juniorhandlere er så højt.
Mange af juniorhandleren havde brugt formiddagen på at træne sammen med gårsdagens dommer, Fabrizio Tasoni, så der var ikke noget at sige til, hvis de så lidt ekstra skarpe ud i ringen her lørdag eftermiddag.
Finalefeltet bestod af
Alma, Zelma, Selma og Sara fra den yngste gruppe
Amalie, Malia, Naya og Simone fra den ældste gruppe
I finalen skulle juniorhandlerne igen samarbejde.
Tatjana Urek Jipping valgte Naya Kühne Andersen som nummer fire
Amalie Grønborg blev nummer tre
Zelma Rasmussen blev nummer to
Og Malia Drachmann tog en fortjent førsteplads
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Her får du lidt billeder fra søndagen i Vejen
Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilken race du kun kan opleve i dag
I dag starter hundeudstillingen i Vejen. Men hvad ved du egentlig om udstillingen i den jyske by
Selvom både Michael Kristensen og Cecilie Krarup har stået øverst på sejrsskamlen før, var søndagens sejre i henholdsvis Best In Show og Juniorhandling noget særligt for dem begge
Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden
Søndag i Vejen bød trods nogle mørke skyer og få regnbyger, på meget mere solskin og varme, til de mange engagerede hunde og førere.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.