Viggo er død

22-09-2022 13:53, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nogle hunde er noget ganske særligt, og Viggo er en af dem, mange sikkert har haft et forhold til

Copyright Ridehesten.com
Foto: Charlotte Zachariasen

 

Læser du HUNDEN, så er du helt sikkert stødt på den usigeligt smukke og kloge border collie Viggo, der sammen med sin dygtige ejer Zara Zachariasen har vist, hvordan man kan træne sin hund.

I nat døde den smukke hund. Det fortæller Zara på Facebook.

– Jeg har det elendigt. Han betød usigeligt meget, og han blev kun syv år, selvom han havde lovet mig at blive 30, fortæller Zara til hunden.dk.

Her på HUNDEN har vi været utroligt glade for Viggo, og de artikler som han og Zara sammen har skabt til os. Men livet er underligt, og vi har den sidste tid talt med Zara om, at hun måske skulle til at lave en ny slags artikler til os. Hun får nemlig snart en hvalp, og hun kunne godt tænke sig, at lave noget hvalpetræning til bladet.

– Det ironiske er at i nat, den samme nat Viggo dør, blev min nye hvalp født. Livet er virkelig mærkeligt. Viggo skulle have været det bedste forbillede, fortæller Zara Zachariasen.

Vi vil gerne mindes en helt speciel hund med en række billeder, som Zara har sendt til os. Vi håber, I vil nyde disse billeder og sende gode tanker til Zara. 

Læs også

Tag på hundeuni med Zara Zachariasen

02-03-2023 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Zara Zachariasen er ansat på DKK Vilhelmsborg, hvor hun blandt andet fungerer som træner, men hun deler også ud af sin store viden på hundeuniversitetet

Hunden på forsiden

10-11-2020 16:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag havde vi besøg af Zara Zachariasen og Viggo, der begge til daglig slår deres folder på Vilhelmsborg

Lær tricket: at vinke

30-07-2018 14:34, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Zara Zachariasen har endnu engang forkælet os med en lille træningsguide til et hyggeligt hundetrick. Følgre du anvisningen kan din hund snart vinke farvel til dig i vinduet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene