Kæledyr efterlyses - Hvem er Danmarks Dyrehelt 2019

23-09-2019 15:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I samarbejde med tv-vært og dyreelsker, Puk Elgård, leder Agria Dyreforsikring over de næste par uger efter hunde, heste, katte, kaniner og andre dygtige kæledyr, der gør en helt særlig forskel

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Hver dag gør kæledyr en ekstraordinær forskel for utallige danskere omkring i landet. Derfor er det igen tid til at hylde Danmarks pelsklædte helte, når Agria Dyreforsikring for femte år i træk leder efter ”Danmarks Dyrehelt”. I løbet af de næste par uger opfordres danske dyreejere til at indsende historier om deres helt egne dyrehelte - blandt de indsendte historier findes en vinder.

Puk Elgård, tv-vært og storhjertet dyreelsker, tager del i eftersøgningen som del af konkurrencens dommerpanel, hvor hun skal være med til at udpege Danmarks Dyrehelt 2019. Hun glæder sig til at opleve den store forskel, dyr gør for deres ejere:

– Jeg vil gå meget langt for at hjælpe mine dyr, og jeg ved, at mine dyr vil gå langt for at hjælpe mig. Det var fantastisk at se det livgivende bånd mellem dyr og ejer, da vi ledte efter sidste års dyrehelt, og jeg glæder mig helt utroligt til at læse mange rørende historier igen i år.

Danmarks Dyrehelt 2019 skydes i gang i Jylland, hvor den første af tre regionale vindere skal findes. Jyske kæledyrsejere har således en uge til at indstille dyr, som gør en særlig forskel for sin omverden. Den jyske vinder kåres i uge 40, hvorefter turen går til Fyn og Sjælland samt Øerne. Når de tre regionale vindere er fundet, kåres den endelige vinder af Danmarks Dyrehelt 2019 i uge 44.

Formålet med kampagnen Danmarks Dyrehelt er at fejre danske kæledyr for den glæde, de giver, trofastheden og deres evne til ekstraordinære heltegerninger. Sidste år løb besøgsponyen Laban fra Nordjylland afsted med titlen for det helt særlige nærvær og den glæde, som han spreder på plejehjem i regionen. Året før, i 2017, blev Molly fra Odense kåret som Danmarks Dyrehelt. Med sine fantastiske egenskaber hjælper og støtter Molly både børn med læsebesvær og er besøgshund for ældre.

Hvem skal vinde i 2019
Tine Antvorskov er direktør i Agria Dyreforsikring, og hun slår fast, at alle kæledyr har mulighed for at blive Danmarks Dyrehelt 2019:

– Der er ingen fast opskrift på, hvad en dyrehelt er, og alle kæledyr har en chance for at vinde. Hvert år modtager vi mange fantastiske og overvældende historier om danske dyrehelte, og igen i år vil vi prøve at hylde så mange af dem som muligt. Så hvis du sidder med en helt i skødet eller på skulderen, håber jeg at du vil dele jeres historie.

Blandt de indsendte historier kårer Agria Dyreforsikring en regional dyrehelt i hver af de tre regioner, som går videre til finalen i konkurrencen om at blive Danmarks Dyrehelt 2019. Et hold af dyreeksperter og dyreelskere sidder i konkurrencens dommerpanel og hjælper med at finde vinderen. Katrine Johansen, der indstillede vinderen af Danmarks Dyrehelt 2018, Laban, er med i dommerpanelet.

Deltag i konkurrencen her

De regionale vindere vinder hver 5.000 kroner, og den endelige vinder tildeles 20.000 kroner. Alle pengepræmier skal doneres til dyrevelgørenhed efter eget valg.

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Info

Tidsplan for Danmarks Dyrehelt 2019

• Jysk vinder kåres i uge 40
• Fynsk vinder kåres i uge 41
• Vinder fra Sjælland og øerne kåres i uge 42
• Danmark stemmer i uge 43
• Hele Danmarks Dyrehelt 2018 kåres i uge 44

Dommerpanel


• Tv-vært og dyreelsker - Puk Elgård
• Dyreværnet - Direktør og dyrlæge Rikke Christensen Lee
• Dansk Kennel Klub - Adfærdskonsulent Lise Lotte Christensen
• Evidensia Vordingborg Dyrehospital - Dyrlæge Lene Thaulow
• Jydsk Racekatte Klub - Susanne Wehnert
• Sidste års vinder - Besøgsponyen Laban med ejer Katrine Johansen
• Agria Dyreforsikring - Direktør Tine Antvorskov

Ugepræmier

• 5.000 kroner, der doneres til dyrevelgørenhed efter eget valg
• Et års sygeforsikring til dyrehelten
• Præmiepakke fra Agria Dyreforsikring til en værdi af 500 kroner

Den store hovedpræmie

• 20.000 kroner, der doneres til dyrevelgørenhed efter eget valg
• Præmiepakke fra Agria Dyreforsikring til en værdi af 1.000 kroner
• Fotosession for Danmarks Dyrehelt og ejer med professionel fotograf

Læs også

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

NORMAL har sluppet nyt vov’et butikskoncept løs

Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Ny bog til familien, der vil have hund

20-04-2013 08:17, af Tine Luther
Tidligere DR-journalist og kennelmor Ulla Rønnow har gennem mange år som hundeejer og opdrætter af hvalpe fået indsigt i, hvad det kræver af en familie at anskaffe en hund

Finsk verdensmester i lydighed

27-06-2022 08:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev finske Mari Leiviskä og hendes hund Tending Panther, der løb med verdensmesterskabet i lydighed 2022

Herning: Kronen på årsværket for Blue

10-11-2024 19:49, af Cecilie Friis Amstrup

Med risiko for at gentage os selv: Labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, også kendt som Blue, vinder endnu en gang Best In Show!

Hund redder 9 uger gammel baby

24-10-2012 15:26, af Tine Luther
En amerikansk baby havde formentlig lidt vuggedøden, hvis ikke familiens hund havde vækket forældrene.

Høfligt gadekryds

20-11-2013 14:44, af Tine Luther
Visse hunde er mere velopdragne end andre. Nogle er endda så velopdragne, at de selv kan tørre deres beskidte poter af! Via denne nyhed kan du se et sjovt klip med så høflig en hund.

IBD – Inflammatory bowel disease

05-02-2022 08:50, af Astrid Gerd Holtet

IBD er en forkortelse for det engelske navn Inflammatory bowel disease, og dækker over en lang række sygdomme, hvor hundens tarmslimhinde forstyrres

Zoneterapi reddede Kiwis liv

24-01-2019 08:36, af Vivian Birlie

Vi har modtaget  dette indlæg fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her fortæller hun om en hund, der fik hjælp til sin allergi gennem zoneterapi

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

IDC World Championship IGP 2026 i Danmark

1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.