Det ultimative gallashow for hunde bjæffes i gang i morgen lørdag klokken 12 på Royal Stage i Hillerød.
Har du langt til Hillerød, så kan du med fordel følge med i hele showet på livestream.
Men vi vil også rigtig gerne se jeres billeder fra showet. Så er du med til Show Of Winners, så må du meget gerne lægge dine billeder op i tråden her på Facebook eller sende dem til bkn@wiegaarden.dk, så laver vi et festligt galleri af billederne.
LET THE SHOW OF WINNERS BEGIN
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Det er i år 20 år siden Show of Winners flyttede ud af København - fra K.B.Hallen på Frederiksberg til Frederiksborg Hallen i Hillerød. Inden da havde vi startet i Frederiksværk Hallen i 1981, og de efterfølgende år besøgt Cirkusbygningen, Falkoner Teatret og Østre Gasværk, men det er stadig med den samme glæde og forventning, vi byder velkommen til en spændende dag og aften i selskab med Danmarks smukkeste hunde, deres glade ejere og et feststemt publikum. Det er endnu en udgave af Show of Winners der ruller over scenen, og det sker for 39. gang.
22. februar er det igen tid til Show of Winners. Et show som har formået at trække folk i gallatøjet, når de mest vindende hunde skal kåres
Lørdag var der atter engang Show Of Winners for de bedste, de smukkeste og de fineste hunde. Vi har fået et par øjenvidnefortællinger fra den flotte dag
16. februar er det igen tid til show of winners, hvor årets bedste hunde dyster mod hinanden. Der er lagt op til fest, og der er stadig billetter at købe dog ikke til hunde
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.