Ved denne udstilling er teltene rykket væk fra ringene. Det har givet et utroligt overblik og en nemmere adgang for alle ved ringene. Derudover har man fået en mere campagtig stemning ude ved teltene. På det lille område ved Ring 23-29 finder man tre telte i forreste række. Her finder man en gruppe mennesker, som kalder hinanden familie. Nogle er blodbeslægtede, andre er blot hundehårsbeslægtede, men sammen er de enige om, at sammenholdet er unikt.
Det er Christina Louise Hagen Madsen, der fører an i fortællingen om sammenholdet. Hun er afsted med syv hunde. Fem af dem er hendes egne, mens de sidste to er hendes opdrætters.
– Min opdrætter, Hanne Eikica Böckhaus fra Kennel Eikica, kunne desværre ikke komme til Vejen, da hun ikke kunne få fri fra arbejde. Så tog jeg da bare hendes to greyhounds, fortæller Christina, som var det den største selvfølge i verden.
Ifølge Christina Louise Hagen Madsen er det faktisk den største selvfølge i verden. For sammenholdet i hundeverdenen er vigtigt for hende, og derfor er hun også glad for at være afsted med det, hun kalder sin hundefamilie.
– Vi har et rigtig tæt bånd, og det betyder bare alt. Vi har mormor Hanne Nielsen, mor Camilla Jakobsen, børnene Frederikke og Andreas, der er juniorhandlere, og så har vi kennelpigen Emma Olesen med, og så er der mig. Tilsammen har vi ni hunde med i alt fordelt på seks racer, siger hun og fortsætter:
– Det er fedt at være afsted på den måde, fordi vi alle hjælper hinanden, og i får en fantastisk oplevelse sammen. Her er der ikke nogen, der er for fine til at samle en lort op eller hente vand til hundene. Det er altså fedt.
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Søndag i Vejen bød trods nogle mørke skyer og få regnbyger, på meget mere solskin og varme, til de mange engagerede hunde og førere.
Når man kommer til en hundeudstilling, skal man være forberedt på lidt af hvert. Også de ting, der kommer ud af munden på folk. Her får du en top 10 over ting, vi har hørt denne weekend indtil videre, som måske vil være svære at forstå for folk, der aldrig har været til hundeudstilling
Endnu en god dag i Vejen er slut. Vejret artede sig noget bedre denne søndag end vejrguderne havde truet med
Så er der lidt billeder fra første halvdel af lørdagen, hvor regnen spillede udstillingen et puds
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mynderne sprinter gennem det nordjyske landskab med blikket stift rettet mod den kunstige hare. Lure coursing forener fart og fokus med glæden ved at se hundene udleve deres medfødte instinkter i et varmt fællesskab blandt hundeejere.
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Den elskede schipperke Ludo blev på hans 14 års fødselsdag fejret med flag og forkælelse på Rold Gl. Kro - Danmarks første hundekro af hans ejer, Ann-Christina Nielsen, som har fulgt ham tæt gennem et langt hundeliv med både sygdom, triumfer og kærlighed.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Kirsebærrene falder næsten af sig selv ned i munden på mig, når jeg ryster en gren. Store, runde og med den smukkeste vinrøde – ja næste sorte – farve smager de vidunderligt. Stenene spytter jeg ud i hånden, og det er der en god grund til
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet