KLUMME: Tak for støtten på Bornholm

19-09-2022 09:19, af Olena Skliarova

Her får du klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Klummen er skrevet af Olena Skliarova, der er næstformand i den ukrainske kennelklub, og som var dommer på udstillingen på Bornholm

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Det var en stor ære for mig at være en del af fejringen af Dansk Kennel Klubs 125-års jubilæum, og det var naturligvis en stor fornøjelse at møde dejlige venner fra hele verden på Bornholm.

De sidste måneder har været hårde for os alle, for Ukraine, ukrainske hundeejere, alle ukrainere og for alle, der bekymrer sig for os og hjælper os.

Dansk Kennel Klub er nogle af dem, der virkelig bekymrer sig for os, ønsker at hjælpe os og virkelig gør meget for at støtte og hjælpe det ukrainske folk. Derfor var det også meget vigtigt for mig at få muligheden for personligt at takke Jørgen Hindse, Wilfred Olsen, Jette Nielsen og hele deres team for deres indsats, tid og hengivenhed.

Deres uvurderlige hjælp redder liv. Den redder hundeliv og hundeejeres liv, og det er virkelig umuligt at sætte ord på, hvor meget det betyder for os alle.

125 år er rigtig mange år, men når man kender de folk, der får det hele til at fungere, står det hele fuldstændig klart. Det er fantastiske mennesker, som arbejder sammen, guidet af et klogt menneske med en stærk vilje samt klare og ærlige værdier. Dette garanterer mindst 125 år mere med stor succes og udvikling for Dansk Kennel Klub.

Og de berømte bornholmerudstillinger må man jo bare opleve både som udstiller og dommer. Udstillingsområdet er fantastisk, ringene er organiseret perfekt, der er styr på detaljerne, det hele er pakket ind i en let og venlig atmosfære, og så er der selvfølgelig også utroligt smukke hunde.

For mig var det ikke blot en hundeudstilling i topklasse til inspiration og glæde, men jeg oplevede det også som et tilbageblik på et tidligere liv. Et liv uden krig.

Først var det en smule underligt og på en måde skræmmende, at der skete noget så fantastisk bare 2000 km fra krigen, men så begyndte jeg at forstå, at det er det, vi lever og kæmper for. For retten til at nyde vores liv, til at elske vores hunde og gøre dem glade, til at være sammen med vores venner. Alt dette giver hundeudstillingerne os.

For mig er en hundeudstilling bestemt ikke blot en evaluering af hunde, deres racers udvikling eller landets opdræt og avl. En hundeudstilling er ikke bare en kamp for titler, rosetter og pokaler. En hundeudstilling er stedet, hvor man mødes med kære venner og deler vores kærlighed til og viden om det, vi laver. Det er stedet, hvor vi bruger mere tid med hundene, leger en time mere med dem, giver dem en masse kys – og krammer de dybeste og mest kærlige skabninger i denne verden: vores hunde.

Selvom en dommer har en lang liste af hunde foran sig, så er der altid tid til at nusse lidt med alle bløde (og knap så bløde) hunde, der kommer ind i ringen. De har også været tidligt oppe, haft en lang tur, og er måske stressede af at vente ved ringen i den smeltende augustsol. De fortjener al mulig kærlighed, uanset hvad der foregår omkring dem.  

Krigen i Ukraine lader os ikke leve normale liv lige nu, vi kan ikke planlægge kuld, opdrætte hvalpe eller afholde hundeudstillinger. Mange opdrættere er flyttet til andre lande, nogle oplever tragedier med tab af venner, huse, hunde eller kenneler. Men jeg ved, at ukrainske hundeejere drømmer om, når vi har vundet krigen, at mødes igen og afholde hundeudstillinger og nyde hvert sekund af det, ligesom vi gjorde på Bornholm.

Jeg er meget taknemmelig for invitationen fra DKK og for muligheden for at se vores drømme i virkeligheden.

Tak til alle for den støtte, jeg følte på Bornholm, og jeg håber, I alle kommer til at nyde European Dog Show næste år, som helt sikkert bliver en kæmpestor succes.

Månedens klummeskribent Olena Skliarova er næstformand i den ukrainske kennelklub og deltog som dommer på udstillingen på Bornholm. 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

KLUMME: Hunde holder sammen på sammenholdet

14-09-2020 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra det nummer af Magasinet HUNDEN, der udkommer i disse dage

Svensk hund alvorligt skadet af ulv

10-08-2012 13:55, af Tine Luther
Under en tur i en svensk skov blev en hund angrebet af en ulv. Inden ejeren fik skræmt ulven væk, havde den skadet hunden ganske alvorligt.

Hund aflivet af politiet efter knivstik

06-06-2019 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet

Forhudsbetændelse

26-05-2021 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Forhudsbetændelse er et almindeligt problem hos intakte hanhunde. Tilstanden er ufarlig, men kan være til gene for hunden

Sådan giver man hunden øjendråber

23-08-2022 08:24, af Astrid Holtet

Mange hundeejere oplever at skulle give deres hund øjendråber, men det er ikke altid let. Her får du tre gode råd til at give din hund øjendråber

Fra HUNDEN: Hunde med kræft giver håb til mennesker med kræft

25-03-2025 07:42, af Cecilie Friis Amstrup

Selv om kræft er en alvorlig diagnose for både hund og menneske, kan hunde med kræft spille en vigtig rolle i forskningen. Ved at deltage i udvalgte projekter kan hunde være med til at bane vejen for nye og mere effektive behandlinger til gavn for både dyr og mennesker

Cecilie Krarups oplevelser i Fredericia

20-02-2018 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her skriver hun om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for udstillingsverdenen. Denne gang fortæller hun om sine oplevelser på årets første hundeudstilling i Fredericia og ser frem mod show of winners

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Havaneser debuterede i lydighedsklasse 3

23-03-2026 16:17, af Jo-Ann Nielsen

Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.

10 skøre tegn på hundekærlighed

Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Pollenallergi hos hunde: 5 vigtige tegn

Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.

Keeshonden – Den smilende selskabshund

24-03-2026 14:00, af Nanna Eriksen, Kennel Livive’s

Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

Fart, fokus og fællesskab på banen

21-03-2026 10:00, af Redaktionen

I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.

Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.

Hundehøjskole på vej: Hjælp med indholdet

Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.