Hundesvømning og zoneterapi

23-04-2018 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For Lisa Schønnemann er det ikke nok at være ejer af en hundesvømmehal. Hun vil også hjælpe de firbenede venner, når de er over vand. Derfor tilbyder hun også zoneterapi

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Man tror, alle hunde kan svømme. Men sådan er det ikke, hvis man spørger Lisa Schønnemann.

– Fakta er, at ikke alle hunde kan svømme. Til gengæld kan de fleste hunde undgå at drukne, siger hun.

Lisa Schønnemann driver hundesvømmehallen Dogswim.dk, som ligger i Ålsgårde i Nordsjælland. Her kan hunde komme og svømmetræne og genoptræne efter skader, operationer, gigt og andre ledproblemer. Men i og med, det ikke er alle hunde, der i forvejen mestrer svømningens livreddende tag, starter alle hunde med en prøvetime, hvor der er ro i huset og tid til at sikre, at både hund og ejer bliver fortrolige med forholdene.

Dogswim.dk er indrettet som et niveaufrit, handicapvenligt slusesystem, hvor der altid kun er én kunde i et rum ad gangen og bassinet, hvor hunden bliver svømmetrænet, er forsynet med undervandskamera, og vandet er klorfrit og jordopvarmet til 23 grader, som anses for at være den mest fordelagtige temperatur for fysisk træning af hunde. Her er der tid til den enkelte hund, der altid har både ”omklædning” og bassin for sig selv, fortæller Lisa Schønnemann.

Hun har drevet Dogswim.dk gennem 8 år, og har derfor hjulpet mange hunde af med nogle skavanker. Men nu har hun taget skridtet videre og kan nu også tilbyde en behandlingsform som ellers mest er kendt til mennesker.

– Vi er mange, der har mærket effekten af zoneterapi, og behandlingen kan også afhjælpe gener hos dyr, siger hun og fortsætter:

– Som hos mennesker har zonerne i hundens poter også forbindelse til organer, kirtler og øvrige kropsdele, og gennem den blide behandlingsform kan ubalancer i hundes krop og psyke, kontroltab, stress, gøen og mange andre gener afhjælpes gennem behandlingen.

Lise Schønnemann har indrettet et kliniklokale lige ved siden af svømmehallen, så det er let at kombinere de to behandlingsformer. Det er vigtigt for hende at sige, at en omgang zoneterapi ikke kan stå i stedet for besøg hos dyrlægen.

– Ved sygdom erstatter zoneterapi selvfølgelig ikke dyrelægebesøget, men teknikken kan til gengæld begrænse f.eks. medicinindtag, på samme måde som svømning gør det for hunde med gigt, siger hun.

Læs også

Hvad er hydroterapi?

15-02-2022 14:19, af Astrid Gerd Holtet

Hydroterapi er når hunden genoptrænes i vand, enten gennem svømmetræning eller ved at gå på et vandløbebånd. Hydroterapi har en masse gode egenskaber og kan hjælpe hunde med mange forskellige typer af problemer  

Sund hund med hundesvømning

01-02-2022 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundesvømning er et fremragende redskab til at motionere din hund eller genoptræne den. Agria Dyreforsikrings hundeekspert forklarer fordelene og fortæller, hvordan I kan komme i gang

Hundesvømning er godt for hunden

04-09-2021 14:48, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Store Hestedag kan man blandt andet høre June Rasmussen fortælle om hundesvømning

Ditte Young indgår samarbejde med dyreklinikker

18-09-2019 12:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Flere dyreklinikker har indgået et samarbejde med Ditte Young for at bygge bro mellem den konventionelle medicinske verden og den mere alternative

Vivian Birlie: Zoneterapi mod nytårsangst

30-12-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde-zoneterapeut, akupunktør og forfatter Vivian Birlie, Sano Canis, har sendt os et godt råd til nytårsangste hunde

Zoneterapi reddede Kiwis liv

24-01-2019 08:36, af Vivian Birlie

Vi har modtaget  dette indlæg fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her fortæller hun om en hund, der fik hjælp til sin allergi gennem zoneterapi

Nyt fra Vivian Birlie, Sano Canis: Hjælp selv din hund med rygproblemer

08-11-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Akupunktør, zoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie skriver

Vivian Birlie: Ørepunktet

09-11-2018 14:29, af Vivian Birlie

Vi har modtaget endnu et indlæg fra hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie. Her giver hun et tip om øreproblemer 

BLOG: Nytårsangst

13-12-2020 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har din hund nytårsangst, så skal du begynde allerede nu flere gange dagligt at massere disse punkter. Punkterne kan bruges ved let til moderat nytårsangst, men ved svær nytårsangst anbefaler jeg professionel zoneterapi. Se www.sanocanis.dk

BLOG: Skal din hund være vores eksamenshund

29-06-2022 08:32, af Vivian Birlie

Din hund får 6-8 gange gratis zoneterapi, hvis vi vælger jer ud.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hundekroen åbner hundesalon med wellness og pelspleje

29-06-2025 06:26, af Cecilie Friis Amstrup

Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Må min hund spise ærter?

03-08-2017 13:25, af Anne Ekenberg

Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni.  Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Ømme poter: Dyrlægerne fjerner mange græsavne

30-06-2025 15:40, af Cecilie Friis Amstrup

Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.

Fem gode råd til sårpleje hos hunde

05-02-2021 15:11, af Astrid Gerd Holtet

Hvad kan du gøre hvis din hund får et sår – og hvornår bør du ringe til dyrlægen?