Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Copyright Hunden.dk
Privatfoto
Nyheden fortsætter efter annoncen

June Hansen har lært en vigtig lektie. Frem over skal hun kun købe hunde fra gode opdrættere, som hun har undersøgt, mødt og set i aktion. Det har hun lært, efter hun har haft en rigtig uheldig oplevelse med et hvalpekøb på Den Blå Avis.

– Jeg fandt sælgeren på Den Blå Avis, men havde også set hvalpene på andre side med forskellige priser. Jeg kom i kontakt med ham over SMS på daværende tidspunkt fortalte han mig, at tæven var avlsgodkendt, men at hanhunden ikke havde stamtavle. Derfor var de så billige, fortæller June Hansen.

 

Mødet
På grund af sælgerens og Junes arbejde kunne det ikke lade sig gøre at komme over og se hvalpene. Derfor fik June sendt billeder og 2 videoer med nogle af hvalpene.

– Jeg valgte så en hvalp, og vi aftalte, at denne skulle leveres i Køge Havn 2. oktober, fortæller hund.

I mellemtiden forsøgte hun flere gange at få fat på sælger, hvilket viste sig at være ret så vanskeligt. Han tog ikke telefonen når hun ringede og ringede heller ikke tilbage. June overførte 1500 kroner i depositum.

2. oktober kommer sælger til Køge Havn sammen med en kammerat og tre hvalpe.

– Jeg havde min veninde med, som opdagede, at den hvalp, jeg skulle have, havde en skade på benet. Det sad helt skævt. Vi gjorde opmærksom på dette og fik at vide, at det måtte være sket på færgen. Jeg blev tilbudt at få den for færre penge, men jeg sagde, at jeg ikke ønskede at få en syg hund med hjem, fortæller June Hansen.

Hun fik vist en af den andre hvalpe, som en anden køber havde afvist at købe. Der er god kemi mellem June og hunden, og hun vælger at købe ham. Han får navnet Hansen.

 

Hansens kvaler
– Han begyndte at halte, så jeg gik til dyrlægen, som mente, at vi skulle se tiden an, da det kunne være vokseværk. Dage blev til uger, som blev til måneder, hvor jeg, som hundeejer, tænkte, at der er noget helt galt her. De mange dyrlæger, der tilså ham, mente han var for ung til at komme til røntgen af sine hofter. I januar måned blev jeg henvist til Universitetshospitalet for familiedyr, hvor man fandt, fastspændinger i ryggen, så vi aftalte at begynde til kiropraktor, hvilket gav gode resultater til at starte med. Men der kom flere og flere dage, hvor Hansen gik dårligt på sine bagben og ikke havde det store overskud til at være i hopla, som racen ellers er kendt for.

I5. marts valgte dyrlægen så, at tage ham til røntgen og dommen lød:

Løse hofter, Albuedysplasi,
Løse knæ og begyndende gigt.

Nyheden fortsætter efter annoncen

June talte med flere dyrlæger, som alle syntes, at den bedste løsning var at aflive Hansen, da han kun var 8 måneder og allerede havde alle de problemer.

Mandag 9. marts blev Hansen aflivet.

– Denne handel har gjort rigtig ondt, fordi jeg valgte at tro på, at han solgte hunde på bedste vis, og det har været svært at skulle sige farvel til en hund, som var blevet en del af familien, fortæller June Hansen og fortsætter:

– Jeg kunne ikke give ham et langt og værdigt liv, men jeg kunne give ham en værdig død.

– Jeg har selvfølgelig lært af mine fejl, at jeg fremover skal købe hund med stamtavle, og at besøge hvalpene og se de forhold de går i, slutter June Hansen.

 

Uenig sælger
Vi har forelagt historien for sælgeren, som er meget uenig i June Hansens fremstilling.

– Hvalpene kommer fra Danmark af min tæve og ikke noget jeg har købt i Polen og lagt til en anden mor. Alle mine hvalpe bliver sundhedstjekket, og min dyrlæge har sagt, at hun aldrig har set så flotte hvalpe, hvor der ikke var nogen fejl. Jeg har to tæve, hvor den en har haft to kuld og den anden ingen, lyder det fra sælgeren, der fortsætter:

– Historien med June er en uheldig historie, hvor jeg for eksempel ikke vidste, at hun bor på anden sal. Jeg har faktisk tilbudt hende at mødes og snakke om det. Fordi jeg går op i, at mine hvalpe får et godt hjem. Der er mange ting, der kan påvirke hvalpene. Det kan for eksempel være trappen, mad osv., siger han.

På trods af sælgerens uenighed har vi valgt at trykke Junes historie, da den også florerer som et meget delt Facebookopslag, og da der er flere, der har skrevet, at de har haft dårlige oplevelser med sælgeren.

Vi har valgt at holde ham anonym for også at kunne få hans side af historien med. Vi håber under alle omstændigheder, at denne historie kan være med til at gøre folk opmærksomme på vigtigheden af at købe hunde de rigtige steder.  

 

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout