Hundevæddeløb ikke et problem i Danmark

18-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter nyheden fra England om, at hundevæddeløb sidste år kostede 1000 hunde livet, og at flere derfor ønsker sporten forbudt, tog vi en snak med en dansk repræsentant for sporten

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Dan Mathiesen har haft hunde i væddeløbsport og lure coursing i 11 år, og han har set flere end 1000 løb. Derudover har han landets eneste registrerede væddeløbskennel, Coastwing Racing Whippets, hvor han opdrætter whippets. Han er derfor manden, man skal gå til, hvis man har spørgsmål om væddeløb, og han er da også hurtig til at besvare hunden.dk’s spørgsmål.

For Dan Mathiesen er ked af historien fra England, hvor man har fundet ud af, at der dør 1000 væddeløbshunde om året. Tallet overrasker ham, men han er ikke overrasket over, der er problemer med sporten i England.

Money money
– I England er sporten en kæmpe industri, hvor folk har hundene for sportens skyld. Det er en decideret forretning, hvor folk måske har 50 hunde, som forventes at skabe resultater og profit, siger han og påpeger, at det er helt anderledes i Danmark.

– Det ser meget anderledes ud i Danmark. Her dyrker vi sporten på hobbyplan, og vi har hundene for hundenes skyld. De er lige så meget en del af familien, som alle andre hunde. Jeg har selv fem whippets. En af dem gider ikke løbe og en anden er pensioneret. Men dem beholder jeg jo alligevel, fordi jeg elsker mine hunde.

Den store forskel på væddeløb i Danmark og i England er pengene. I Danmark får man måske 500 kroner for at vinde, og sådan ser Dan Mathiesen gerne det fortsætter:

– Personligt ville jeg naturligvis hellere vinde 5000 kroner end 500, men for sportens skyld håber jeg, at der aldrig kommer flere penge i den. Flere penge vil tiltrække de forkerte mennesker, og det er vi på ingen måde interesserede i, siger han.

Mishandling?
Dan Mathiesen har tidligere været i Go’ Morgen Danmark på TV2 for at fortælle om sine hunde og sin sport. Han har også deltaget i debatten omkring, hvad der sker i England.

– Jeg oplever faktisk, at folk reagerer meget voldsomt. Jeg har fået ubehagelige beskeder, og fået at vide, at det er dyremishandling at lade mine hunde løbe væddeløb. Jeg mener dog personligt, at det er dyremishandling ikke at lade en mynde løbe, for det er det, den er skabt til, lyder det fra den erfarne væddeløbsmand, der erkender, at han bliver påvirket af beskederne:

– Det rammer mig da, når en stor del af befolkningen mener, jeg mishandler mine hunde. Folk forstår ikke, at forholdene i Danmark på ingen måde ligner forholdene i England, hvor forholdene er helt horrible.

2 skader på 11 år
Selvom det ikke kommer bag på Dan Mathiesen, at der er problemer i den engelske væddeløbsverden, så undrer det ham, at der skulle være 1000 dødsfald på et år.

– Der er jo forskellige årsager til dødsfaldene. For eksempel bliver nogle hunde aflivet, hvis de har en eller anden lidelse, som ejeren mener er for dyr at få lavet, hvis hunden alligevel ikke kommer til at løbe igen. Men at 250 hunde skulle være aflivet på banen på grund af skader. Det har jeg svært ved at genkende. Jeg har set over 1000 løb, og i de løb har jeg set to skader. Til gengæld er mine egne hunde blevet skadet af at lege derhjemme eller i skoven, som alle andre hunde, kan blive det, siger han og fortsætter:

– Det er tit grene eller flintesten, de skærer sig på, når de leger, og den slags har vi slet ikke på banerne.

I Danmark er der ifølge Dan Mathiesen 50-100, der løber væddeløb, mens der er en del flere, der dyrker lure coursing. Derfor er det en meget lille sport.

– Grunden til, vi ikke er flere, er blandt andet at sporten har et dårligt ry på grund af forholdene i England og Australien, siger han.

Læs også

Traditionsrig lure coursing med Myndeklubben

07-06-2024 11:17, af Anne Cecilie Sohl

Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.

Galgo død under DM

05-07-2020 12:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode

Masser af hunde i Herning

04-03-2020 12:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag starter årets Hingstekåring i Herning. Men det er ikke kun heste, du kan opleve ved det store event. Der er også noget for hundefolket

Polarudstilling for mynder

19-10-2020 15:32, af Marianne Nielsen

At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs

Sådan er Lure Coursing

27-06-2018 07:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da der i weekenden var EM i Lure Coursing i Nørresundby, mødte vi en af de danske deltagere, som fortalte om fascinationen af den krævende hundesport

 

Dansk sejr i Tyskland

23-06-2011 14:33, af Tine Luther
En dansk opdrættet og ejet whippet vandt “Best in Show” ved international udstilling i Saarbrücken.

Foruroligende billeder

01-07-2017 13:18, af Anne Ekenberg

Billeder af en ualmindelig tynd hund af racen sloughi, der hører til mynderne, har cirkuleret på de sociale medier i de sidste to døgn

Præsidenten for FCI Rafael de Santiagos svar til offentligheden ovenpå sagen fra Rusland

03-08-2017 16:29, af Anne Ekenberg

Den 1. maj i år lød der et ramaskrig, som gik det meste af hundeverdenen rundt, efter at billeder af en stærkt underernæret mynde af racen sloughi, som vandt Best of Breed-titlen ved en hundeudstilling i Rusland var blevet lagt på nettet. Med på nogle af billederne sås præsidenten for FCI Rafael de Santiago. Han skrev et svar d. 6. maj, som kan læses oversættelse her. Hunden.dk beklager, at vi ikke har været opmærksomme på dette tidligere.

Whippet spiller nøglerolle i norsk kidnapningssag

15-01-2019 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den spektakulære kidnapningssag fra Norge, hvor en 68-årig milliardærfrue er forsvundet, kan nu komme tættere på en opklaring takket være en hund

Myndeklubben indtager Store Hestedag med 70 km/t

02-09-2018 14:57, af Marie Helene Rigård Rohleder

Over 700 hunde er til Store Hestedag i Roskilde i weekenden. Myndeklubben er flot repræsenteret, og de afholder både udstilling og Lure Coursing

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Oplev K9 Biathlon træning i Varde

14-11-2025 14:30, af Michelle Mortensen

Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Historisk VM-succes for K9 Runners Mariager

11-11-2025 18:10, af Karina Green Damsgaard

Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Vinderne er fundet – Vil du deltage i december måneds konkurrence?

13-11-2025 07:40, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.

24 kalendergaver til din hund

16-11-2025 13:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen handler om hygge, forventning og små glæder. Mange hundeejere vælger at lade deres firbenede familiemedlem være en del af traditionen med en pakkekalender. Det behøver hverken være dyrt eller besværligt