Jenny Hall fra Sverige har selv opdrættet dagens vinderhund, Vaskurs Idefix Qiwison. Den smukke hund er kun knap to et halvt år gammel. Den har tidligere været udstillet i Danmark – i Vejen blev den henholdsvis nr. to og tre i gruppen. Det er den anden hund, Jenny Hall står BIS med på en DKK–udstilling. Hendes første BIS–sejr var med North Gates As You Like It. Dagens øvrige finaleplaceringer: Nr. 2: Gordon setter Goango Black Booms ejet af Minna Törölä, Finland Nr. 3: Old english sheepdog Danish Delight Quando Quando ejet af Isabel Brodin, Sverige Nr. 4: Kerry blue terrier Shyloch Navigator To Edrus ejet af Helge Kvivesen, Norge
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Så er billederne fra udstillingen i Fredericia kommet på hjemmesiden.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse