17. maj fik hunden Asta et kuld hvalpe på fem. Hvalpene kom til verden i en meget hård fødsel, og efterfølgende krævede det, at ejeren Mette Ewers var hos hvalpene hele tiden.
Derfor var det også med utallige stik i hjertet, at Mette Ewers skulle finde nye familier til hvalpene, da de rundede otte uger. Som det er i disse tider, var der utallige ansøgere til de fem hvalpe, og efter et grundigt arbejde fandt Mette de mennesker, som skulle overtage hver en hvalp.
Selvom det naturligvis var hårdt, som det altid er med den slags, var Mette ikke i tvivl om, at hun havde fundet gode familier til sine hvalpe, og hun havde det godt med sine beslutninger.
14 dage efter hvalpene var kommet ud i deres nye familier, ringede telefonen. Ejerne af en af hvalpene, Alvin, havde fundet ud af, at de alligevel ikke kunne have hunden.
Mette talte i telefon med dem, og de blev enige om, at hun skulle hjælpe med at finde en ny familie til Alvin.
Parret havde underskrevet en købsaftale, som Mette havde lavet i samarbejde med DKK. I købsaftalen stod der blandt andet, at Mette Ewers havde forkøbsret på hvalpen, hvis de nye ejere skulle ændre deres mening.
24 timer efter telefonsamtalen tikkede en sms ind på Mettes telefon. De nye ejere havde nu fundet et nyt hjem til Alvin, og at de allerede har afleveret ham til familien.
– Jeg blev meget ked af det og meget uforstående overfor hvorfor det skulle gå så stærkt, med at komme af med ham. Og at min forkøbsret bare blev ignoreret. Grunden til jeg lavede købsaftalen, var så jeg kunne være sikker på hvalpene fik de bedste hjem og ikke bare blev solgt videre, som var de bare en genstand, skriver Mette Ewers i et facebookopslag.
Hun ringer til parret og får fat i manden, som er advokat. Han hævder, at de ikke har brudt købsaftalen, og han nægter desuden at lade Mette vide, hvor Alvin er kommet hen. Senere tilbyder de Mette en økonomisk dispensation, men det ønsker hun ikke at tage imod, idet det for hende ikke handler om penge.
Mette har stadig ikke fået at vide, hvor Alvin er, og hun forsøger nu at dele historien vidt og bredt, så hun kan finde ud af, hvor Alvin er endt henne.
– Vores system med købsaftaler omkring dyr, gør det simpelthen for nemt for dem der vil bryde købsaftalerne, at slippe godt fra det uden konsekvenser. Medmindre man går rettens vej og med dyr er det bare ikke en optimal løsning, det mener jeg i hvert fald ikke. Da der går alt for lang tid med sådan en proces, skriver hun og fortsætter:
– jeg håber nu på at få skabt opmærksomhed omkring dette. Jeg ved også, at der lige i denne tid blive købt rigtig mange hundehvalpe. Jeg synes personligt, at det er blevet alt for nemt i dag bare at købe en hvalp fordi man lige har lyst. Uden folk tænker over hvad de går ind til og mange har for det meste slet ikke hundens ve og vel i tankerne. De skal bare have en hund.
Vi har været i kontakt med Mette Ewers, som stadig er meget ulykkelig over situationen, og hun håber meget på offentlighedens hjælp.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.
Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater
I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen
Herhjemme tyder meget på, at der er sket en stigning i antallet af hundetyverier under coronakrisen. I England har man tal på stigningen
Vi har talt med Ghita Nørby om, hvad hun får tiden til at gå med her under coronakrisen. Ikke overraskende går meget tid med hunden Aki
Nu er der kommet resultater fra tests af coronahunde i Helsinki Lufthavn i Finland, og resultaterne overrasker
Corona har bragt hundelufterne i knæ i New York, hvor der opleves store fald i antallet af gåture
Ny svindelsag med hundehvalp har set dagens lys. DKK kalder svindlen kynisk og opfordrer til, at man støtter organiserede opdrættere
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.
Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.
En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.
Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.