Opdrættere bliver i disse tider kimet og mailet ned i døgndrift af håbefulde hvalpekøbere. Christina Rosenhøj Tindbæk, der opdrætter maltesere, har opdaget en forskel i alle de henvendelser, hun får nu, og dem hun plejer at få.
– I de mange mails og forespørgsler jeg modtager nu, spørges der ofte bare, om jeg har hvalpe eller om hvad de koster, og så er der endda nogen, der skriver, at de kan komme og hente en hvalp med det samme. Folk plejer at skrive lange mails, når de skriver om eventuelle køb af hvalpe, så det er noget helt andet lige nu, fortæller hun og slår fast, at hun slet ikke har hvalpe til salg lige nu. De blev alle afsat inden coronaen brød ud.
Den enorme efterspørgsel, som hun og mange andre opdrættere oplever i denne tid, har gjort Christina nysgerrig.
I Danmark er der lige nu syv opdrættere af maltesere, og de holder nøje øje med, hvilke hunde der er til salg på Den Blå Avis og på Gul og Gratis.
– Der plejer altid at være fem til ti annoncer med maltesere. Nu er der ingen. Jeg har også kigget på andre racer, og der er billedet det samme, fortæller Christina Rosenhøj Tindbæk.
Hun er ikke i tvivl om, hvorfor der pt. ikke er maltesere til salg på disse sider.
– Der er ikke nogen af opdrætterne, der sælger via de sider, og vi har jo holdt øje med siderne gennem længere tid, og det vi kan se, er, at det ikke er hr. og fru Jensen, der plejer at sælge hvalpe derinde. Det er ofte folk med udenlandske navne, og så bruger de ofte de samme billeder igen og igen, siger hun og fortsætter:
– Jeg er sikker på, at de manglende hvalpe på de sider lige nu skyldes, at grænserne er lukkede. Derfor oplever vi opdrættere også at få de noget anderledes henvendelser fra købere, som måske er vant til at kunne skrive sådan til den slags sælgere, der lige nu ikke er at finde på Den Blå Avis og Gul og Gratis.
Sidste år blev der registreret 1417 maltesere i Danmark. Kun 70 af dem var med DKK stambog.
Er du træt af at støvsuge hundehår hver dag? Eller lider du af allergi over for hunde? Så er der håb forude. Vi har fundet 10 hunderacer, som næsten ikke fælder, og som er ideelle til dig, der elsker hunde, men ikke hundehår.
Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem
Der er ved at være godt gang i vores efter- og fremlysninger. Vi er glade for, I kontakter os, og vi håber meget, at vores indsats kan genforene nogen hunde og ejere
Vi har fået et tip om, at der florerer falske hundeannoncer på nettet. Derfor gælder det om at være opmærksom og kritisk
Som sædvanlig bringer vi her månedens klumme online
Hunde er som bekendt menneskets bedste ven, og sådan er det også under coronakrisen. Flere og flere anskaffer sig nu hunde, og det kan være en god idé, så længe valget er velfunderet. Er købet derimod impulsivt og begrundet i længslen efter socialt samvær og underholdning til børnene, kan det på sigt koste hunden livet
For Mette Ewers endte en salg af en hvalp som en rigtig trist oplevelse. Nu ved hun ikke, hvor hvalpen befinder sig
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Virksomheden Petimo, der står bag Gipote.dk er sammen med tre andre webbutikker politianmeldt af forbrugerombudsmanden for at vildlede om abonnementer
Den store stigning i antallet af køb af hundehvalpe her i coronatiden kan få katastrofale konsekvenser, advarer Fødevarestyrelsen
Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.
Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.
Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.