KLUMME: Kapitler i livets bog

30-08-2021 09:05, af Lotte Höhrmann

Som sædvanlig udgiver vi månedens klumme fra HUNDEN på hunden.dk. Denne gang er det Lotte Höhrmann, der har skrevet klummen

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

 

Som kapitler i en bog leves vores liv i en tid, hvor kapitlerne aldrig har skiftet retning så hurtigt som nu. Drømme tager form, ændres, skrottes, vokser og er i konstant forandring. Vores håb, tanker og ideer raser derud af med et højere og højere krav til tilpasningsevne og fleksibilitet.

Hvad der var muligt i går, kan være en anden virkelighed i dag, i morgen, om en uge eller et år. Det er blevet en olympisk balancekunst at balancere på kanten af planlægning.

August – en måned der af mange er ventet med længsel, håbet om færre restriktioner, en vis form for tilbagevenden til normaliteten og hverdagen. Nu skal der tages hul på endnu et kapitel, et nyt år forude med håb, drømme og ambitioner.

Meget er ændret og verden ser ikke længere ud, som den gjorde for halvandet år siden, hverken verden omkring os eller hundeverdenen.

Lilleskov Slot tror på, at samarbejde er vejen frem, at gå fremtiden i møde med åbenhed, tolerance og fællesskab på tværs af interesser. At lade passionen for vores alles fælles interesse, hunden, være det bærende element om fremtidens hundeverden, uanset hvilken tilgang vi har.

Sammen kan vi alt, sammen er vi stærke og sammen når vi længere. Derfor deltager Lilleskov Slot bl.a. også på Hund i fokus den 28.-29. august på Vilhelmsborg med K9 Biathlon for alle. Og netop for alle er det bærende element for vores tilgang til hundeverdenen.

Vort ønske for fremtiden er at skabe oplevelser for alle, at favne bredden og hele hundedanmark. At nå ud over rampen og vække nye interesser, skabe nye venskaber og fællesskaber. Den begejstring vi ser, når store som små, om det gælder 2 eller 4 benede, kaster sig ud i et af vores løb er fuldstændig fantastisk. At se sammenholdet side om side på tværs af racer, ambitioner, niveau og alder er fuldstændig unikt.

Alle stiller til start med forventningsfulde store smil, fælles ånd og hepper på hinanden, hjælper hvor det kniber, støtter, giver plads og føler sig som en del af et større fællesskab. At se deltagerne grine med hinanden og ikke af hinanden, når det ikke lige går som planlagt, at se dem hjælpes hvor vejen mod mål bliver svær og sammen gennemføre turen, også selvom det kostede en podieplads, er topmålet af fællesskabsfølelse. Det viser til fulde med handling, hvor langt vi kan komm,e når vi står sammen.

Målet er ikke nødvendigvis toppen, men rejsen dertil, de oplevelser vi har undervejs, de sjæle vi møder, der former kapitlerne i vores liv. Nogle kapitler er korte, nogle er lange, men ingen er forgæves, og alle er der for at lære os noget. Selv det korteste kapitel kan sætte de største spor og røre os længe efter det sluttede.

Lad os gå fremtiden i møde sammen og skabe store øjeblikke for store og små. Hvad der måske koster dig podiepladsen i dag, kan komme tvefold tilbage i morgen, når fællesskabet sejrer.

Sammen når vi længere, vi ses derude.

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Har du en god nyhed eller historie?

16-01-2024 10:51, af Anne Cecilie Sohl

Hos Hunden.dk bringer vi både store, små, sjove eller bevægende historier. Det kan f.eks. være om træning, adfærd, arrangementer, udstillinger, oplevelser eller sundhed - alt sammen i relation til vores elskede hunde. 

Hvem skal vinde titlen som årets hundefotograf?

22-11-2023 11:45, af Anne Cecilie Sohl

Hver måned modtager HUNDEN rigtig mange fantastiske billeder fra glade hundejere i hele Danmark, hvorefter der uddeles en præmie til de tre bedste billeder. 

Derfor spiser hunden græs?

06-04-2023 08:18, af Astrid Gerd Holtet

Snart vokser græsset frem med en vældig fart, og mange hunde kaster sig over de grønne strå. Hunde spiser græs af flere forskellige årsager, og ofte er det ganske problemfrit

Forskelle trods slægtskab

28-02-2013 13:07, af Tine Luther
Lige som hunden tilhører vilde dyr som ulve, sjakaler, prærieulve og dingoer slægten ”canis”. Hunden mangler dog nogle af de karaktertræk, dens slægtninge er fælles om.

Det får hunden ud af at se TV

27-09-2016 16:13, af Kasper Larsson
Mange hundeejere har bemærket, at deres hund viser interesse i, hvad det er der foregår på tv skærmen, computeren eller tabletten – men hvad får kræet ud af det?

Vi keder os…Lær din hund at gå ved siden af dig

23-07-2017 19:35, af Anne Ekenberg

Det er ikke svært at lære sin hund at gå ved siden af dig. Hunden.dk guider dig igennem en sjov og hyggelig øvelse, som du kan starte med at lave inden døre.  Din hund vil synes om den, og den vil sikkert komme dig til gavn, når I senere bevæger jer udenfor.

Massevis af hunde på Roskilde Dyrskue

07-06-2018 14:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et besøg på dyrskuet i Roskilde er et must for mange danske dyrefolk. I weekenden er det igen blevet tid til det traditionsrige skue. Her på hunden.dk glæder vi os over, at også hunden er talstærkt repræsenteret på årets skue

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Vitus og Hundestjernen – en julekalender for hundevenner

29-11-2025 09:00, af Anne Egede

Glæd dig til december, hvor Hunden.dk bringer den nye julekalender “Vitus og Hundestjernen” – et hjertevarmt og magisk juleeventyr i 24 afsnit for alle hundevenner. Her venter både spænding, humor og masser af julestemning