Ulykkelig historie om hvalpesalg

22-08-2020 11:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For Mette Ewers endte en salg af en hvalp som en rigtig trist oplevelse. Nu ved hun ikke, hvor hvalpen befinder sig

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

17. maj fik hunden Asta et kuld hvalpe på fem. Hvalpene kom til verden i en meget hård fødsel, og efterfølgende krævede det, at ejeren Mette Ewers var hos hvalpene hele tiden.

Derfor var det også med utallige stik i hjertet, at Mette Ewers skulle finde nye familier til hvalpene, da de rundede otte uger. Som det er i disse tider, var der utallige ansøgere til de fem hvalpe, og efter et grundigt arbejde fandt Mette de mennesker, som skulle overtage hver en hvalp.

Selvom det naturligvis var hårdt, som det altid er med den slags, var Mette ikke i tvivl om, at hun havde fundet gode familier til sine hvalpe, og hun havde det godt med sine beslutninger.

14 dage efter hvalpene var kommet ud i deres nye familier, ringede telefonen. Ejerne af en af hvalpene, Alvin, havde fundet ud af, at de alligevel ikke kunne have hunden.
Mette talte i telefon med dem, og de blev enige om, at hun skulle hjælpe med at finde en ny familie til Alvin.

Parret havde underskrevet en købsaftale, som Mette havde lavet i samarbejde med DKK. I købsaftalen stod der blandt andet, at Mette Ewers havde forkøbsret på hvalpen, hvis de nye ejere skulle ændre deres mening.

24 timer efter telefonsamtalen tikkede en sms ind på Mettes telefon. De nye ejere havde nu fundet et nyt hjem til Alvin, og at de allerede har afleveret ham til familien.

– Jeg blev meget ked af det og meget uforstående overfor hvorfor det skulle gå så stærkt, med at komme af med ham. Og at min forkøbsret bare blev ignoreret. Grunden til jeg lavede købsaftalen, var så jeg kunne være sikker på hvalpene fik de bedste hjem og ikke bare blev solgt videre, som var de bare en genstand, skriver Mette Ewers i et facebookopslag.

Hun ringer til parret og får fat i manden, som er advokat. Han hævder, at de ikke har brudt købsaftalen, og han nægter desuden at lade Mette vide, hvor Alvin er kommet hen. Senere tilbyder de Mette en økonomisk dispensation, men det ønsker hun ikke at tage imod, idet det for hende ikke handler om penge.

Mette har stadig ikke fået at vide, hvor Alvin er, og hun forsøger nu at dele historien vidt og bredt, så hun kan finde ud af, hvor Alvin er endt henne.

– Vores system med købsaftaler omkring dyr, gør det simpelthen for nemt for dem der vil bryde købsaftalerne, at slippe godt fra det uden konsekvenser. Medmindre man går rettens vej og med dyr er det bare ikke en optimal løsning, det mener jeg i hvert fald ikke. Da der går alt for lang tid med sådan en proces, skriver hun og fortsætter:

–  jeg håber nu på at få skabt opmærksomhed omkring dette. Jeg ved også, at der lige i denne tid blive købt rigtig mange hundehvalpe. Jeg synes personligt, at det er blevet alt for nemt i dag bare at købe en hvalp fordi man lige har lyst. Uden folk tænker over hvad de går ind til og mange har for det meste slet ikke hundens ve og vel i tankerne. De skal bare have en hund.

Vi har været i kontakt med Mette Ewers, som stadig er meget ulykkelig over situationen, og hun håber meget på offentlighedens hjælp.

Copyright Ridehesten.com
Købskontrakt

Læs også

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Fra HUNDEN: Løber hjertet af med dig i hvalpekøbet?

11-07-2025 07:01, af Lotte Evers, Agria Dyreforsikring

Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.

Nordjyllands Politi slår alarm: Hundehold under kritisable forhold

30-01-2025 10:10, af Cecilie Friis Amstrup

Dyrevelfærdssektionen ved Nordjyllands Politi har inden for de seneste uger haft en række dyrevelfærdssager vedrørende hunde, der har været udsat for det, der som minimum defineres som ”uforsvarlig behandling”.
Fem hunde er blevet beslaglagt, imens syv andre er blevet overdraget til Dyrenes Beskyttelse. Politikommissær opfordrer hvalpekøbere til at være opmærksomme.

DKK udlægger nye restriktioner

08-12-2020 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Er du i tvivl om, hvad gårsdagens pressemøde betyder for dig og dit hundeliv, så har DKK kigget restriktionerne igennem og skrevet følgende

Corona-krisen har gjort førerhunde arbejdsløse

28-04-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den sidste onsdag i april er normalt en dag, de fleste førerhunde ser frem til. Det er førerhundens dag, der i år falder den 29. april. Det betyder normalt, at førerhundene og brugerne besøger skoler og institutioner, taler med masser af mennesker om førerhundens mange evner og vigtige funktion – men ligesom så meget andet i 2020, så bliver dagen helt anderledes. Faktisk har de seneste mange uger budt på en helt anden hverdag for de fleste – også for førerhundene, der er gjort arbejdsløse under pandemien og derfor keder sig bravt

KRISE: Norsk Kennel Klub tæt på konkurs

29-04-2020 11:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

10 millioner norske kroner. Det er prisen for at redde vores nordiske broderklub fra at gå konkurs

495 dage uden udstillinger

23-04-2021 15:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvert år plejer DKK at afholde seks internationale udstillinger. Men vi kommer næsten til at runde 500 dage mellem den forrige og den næste

Hund testet positiv i USA

29-04-2020 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En mops er testet positiv for Covid-19 i North Carolina. Myndighederne fastholder, at der er lav risiko for smitte fra hund til menneske

Hunden smitter som et dørhåndtag

19-03-2020 12:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan hunde smitte med corona? Ikke mere end et dørhåndtag, læs her hvorfor

Siris første DM: Det må være corona

05-09-2020 18:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den nye Danmarksmester i lydighed elite er Siri Renée Richter Jungersen  og Bonus, og det er faktisk lidt af en forbandelse, der er brudt

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene