Alle kunne vise deres hund frem

17-06-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag formiddag kunne alle komme og få bedømt deres hund. Det tilbud benyttede mange sig af

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 11.10 gjaldede det velkendte DING DONG over højttalerne ved Vejen Idrætscenter. DKK's Jette Nielsen kunne fortælle, at man nu kunne møde op ved det ene hjørne af Store Ring og få bedømt sin hund af en vaskeægte dommer. Muligheden var åben for alle, både dem med og dem uden DKK stambøger. 

En af dem, der var mødt frem var Christina Christensen med sin brune labrador, Soulaima. 

- Jeg er kommet for at få en bedømmelse af min hund for at finde ud af, om den er klar til udstilling, fortæller hun. 

Soulaima blev bedømt af dommer Inga Bonnez, som uddelte stor ros til den brune hund. 

- Min hund har en lidt høj hale, og det påtalte hun, men hun sagde også, at jeg sagtens kunne melde mig til stævner alligevel. For selvom det jo er en skønhedskonkurrence, så er der forskel på, hvad dommerne fokuserer på, fortæller hun og slår fast, at hun havde en rigtig god oplevelse med bedømmelsen og at Inga Bonnez var god til at rose. 

En anden, der fik ros, var Birthe Nissens old english mastiff, Emi. Inga Bonnez erklærede flere gange sin store kærlighed til hunden, en hvalp på 3 måneder. 

-  Jeg har hentet hende i Holland, og jeg ville jo gerne have en vurdering af, hvor god hun var. Jeg er selv opdrætter og er derfor erfaren i faget, men det gjorde mig virkelig glad at få al den ros fra dommeren, fortæller Birthe Nissen.

Emi er endnu for ung til at deltage i den rigtige udstilling og derfor havde Birthe Nissen taget hende med til denne uofficielle bedømmelse.

Efter at have været vurderet de mange hunde, kunne Inga Bonnez fortælle om oplevelsen med at bedømme hunde på denne måde.

- Det er jo noget helt andet. Man ser en masse hunde, man ikke er vant til at se, og det er rigtig spændende. Jeg sørger altid for at være positiv, for selvom en hund måske ikke lever op til racestandarden er det jo stadig verdens dejligste hund for ejeren, og det er også den følelse ejerne skal gå herfra med. Derfor er jeg positiv og rosende, men selvfølgelig også ærlig, lyder det fra den rutinerede dommer. 

Herunder kan du se flere billeder fra den uofficielle bedømmelse.

Læs også

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Quiz: Hundeåret 2018

30-12-2018 15:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Hvad husker du fra det år, som vi snart vinker farvel til. Prøv vores quiz om hundeverdenen i 2018 her.

Myter er med til at holde liv i lopperne

25-07-2012 14:20, af Tine Luther
En række myter omkring lopper og loppebekæmpelse står i vejen for en effektiv bekæmpelse af de små kryb. Danmarks førende loppebekæmpelsesekspert afliver her de mest udbredte myter.

Alle gode gange fire…

21-09-2015 11:24, af Tine Luther
Roskilde, Vejen, Bornholm – og nu også Hillerød. Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso har endnu engang vundet Best in Show på en international udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

10 års jubilæum for DKK's internationale udstilling i Vejen

12-06-2016 15:46, af Kasper Larsson
Der blev spillet for fuld musik inden søndagens finaler. DKK fejrer 10 års jubilæum i Vejen med soundtrack af Vejen Garde.

Smileyordning for hundeområdet er klar

05-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste år bekendtgjorde Miljø- og Fødevareminister Esben Lunde Larsen, at han ville lave en smileyordning for erhvervsmæssigt hundehold i stil med den, man kender fra restauranter og pizzeriaer. Ordningen er parat til at træde i kraft i løbet af marts 2018. Her kan du læse, hvad ordningen betyder, og hvilke ændringer, den medfører

Sidste dag i Vejen er forbi! Vinderen blev en dansk amerikaner

12-06-2016 19:05, af Kasper Larsson
Galaksi This Is Me løb med BIS ved DKK’s sidste udstilling efter tre solbeskinnede dage i Vejen

Fantastisk alsidigt program til Hund i Fokus

30-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden bliver der holdt Hund i Fokus i Vejen. DKK har i den grad lagt sig i selen for at give alle en god oplevelse. Læs bare her, hvad du kan glæde dig til

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller