Alle kunne vise deres hund frem

17-06-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Søndag formiddag kunne alle komme og få bedømt deres hund. Det tilbud benyttede mange sig af

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Klokken 11.10 gjaldede det velkendte DING DONG over højttalerne ved Vejen Idrætscenter. DKK's Jette Nielsen kunne fortælle, at man nu kunne møde op ved det ene hjørne af Store Ring og få bedømt sin hund af en vaskeægte dommer. Muligheden var åben for alle, både dem med og dem uden DKK stambøger. 

En af dem, der var mødt frem var Christina Christensen med sin brune labrador, Soulaima. 

- Jeg er kommet for at få en bedømmelse af min hund for at finde ud af, om den er klar til udstilling, fortæller hun. 

Soulaima blev bedømt af dommer Inga Bonnez, som uddelte stor ros til den brune hund. 

- Min hund har en lidt høj hale, og det påtalte hun, men hun sagde også, at jeg sagtens kunne melde mig til stævner alligevel. For selvom det jo er en skønhedskonkurrence, så er der forskel på, hvad dommerne fokuserer på, fortæller hun og slår fast, at hun havde en rigtig god oplevelse med bedømmelsen og at Inga Bonnez var god til at rose. 

En anden, der fik ros, var Birthe Nissens old english mastiff, Emi. Inga Bonnez erklærede flere gange sin store kærlighed til hunden, en hvalp på 3 måneder. 

-  Jeg har hentet hende i Holland, og jeg ville jo gerne have en vurdering af, hvor god hun var. Jeg er selv opdrætter og er derfor erfaren i faget, men det gjorde mig virkelig glad at få al den ros fra dommeren, fortæller Birthe Nissen.

Emi er endnu for ung til at deltage i den rigtige udstilling og derfor havde Birthe Nissen taget hende med til denne uofficielle bedømmelse.

Efter at have været vurderet de mange hunde, kunne Inga Bonnez fortælle om oplevelsen med at bedømme hunde på denne måde.

- Det er jo noget helt andet. Man ser en masse hunde, man ikke er vant til at se, og det er rigtig spændende. Jeg sørger altid for at være positiv, for selvom en hund måske ikke lever op til racestandarden er det jo stadig verdens dejligste hund for ejeren, og det er også den følelse ejerne skal gå herfra med. Derfor er jeg positiv og rosende, men selvfølgelig også ærlig, lyder det fra den rutinerede dommer. 

Herunder kan du se flere billeder fra den uofficielle bedømmelse.

Læs også

Galleri: Se de placerede juniorhandlere fra Fredericia

De dygtige juniorhandlere var i ringen både lørdag og søndag, og de første point til årets juniorhandler er dermed allerede fordelt. Se billederne af vinderne fra årets første udstilling her.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.

HUSKER DU: Dansk/svensk gårdhund i Herning 2018

04-11-2018 08:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Lørdag var første dag på den internationale hundeudstilling i Herning. Her spillede dansk/svensk gårdhund en hovedrolle

Historien om Barbie

18-04-2019 15:00, af Cynthia Jensen

Sommeren 2018 skulle vise sig at være vendepunktet for en hund i sin bedste alder og en tidligere juniorhandler uden sin ledsager. ”Din hund har ondartet kræft…” lød det fra dyrlægerne. Valget stod mellem at amputere det ene forben eller lade Barbie leve med ondartet kræft i poten. Så mens vi andre nød den varme sommer, så stod Rie med en kæmpe beslutning for sin egen hund. For selvom Barbie sagtens kunne leve på blot 3 ben, så var det måske værd at forsøge at bekæmpe kræften og dermed give Barbie flere år på alle 4 ben?

Tillykke til verdens bedst kæmpende BIS-vinder

18-06-2022 17:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sikke en dag og sikke en afslutning. Det bliver nok en af de dage, man husker i den danske udstillingsverden

Her er oversigten over ringe og racer søndag

19-06-2022 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det sidste dag, og her finder du racerne

VM for schæferhunde i Randers 2022

10-11-2021 08:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Til næste år tager Randers igen imod verdenseliten blandt schæferhunde, da den kronjyske hovedstad endnu engang bliver vært for VM

Tak for i år Vejen

20-08-2023 16:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Wow sikke en udstilling. Så mange smukke hunde og så mange gode oplevelser

Billederne fra Vejen er klar

26-06-2019 09:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Ingen tvivl om, at det var en fantastisk weekend i Vejen. Her kan du genopleve udstillingen gennem de billeder vi fik taget

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker