KLUMME: Tak for støtten på Bornholm

19-09-2022 09:19, af Olena Skliarova

Her får du klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Klummen er skrevet af Olena Skliarova, der er næstformand i den ukrainske kennelklub, og som var dommer på udstillingen på Bornholm

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Det var en stor ære for mig at være en del af fejringen af Dansk Kennel Klubs 125-års jubilæum, og det var naturligvis en stor fornøjelse at møde dejlige venner fra hele verden på Bornholm.

De sidste måneder har været hårde for os alle, for Ukraine, ukrainske hundeejere, alle ukrainere og for alle, der bekymrer sig for os og hjælper os.

Dansk Kennel Klub er nogle af dem, der virkelig bekymrer sig for os, ønsker at hjælpe os og virkelig gør meget for at støtte og hjælpe det ukrainske folk. Derfor var det også meget vigtigt for mig at få muligheden for personligt at takke Jørgen Hindse, Wilfred Olsen, Jette Nielsen og hele deres team for deres indsats, tid og hengivenhed.

Deres uvurderlige hjælp redder liv. Den redder hundeliv og hundeejeres liv, og det er virkelig umuligt at sætte ord på, hvor meget det betyder for os alle.

125 år er rigtig mange år, men når man kender de folk, der får det hele til at fungere, står det hele fuldstændig klart. Det er fantastiske mennesker, som arbejder sammen, guidet af et klogt menneske med en stærk vilje samt klare og ærlige værdier. Dette garanterer mindst 125 år mere med stor succes og udvikling for Dansk Kennel Klub.

Og de berømte bornholmerudstillinger må man jo bare opleve både som udstiller og dommer. Udstillingsområdet er fantastisk, ringene er organiseret perfekt, der er styr på detaljerne, det hele er pakket ind i en let og venlig atmosfære, og så er der selvfølgelig også utroligt smukke hunde.

For mig var det ikke blot en hundeudstilling i topklasse til inspiration og glæde, men jeg oplevede det også som et tilbageblik på et tidligere liv. Et liv uden krig.

Først var det en smule underligt og på en måde skræmmende, at der skete noget så fantastisk bare 2000 km fra krigen, men så begyndte jeg at forstå, at det er det, vi lever og kæmper for. For retten til at nyde vores liv, til at elske vores hunde og gøre dem glade, til at være sammen med vores venner. Alt dette giver hundeudstillingerne os.

For mig er en hundeudstilling bestemt ikke blot en evaluering af hunde, deres racers udvikling eller landets opdræt og avl. En hundeudstilling er ikke bare en kamp for titler, rosetter og pokaler. En hundeudstilling er stedet, hvor man mødes med kære venner og deler vores kærlighed til og viden om det, vi laver. Det er stedet, hvor vi bruger mere tid med hundene, leger en time mere med dem, giver dem en masse kys – og krammer de dybeste og mest kærlige skabninger i denne verden: vores hunde.

Selvom en dommer har en lang liste af hunde foran sig, så er der altid tid til at nusse lidt med alle bløde (og knap så bløde) hunde, der kommer ind i ringen. De har også været tidligt oppe, haft en lang tur, og er måske stressede af at vente ved ringen i den smeltende augustsol. De fortjener al mulig kærlighed, uanset hvad der foregår omkring dem.  

Krigen i Ukraine lader os ikke leve normale liv lige nu, vi kan ikke planlægge kuld, opdrætte hvalpe eller afholde hundeudstillinger. Mange opdrættere er flyttet til andre lande, nogle oplever tragedier med tab af venner, huse, hunde eller kenneler. Men jeg ved, at ukrainske hundeejere drømmer om, når vi har vundet krigen, at mødes igen og afholde hundeudstillinger og nyde hvert sekund af det, ligesom vi gjorde på Bornholm.

Jeg er meget taknemmelig for invitationen fra DKK og for muligheden for at se vores drømme i virkeligheden.

Tak til alle for den støtte, jeg følte på Bornholm, og jeg håber, I alle kommer til at nyde European Dog Show næste år, som helt sikkert bliver en kæmpestor succes.

Månedens klummeskribent Olena Skliarova er næstformand i den ukrainske kennelklub og deltog som dommer på udstillingen på Bornholm. 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

HUNDEN på gaden

14-12-2010 15:14, af Tine Luther
Hvis du ikke er medlem af Dansk Kennel Klub og dermed får HUNDEN tilsendt hver måned, kan du købe bladene i kiosker, Bilka og Føtex. Decembernummeret er i handlen fra på torsdag. Neden for kan du læse lidt om, hvad decembernummeret byder på.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hunde og hyæner er ikke i familie – alligevel har de sammenfaldende træk

27-08-2013 14:50, af Tine Luther
Hyæner er meget nærmere beslægtet med katten end med hunden. Trods det har hyæne og hund udviklet bl.a. ens kæber og tænder.

Vindere af julekonkurrencen

21-12-2011 11:31, af Tine Luther
Hunden.dk’s julekonkurrence ”Fang julehunden” er afsluttet, og vinderne er udtrukket. Se om du er en af de heldige...

Handicaphjælpere må godt lufte hunden

11-02-2013 13:10, af Maja Golles
Borgere, der modtager borgerstyret, personlig assistance må også bruge hjælperens tid på at få hunden luftet. Det slår socialministeren fast efter konkret sag.

BLOG: Titlerne til side

03-05-2019 15:01, af Charlotte Laursen

Godeftermiddag til alle Hunden.dk’s læsere. En ny måned er begyndt, og det er igen blevet min tur til at blogge for jer.

Nej – vi kan ikke redde alle

12-12-2019 08:24, af Linn Radsted

Gadehunde eller herreløse hunde er på verdensplan en kæmpe udfordring.
De fleste af os, har sikkert oplevet en sulten hund tigge mad på en restaurant under ferien, og forsøgt at liste lidt mad ned til den. Udfordringen er bare, at det ikke rigtig løse noget i det store billede. For når vi tager jo hjem fra ferie, og hunden er derefter efterladt til sin egen skæbne igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Tegn på smerter hos hund

Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.