Hundehår er tykkere end vand

19-06-2021 13:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En stor familie. Sådan kan sammenholdet i tre telte ved Ring 25 bedst beskrives

Copyright Ridehesten.com
Da vi besøger lejren, er det Emma Olesen (tv), Christina Louise Hagen Madsen (midten) og Andreas Petersen (th), der er i lejren Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ved denne udstilling er teltene rykket væk fra ringene. Det har givet et utroligt overblik og en nemmere adgang for alle ved ringene. Derudover har man fået en mere campagtig stemning ude ved teltene. På det lille område ved Ring 23-29 finder man tre telte i forreste række. Her finder man en gruppe mennesker, som kalder hinanden familie. Nogle er blodbeslægtede, andre er blot hundehårsbeslægtede, men sammen er de enige om, at sammenholdet er unikt.

Det er Christina Louise Hagen Madsen, der fører an i fortællingen om sammenholdet. Hun er afsted med syv hunde. Fem af dem er hendes egne, mens de sidste to er hendes opdrætters.

– Min opdrætter, Hanne Eikica Böckhaus fra Kennel Eikica, kunne desværre ikke komme til Vejen, da hun ikke kunne få fri fra arbejde. Så tog jeg da bare hendes to greyhounds, fortæller Christina, som var det den største selvfølge i verden.

Ifølge Christina Louise Hagen Madsen er det faktisk den største selvfølge i verden. For sammenholdet i hundeverdenen er vigtigt for hende, og derfor er hun også glad for at være afsted med det, hun kalder sin hundefamilie.

– Vi har et rigtig tæt bånd, og det betyder bare alt. Vi har mormor Hanne Nielsen, mor Camilla Jakobsen, børnene Frederikke og Andreas, der er juniorhandlere, og så har vi kennelpigen Emma Olesen med, og så er der mig. Tilsammen har vi ni hunde med i alt fordelt på seks racer, siger hun og fortsætter:

– Det er fedt at være afsted på den måde, fordi vi alle hjælper hinanden, og i får en fantastisk oplevelse sammen. Her er der ikke nogen, der er for fine til at samle en lort op eller hente vand til hundene. Det er altså fedt.

 

Læs også

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Gør din kennel synlig

26-08-2011 14:34, af Tine Luther
Skal du være med i den årlige udgave af Opdrættervejviseren ”Vejen til din nye hvalp”? Tilmeldingen er nu åben for alle DKK-opdrættere.

Se alle vinderne fra Vejen!

01-07-2014 13:10, af Tine Luther
På HUNDE PÅ TOPPEN kan du se alle vinderne fra DKK-udstilling i Vejen - og du kan selv lægge din egen hunds resultater + foto på. Det gælder ikke bare denne udstilling - men masser af andre hundearrangementer!

Messi brillerede i Vejen

11-06-2016 20:59, af Kasper Larsson
Dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub sluttede med dansk sejr. Den engelske springer spaniel Sieger's Money Talks blev Best in Show.

Tak for i år Vejen

20-08-2023 16:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Wow sikke en udstilling. Så mange smukke hunde og så mange gode oplevelser

Frederikke blev dagens juniorhandler

19-06-2022 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En lang juniorhandlerkonkurrence sluttede kort efter klokken 15 med Frederikke Dalgaard Petersen som vinder

Det er jo bare en hund…

19-06-2014 09:10, af Tine Luther
En hund er en hund. Eller? Vi danskere elsker vores hunde, der i højere grad end nogensinde indgår som ligeværdige familiemedlemmer – og vi er stolte af at vise ”vores afkom” frem. Går du med overvejelserne om at anskaffe dig en hund, er Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Vejen i den kommende weekend det helt rigtige sted at tage hen.

Flot juniorhandling igen igen

18-08-2023 13:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Endnu en spændende juniorhandlerkonkurrence

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller