Ulykkelig historie om hvalpesalg

22-08-2020 11:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For Mette Ewers endte en salg af en hvalp som en rigtig trist oplevelse. Nu ved hun ikke, hvor hvalpen befinder sig

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

17. maj fik hunden Asta et kuld hvalpe på fem. Hvalpene kom til verden i en meget hård fødsel, og efterfølgende krævede det, at ejeren Mette Ewers var hos hvalpene hele tiden.

Derfor var det også med utallige stik i hjertet, at Mette Ewers skulle finde nye familier til hvalpene, da de rundede otte uger. Som det er i disse tider, var der utallige ansøgere til de fem hvalpe, og efter et grundigt arbejde fandt Mette de mennesker, som skulle overtage hver en hvalp.

Selvom det naturligvis var hårdt, som det altid er med den slags, var Mette ikke i tvivl om, at hun havde fundet gode familier til sine hvalpe, og hun havde det godt med sine beslutninger.

14 dage efter hvalpene var kommet ud i deres nye familier, ringede telefonen. Ejerne af en af hvalpene, Alvin, havde fundet ud af, at de alligevel ikke kunne have hunden.
Mette talte i telefon med dem, og de blev enige om, at hun skulle hjælpe med at finde en ny familie til Alvin.

Parret havde underskrevet en købsaftale, som Mette havde lavet i samarbejde med DKK. I købsaftalen stod der blandt andet, at Mette Ewers havde forkøbsret på hvalpen, hvis de nye ejere skulle ændre deres mening.

24 timer efter telefonsamtalen tikkede en sms ind på Mettes telefon. De nye ejere havde nu fundet et nyt hjem til Alvin, og at de allerede har afleveret ham til familien.

– Jeg blev meget ked af det og meget uforstående overfor hvorfor det skulle gå så stærkt, med at komme af med ham. Og at min forkøbsret bare blev ignoreret. Grunden til jeg lavede købsaftalen, var så jeg kunne være sikker på hvalpene fik de bedste hjem og ikke bare blev solgt videre, som var de bare en genstand, skriver Mette Ewers i et facebookopslag.

Hun ringer til parret og får fat i manden, som er advokat. Han hævder, at de ikke har brudt købsaftalen, og han nægter desuden at lade Mette vide, hvor Alvin er kommet hen. Senere tilbyder de Mette en økonomisk dispensation, men det ønsker hun ikke at tage imod, idet det for hende ikke handler om penge.

Mette har stadig ikke fået at vide, hvor Alvin er, og hun forsøger nu at dele historien vidt og bredt, så hun kan finde ud af, hvor Alvin er endt henne.

– Vores system med købsaftaler omkring dyr, gør det simpelthen for nemt for dem der vil bryde købsaftalerne, at slippe godt fra det uden konsekvenser. Medmindre man går rettens vej og med dyr er det bare ikke en optimal løsning, det mener jeg i hvert fald ikke. Da der går alt for lang tid med sådan en proces, skriver hun og fortsætter:

–  jeg håber nu på at få skabt opmærksomhed omkring dette. Jeg ved også, at der lige i denne tid blive købt rigtig mange hundehvalpe. Jeg synes personligt, at det er blevet alt for nemt i dag bare at købe en hvalp fordi man lige har lyst. Uden folk tænker over hvad de går ind til og mange har for det meste slet ikke hundens ve og vel i tankerne. De skal bare have en hund.

Vi har været i kontakt med Mette Ewers, som stadig er meget ulykkelig over situationen, og hun håber meget på offentlighedens hjælp.

Copyright Ridehesten.com
Købskontrakt

Læs også

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

Så hårdt er livet som hvalpeejer

11-01-2022 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp

Kynisk svindelsag: Se jer for

05-08-2021 09:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny svindelsag med hundehvalp har set dagens lys. DKK kalder svindlen kynisk og opfordrer til, at man støtter organiserede opdrættere

DKK OPFORDRER: Hold fast i midlertidige aflysninger

01-04-2020 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK tager medansvar for, at den gradvise genåbning af Danmark kan starte hurtigst muligt. Derfor appellerer DKK til, at alle hundesportsaktiviteter forbliver indstillet i den kommende periode.

Brugte mundbind farlige for hunde

18-11-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Med stigningen i antallet af brugte mundbind er det meget vigtigt, at man husker at lægge dem i skraldespanden. I Norge var et brugt mundbind ved at koste en hund livet

 

Hundedamen med den vilde fortid

29-12-2022 10:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her

Louise er DKK’s kvinde på Vilhelmsborg

30-04-2020 15:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Grundet corona og diverse andre udfordringer har det haltet lidt med at præsentere den nye DKK-medarbejder på Vilhelmsborg. Her får du en introduktion til den hundetossede medarbejder

Siris første DM: Det må være corona

05-09-2020 18:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen  og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt

Gadehunde kan have medvirket til at gøre coronavirus smittefarligt for mennesker

15-04-2020 12:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan hunde smitte mennesker med COVID-19? Indtil nu har svaret på dette spørgsmål været et rungende nej, men nu peger et nyt studie på, at hunde måske kan have været den mellemvært, hvori virus fra flagermus har udviklet og ændret sig i en sådan grad, at det blev i stand til at smitte mennesker

Ingen Årets Hund i 2020

11-09-2020 16:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Coronaen har i den grad sat sit aftryk på 2020, og nu betyder pandemien også, at de fleste årskonkurrencer i udstillingsverdenen aflyses

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Det nye HUNDEN magasin er her!

11-06-2025 07:46, af Cecilie Friis Amstrup

I disse dage udkommer juninummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.