Akut hæmoragisk diarré syndrom er en sygdom, hvor hunden pludseligt udvikler en blodig diarré, og ofte kaster hunden også op i starten af sygdomsforløbet. Hunde kan udvikle sygdommen hele året, men der er en tendens til, at antallet af tilfælde stiger i vinterhalvåret. Årsagen til hvorfor hunde udvikler sygdommen er ikke helt klarlagt, men det menes at det blandt andet kan skyldes giftstoffer dannet af bakterien Clostridium perfringens.
Symptomer på akut hæmoragisk diarré syndrom
Det mest karakteristiske symptom ved akut hæmoragisk diarré syndrom, er den pludseligt opståede blodige diarré. Afføringen kan indeholde store mængder af blod, og det kan se ganske voldsomt ud. Mange hunde begynder også at kaste op i starten af sygdommen – og nogle gange inden diarrén begynder. Opkastet kan være med eller uden blod.
Udover opkast og diarré, kan hunden vise tegn på nedstemthed og træthed. Da diarréen giver anledning til et udtalt væsketab, kan tegn på dehydrering også ses.
Fremtiden for en hund med akut hæmoragisk diarré syndrom
Hvor alvorlig sygdommen er, kan være meget forskelligt. Nogle hunde påvirkes ikke særligt meget, mens det hos andre hunde hurtigt kan udvikle sig til en livstruende tilstand. I de fleste tilfælde vil støttende behandling med blandt andet væsketerapi være nødvendigt, og med den rette behandling er prognosen god.
Blodig diarré kan ses som symptom ved en lang række sygdomme. Udvikler din hund blodig diarré bør du altid kontakte din dyrlæge.
/Astrid Holtet, dyrlæge
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Skovflåter har vi ikke set så meget til de sidste par måneder, men når frosten løsner sit greb i jorden og temperaturen stiger en smule, vil de igen blive aktive og klar til at bide sig fast i både hunde og mennesker. Vi ser lidt nærmere på, hvad flåten egentlig er
Det er koldt derude. Hunde fryser også. Her er lidt inspirationsbilleder til, hvordan du kan beskytte hunden mod kulden
16. februar er det igen tid til show of winners, hvor årets bedste hunde dyster mod hinanden. Der er lagt op til fest, og der er stadig billetter at købe dog ikke til hunde
Hvem er det, der drager til Polen og henter hunde hjem for at sælge dem som danske hvalpe til intetanende danskere? TvSyd har svaret
Per Lau Jensen er hans fulde navn. På nettet kendes han bedst under navnet pjoklederen, der udgyder sine besværligheder, glæder og samtaler med sin hund på Facebook. Vi mødte forfatteren til en lille snak
Mange hunde reagerer med frygt eller usikkerhed, når støvsugeren tændes, og for nogle kan det udvikle sig til en reel fobi. I næste nummer af HUNDEN kan du læse mere om, hvorfor sker det, og hvad kan du gøre for at hjælpe din hund
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund