En kikkertundersøgelse – også kaldet en endoskopiundersøgelse – bruges til at undersøge kropshulrum eller organer. Til undersøgelsen bruges et såkaldt endoskop. Endoskopet består af en lang smal kikkertstang, som oftest er bøjelig, og som kan sende direkte billeder tilbage på en skærm.
Endoskopet kan indføres i tarmen, i blæren, i bughulen eller i et led og på den måde kan dyrlægen hurtigt og let se ind i dyret, når en diagnose skal stilles. Via endoskopets stang er det typisk også muligt at indføre en lang gribetang, som kan bruges til at opsamle vævsprøver af det, dyrlægen ser med endoskopet.
Hvornår bruges kikkertundersøgelser?
Kikkertundersøgelser kan bruges i mange forskellige situationer. Nogle af de mest almindelige er:
1) Mave-/tarmsystemet:
Kikkertundersøgelser er et vigtigt værktøj ved sygdomme i mave-/tarmsystemet. Endoskopet kan bruges til at undersøge både spiserøret, mavesækken og store dele af tarmene. Derudover kan der ved hjælp af endoskopet let tages vævsprøver af tarmvæggen – hvilket kan være meget hjælpsomt i udredningen af en lang række sygdomme
2) Led:
I forbindelse med udredning af eksempelvis halthed, kan en kikkertundersøgelse af en ledhul være meget hjælpsom. Her vil undersøgelsen blandt andet kunne klarlægge problemer med gigt, skader på menisker, bruskskader eller ødelagte ledbånd.
3) Luftvejene
Det er også muligt at undersøge næse, luftrør og lunger ved hjælp af kikkertundersøgelser. Ud over at se hvordan luftvejene ser ud, er det muligt også at udtage biopsier og lave
Hvordan foretages en kikkertundersøgelse?
Når en hund skal igennem en kikkertundersøgelse, skal den i fuld narkose. Hunden vil derfor typisk blive indlagt om formiddagen, og være klar til at gå hjem igen om eftermiddagen. Hunden skal fastes i 12 timer inden narkosen.
Når hunden er i narkose, indføres endoskopet i hunden, og dyrlægen evaluerer billederne på skærmen. Foretages undersøgelsen for eksempel af tarmen, indføres endoskopet enten via munden eller endetarmsåbningen. Har det hulrum, der skal undersøges ikke en naturlig åbning – som eksempelvis bughulen eller en ledhule – så laves der en lille åbning med en skalpel, så endoskopet kan indføres. Dette hul lukkes efterfølgende med et par sting.
/Astrid Holtet, dyrlæge
En 64-årig kvinde måtte tirsdag indse, at det til tider kan give blå mærker at være hundeven
Vi har modtaget dette indlæg fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her fortæller hun om en hund, der fik hjælp til sin allergi gennem zoneterapi
Som hundeejer er det vigtigt at holde øje med tandhygiejnen hos sin hund. Men har du nogensinde undret dig over, hvorfor hundens tandsæt ser ud som det gør? Læs videre og dyk ned i hundens tandsæt
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse