KLUMME: HUNDEN er for hundemennesker

27-04-2020 08:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får I klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. En klumme, som handler om, hvad Magasinet HUNDEN egentlig er for noget. Opfordringen er klar: Hjælp os til at lave verdens bedste hundeblad

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden: Annette Boe Østergaard

På en sjælden dag på kontoret i disse coronatider, hvor hjemmearbejde, hjemmeundervisning og hjemmepædagogik har afløst den ellers så rolige hverdag, svæver tankerne hen over dette blad, og hvordan vi sammen gør det bedre.

Vi har en fantastisk varieret klub, og det skulle bladet gerne vise. Efter to år i denne stol har jeg endelig erfaret, at det er ret vanskeligt at være alle steder på en gang, selvom jeg virkelig gerne ville.

Jeg ville gerne dække alle hundeting i hele Danmark, ikke bare fordi jeg synes, det er spændende at opleve og dejligt at møde alle jer, men også for at bladet kunne vise klubbens enorme mangfoldighed.

Derfor rækker jeg hånden ud mod alle jer, der har fingeren på pulsen og kender alle de gode arrangementer i netop jeres kreds eller specialklub.

Nogle klubber er rigtig gode til at sende stof til HUNDEN, men det er desværre ikke alle, og derfor får nogle klubber bare mere spalteplads, og det er ærlig talt synd for dem, der aldrig skrives om.

Derfor beder jeg jer om at sende mig informationer om de sjove og gode ting, der foregår i jeres kreds eller specialklub. Jeg kommer gerne til så mange arrangementer, jeg kan, men det kan også være, jeg må takke nej, og så er I altid velkomne til at sende mig en tekst og nogle billeder fra arrangementet.

Som det er nu, er jeg på alle de internationale udstillinger, og der kan I altid tage fat i mig, og jeg er altid klar på en snak med jer.

Jeg vil også meget gerne stille mig til rådighed til at komme ud i jeres kreds eller specialklub og fortælle lidt om HUNDEN eller bare til en snak om, hvordan vi får alle kennelklubbens gode sider frem i bladet.

Jeg ser dette blad som et samlende punkt for klubbens medlemmer. Her skal alle føle sig velkomne, og det skal være et blad, man kan læse med glæde, om man er opdrætter, udstiller, mentalbeskriver, lydighedsudøver eller bare helt almindelig hundeejer.

Netop det skal være bladets styrke, og jeg vil hellere end gerne skrive om det hele.

Jeg er jo også redaktør på hunden.dk. Her gælder det samme. Har I resultater eller info om et arrangement, så vil jeg rigtig gerne vide det, så jeg kan følge op på det og få det skrevet på hunden.dk.

Sådan set erkender jeg bare midt i denne mærkelige tid, at jeg ikke kan vide alt og ikke kan være alle steder. Jeg ville gerne begge ting, men det nemmeste er nok, at I hjælper mig.

Så send altid store og små historier til bkn@wiegaarden.dk, så lover jeg til gengæld at vurdere, om stoffet passer bedst til blad eller net, og så følger jeg naturligvis op på det.

Lad os sammen lave verdens bedste hundeblad.

 

Læs også

KLUMME: Nu med hund

30-03-2023 09:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN

KLUMME: Ydmyg og stolt BIS-dommer

09-03-2023 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Hunde i centrum på Vild Med Dyr

13-03-2012 13:43, af Tine Luther
Hunden, Danmarks mest populære kæledyr, får helt naturligt en fremtrædende plads, når MESSE C Fredericia i weekenden den 31. marts/1. april blænder op for Danmarks største kæledyrsmesse: Vild med Dyr 2012.

De mest uheldige hundenavne

22-08-2016 15:32, af Kasper Larsson
At anskaffe sig en hund er en stor beslutning. Navngivningen af hunden er et vigtigt element, men nu er der endnu en grund til at tænke sig ekstra godt om, når hunden skal have et navn. Det kan nemlig blive en bekostelig affære at vælge forkert.

Beskyt hunden mod flåter

11-04-2019 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En af Skandinaviens mest frygtede parasitter, flåten, er vågnet af vinterens dvale, og det betyder, at hunde kan få besøg af de potentielt farlige blodsugere, hvis dyrene færdes i flåtområder, og de ikke bliver behandlet

Fredagsquiz: Hvad ved du om borderterrier

25-05-2018 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

I det nye blad har vi et raceportræt af border terrieren. Nu kan du blære dig med din viden om hunden i denne quiz

Små og store hunde sammen: retriever og gårdhund

21-08-2015 13:09, af Tine Luther
I HUNDEN nr. 6 bragte vi en artikel om at have store og små hunde sammen. I den forbindelse fortæller en læser om erfaringerne med at have en retriever og en dansk/svensk gårdhund sammen.

Hunden.dks julekalender 2022

26-11-2022 15:36, af Maria Johansen

Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften

Hunde får også tandpine

10-05-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tandpine er et problem for mange, men det er ikke kun mennesker, som kender til den dunkende fornemmelse i mundens indre. Hunde får også ondt i tænderne, men da de ikke kan tale, må hundeejeren være ekstra opmærksom på området. Slip for dyre tandlægebesøg med seks råd til god mundhygiejne hos hunden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Roskilde: Simone løb igen med sejren i juniorhandlingfinalen

11-05-2025 18:15, af Cecilie Friis Amstrup

For anden dag i træk stod Simone Riisgaard Kristiansen øverst på podiet ved DKK’s internationale udstilling og gav dermed sin mor den absolut bedste gave på mors dag.

Nu er billederne fra Roskilde online

16-05-2025 08:12, af Cecilie Friis Amstrup

Så er billederne fra forårsudstillingen i Roskilde kommet på hjemmesiden.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Roskilde: Ny stjerne i søndagens Store ring

11-05-2025 20:32, af Cecilie Friis Amstrup

Efter to dage med cairn terrier på toppen blev søndagens Best in Show en norsk-ejet petit basset griffon vendéen ved navn Pat.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Når snuderne redder dagen

18-05-2025 07:02, af Cecilie Friis Amstrup

Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.