Hundevæddeløb ikke et problem i Danmark

18-06-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Efter nyheden fra England om, at hundevæddeløb sidste år kostede 1000 hunde livet, og at flere derfor ønsker sporten forbudt, tog vi en snak med en dansk repræsentant for sporten

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Dan Mathiesen har haft hunde i væddeløbsport og lure coursing i 11 år, og han har set flere end 1000 løb. Derudover har han landets eneste registrerede væddeløbskennel, Coastwing Racing Whippets, hvor han opdrætter whippets. Han er derfor manden, man skal gå til, hvis man har spørgsmål om væddeløb, og han er da også hurtig til at besvare hunden.dk’s spørgsmål.

For Dan Mathiesen er ked af historien fra England, hvor man har fundet ud af, at der dør 1000 væddeløbshunde om året. Tallet overrasker ham, men han er ikke overrasket over, der er problemer med sporten i England.

Money money
– I England er sporten en kæmpe industri, hvor folk har hundene for sportens skyld. Det er en decideret forretning, hvor folk måske har 50 hunde, som forventes at skabe resultater og profit, siger han og påpeger, at det er helt anderledes i Danmark.

– Det ser meget anderledes ud i Danmark. Her dyrker vi sporten på hobbyplan, og vi har hundene for hundenes skyld. De er lige så meget en del af familien, som alle andre hunde. Jeg har selv fem whippets. En af dem gider ikke løbe og en anden er pensioneret. Men dem beholder jeg jo alligevel, fordi jeg elsker mine hunde.

Den store forskel på væddeløb i Danmark og i England er pengene. I Danmark får man måske 500 kroner for at vinde, og sådan ser Dan Mathiesen gerne det fortsætter:

– Personligt ville jeg naturligvis hellere vinde 5000 kroner end 500, men for sportens skyld håber jeg, at der aldrig kommer flere penge i den. Flere penge vil tiltrække de forkerte mennesker, og det er vi på ingen måde interesserede i, siger han.

Mishandling?
Dan Mathiesen har tidligere været i Go’ Morgen Danmark på TV2 for at fortælle om sine hunde og sin sport. Han har også deltaget i debatten omkring, hvad der sker i England.

– Jeg oplever faktisk, at folk reagerer meget voldsomt. Jeg har fået ubehagelige beskeder, og fået at vide, at det er dyremishandling at lade mine hunde løbe væddeløb. Jeg mener dog personligt, at det er dyremishandling ikke at lade en mynde løbe, for det er det, den er skabt til, lyder det fra den erfarne væddeløbsmand, der erkender, at han bliver påvirket af beskederne:

– Det rammer mig da, når en stor del af befolkningen mener, jeg mishandler mine hunde. Folk forstår ikke, at forholdene i Danmark på ingen måde ligner forholdene i England, hvor forholdene er helt horrible.

2 skader på 11 år
Selvom det ikke kommer bag på Dan Mathiesen, at der er problemer i den engelske væddeløbsverden, så undrer det ham, at der skulle være 1000 dødsfald på et år.

– Der er jo forskellige årsager til dødsfaldene. For eksempel bliver nogle hunde aflivet, hvis de har en eller anden lidelse, som ejeren mener er for dyr at få lavet, hvis hunden alligevel ikke kommer til at løbe igen. Men at 250 hunde skulle være aflivet på banen på grund af skader. Det har jeg svært ved at genkende. Jeg har set over 1000 løb, og i de løb har jeg set to skader. Til gengæld er mine egne hunde blevet skadet af at lege derhjemme eller i skoven, som alle andre hunde, kan blive det, siger han og fortsætter:

– Det er tit grene eller flintesten, de skærer sig på, når de leger, og den slags har vi slet ikke på banerne.

I Danmark er der ifølge Dan Mathiesen 50-100, der løber væddeløb, mens der er en del flere, der dyrker lure coursing. Derfor er det en meget lille sport.

– Grunden til, vi ikke er flere, er blandt andet at sporten har et dårligt ry på grund af forholdene i England og Australien, siger han.

Læs også

Traditionsrig lure coursing med Myndeklubben

07-06-2024 11:17, af Anne Cecilie Sohl

Traditionen tro gav Myndeklubben alle hunde mulighed for at prøve lure coursing på Hundens dag.

Galgo død under DM

05-07-2020 12:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag er der DM i lurecoursing i Nørresundby. Et mesterskab, der desværre er blevet overskygget af en rigtig trist episode

Masser af hunde i Herning

04-03-2020 12:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag starter årets Hingstekåring i Herning. Men det er ikke kun heste, du kan opleve ved det store event. Der er også noget for hundefolket

Årets første BIS er afghansk mynde

12-02-2023 17:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Årets første udstilling er nu slut, og som sædvanlig sluttede det hele med et brag af en BIS-finale

Kærlighed giver pote (kortfilm)

22-11-2021 15:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi ved alle, at menneskets bedste ven er vores hund. I ”Kærlighed giver pote” – er det en whippet, der hedder ”Bella”

Fra HUNDEN: Raceportræt af den lynhurtige whippet

24-07-2025 06:34, af Brian Ankerstjerne Hansen

Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN. 

Nye raceportrætter på hunden.dk

04-01-2012 13:08, af Tine Luther
Så er golden retriever og italiensk mynde tilføjet listen over raceportrætter.

Em i Lure Coursing er i gang i Nørresundby

22-06-2018 15:33, af Marianne Grothe Nielsen

Torsdag var der officiel åbning af EM i Lure Coursing i Nørresundby. Vi har modtaget en lille reportage derfra

Galgo espanol: En spansk jagthund i knibe

26-11-2021 12:00, af Marie Helene Rigård Rohleder

Der lever mere end 400.000 hunde af racen galgo espanol i Spanien, hvor de bruges til jagt og væddeløb. Mange af hundene lever under kummerlige forhold, og hvis de ikke duer bliver de smidt på gaden eller skudt. Dokumentaristen Yeray Lopez er bosat i Danmark og har viet sit liv til at kæmpe for et mere dyrevenligt liv for galgoerne

Whippet spiller nøglerolle i norsk kidnapningssag

15-01-2019 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den spektakulære kidnapningssag fra Norge, hvor en 68-årig milliardærfrue er forsvundet, kan nu komme tættere på en opklaring takket være en hund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker