Ved denne udstilling er teltene rykket væk fra ringene. Det har givet et utroligt overblik og en nemmere adgang for alle ved ringene. Derudover har man fået en mere campagtig stemning ude ved teltene. På det lille område ved Ring 23-29 finder man tre telte i forreste række. Her finder man en gruppe mennesker, som kalder hinanden familie. Nogle er blodbeslægtede, andre er blot hundehårsbeslægtede, men sammen er de enige om, at sammenholdet er unikt.
Det er Christina Louise Hagen Madsen, der fører an i fortællingen om sammenholdet. Hun er afsted med syv hunde. Fem af dem er hendes egne, mens de sidste to er hendes opdrætters.
– Min opdrætter, Hanne Eikica Böckhaus fra Kennel Eikica, kunne desværre ikke komme til Vejen, da hun ikke kunne få fri fra arbejde. Så tog jeg da bare hendes to greyhounds, fortæller Christina, som var det den største selvfølge i verden.
Ifølge Christina Louise Hagen Madsen er det faktisk den største selvfølge i verden. For sammenholdet i hundeverdenen er vigtigt for hende, og derfor er hun også glad for at være afsted med det, hun kalder sin hundefamilie.
– Vi har et rigtig tæt bånd, og det betyder bare alt. Vi har mormor Hanne Nielsen, mor Camilla Jakobsen, børnene Frederikke og Andreas, der er juniorhandlere, og så har vi kennelpigen Emma Olesen med, og så er der mig. Tilsammen har vi ni hunde med i alt fordelt på seks racer, siger hun og fortsætter:
– Det er fedt at være afsted på den måde, fordi vi alle hjælper hinanden, og i får en fantastisk oplevelse sammen. Her er der ikke nogen, der er for fine til at samle en lort op eller hente vand til hundene. Det er altså fedt.
Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
Drømmer du om en tur i ringen, når Dansk Kennel Klub åbner udstillingsåret 2026 i Fredericia? Den første frist for tilmelding lakker mod enden, og du skal være hurtig, hvis du vil sikre dig den bedste pris.
Billederne fra Vejen er nu på nettet
EU’s Veterinærforordning, der trådte i kraft 28. januar, får ikke rosende ord med på vejen af Socialdemokraternes fødevareordfører Anders Kronborg
Den danske juniorhandler Ida Victoria Skodborg gik hele vejen og sluttede af med at vinde juniorhandling om søndagen på den svenske hundeudstilling MyDOG sidste weekend
Her kan du se lidt billeder fra fredagen i Vejen. Vi har taget rigtig mange billeder, og engang i næste uge kan de ses og købes på hunden.dk
Formanden for DKK’s Udstillingsudvalg Wilfred Olsen glæder sig over en fornem start i Vejen
Wow sikke en udstilling. Så mange smukke hunde og så mange gode oplevelser
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.
Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".
For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.