En kikkertundersøgelse – også kaldet en endoskopiundersøgelse – bruges til at undersøge kropshulrum eller organer. Til undersøgelsen bruges et såkaldt endoskop. Endoskopet består af en lang smal kikkertstang, som oftest er bøjelig, og som kan sende direkte billeder tilbage på en skærm.
Endoskopet kan indføres i tarmen, i blæren, i bughulen eller i et led og på den måde kan dyrlægen hurtigt og let se ind i dyret, når en diagnose skal stilles. Via endoskopets stang er det typisk også muligt at indføre en lang gribetang, som kan bruges til at opsamle vævsprøver af det, dyrlægen ser med endoskopet.
Hvornår bruges kikkertundersøgelser?
Kikkertundersøgelser kan bruges i mange forskellige situationer. Nogle af de mest almindelige er:
1) Mave-/tarmsystemet:
Kikkertundersøgelser er et vigtigt værktøj ved sygdomme i mave-/tarmsystemet. Endoskopet kan bruges til at undersøge både spiserøret, mavesækken og store dele af tarmene. Derudover kan der ved hjælp af endoskopet let tages vævsprøver af tarmvæggen – hvilket kan være meget hjælpsomt i udredningen af en lang række sygdomme
2) Led:
I forbindelse med udredning af eksempelvis halthed, kan en kikkertundersøgelse af en ledhul være meget hjælpsom. Her vil undersøgelsen blandt andet kunne klarlægge problemer med gigt, skader på menisker, bruskskader eller ødelagte ledbånd.
3) Luftvejene
Det er også muligt at undersøge næse, luftrør og lunger ved hjælp af kikkertundersøgelser. Ud over at se hvordan luftvejene ser ud, er det muligt også at udtage biopsier og lave
Hvordan foretages en kikkertundersøgelse?
Når en hund skal igennem en kikkertundersøgelse, skal den i fuld narkose. Hunden vil derfor typisk blive indlagt om formiddagen, og være klar til at gå hjem igen om eftermiddagen. Hunden skal fastes i 12 timer inden narkosen.
Når hunden er i narkose, indføres endoskopet i hunden, og dyrlægen evaluerer billederne på skærmen. Foretages undersøgelsen for eksempel af tarmen, indføres endoskopet enten via munden eller endetarmsåbningen. Har det hulrum, der skal undersøges ikke en naturlig åbning – som eksempelvis bughulen eller en ledhule – så laves der en lille åbning med en skalpel, så endoskopet kan indføres. Dette hul lukkes efterfølgende med et par sting.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Hunde, der bider andre hunde, er et mareridt for alle, der er indblandet. Som hundeejer er du altid ansvarlig for din hund, og selv små bid kan give skader, som altid bør tjekkes af en dyrlæge
Fra loyale hyrdehunde og traditionsrige jagthunde til små selskabshunde og elegante mynder – lær om de 10 officielle grupper af hunderacer og deres unikke karaktertræk.
Akupunktør, zoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie skriver
Når en hund behandles for lopper, kan det ifølge Dansk Ornitologisk Forening ende med at skade den lokale fuglebestand
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.