Man tror, alle hunde kan svømme. Men sådan er det ikke, hvis man spørger Lisa Schønnemann.
– Fakta er, at ikke alle hunde kan svømme. Til gengæld kan de fleste hunde undgå at drukne, siger hun.
Lisa Schønnemann driver hundesvømmehallen Dogswim.dk, som ligger i Ålsgårde i Nordsjælland. Her kan hunde komme og svømmetræne og genoptræne efter skader, operationer, gigt og andre ledproblemer. Men i og med, det ikke er alle hunde, der i forvejen mestrer svømningens livreddende tag, starter alle hunde med en prøvetime, hvor der er ro i huset og tid til at sikre, at både hund og ejer bliver fortrolige med forholdene.
Dogswim.dk er indrettet som et niveaufrit, handicapvenligt slusesystem, hvor der altid kun er én kunde i et rum ad gangen og bassinet, hvor hunden bliver svømmetrænet, er forsynet med undervandskamera, og vandet er klorfrit og jordopvarmet til 23 grader, som anses for at være den mest fordelagtige temperatur for fysisk træning af hunde. Her er der tid til den enkelte hund, der altid har både ”omklædning” og bassin for sig selv, fortæller Lisa Schønnemann.
Hun har drevet Dogswim.dk gennem 8 år, og har derfor hjulpet mange hunde af med nogle skavanker. Men nu har hun taget skridtet videre og kan nu også tilbyde en behandlingsform som ellers mest er kendt til mennesker.
– Vi er mange, der har mærket effekten af zoneterapi, og behandlingen kan også afhjælpe gener hos dyr, siger hun og fortsætter:
– Som hos mennesker har zonerne i hundens poter også forbindelse til organer, kirtler og øvrige kropsdele, og gennem den blide behandlingsform kan ubalancer i hundes krop og psyke, kontroltab, stress, gøen og mange andre gener afhjælpes gennem behandlingen.
Lise Schønnemann har indrettet et kliniklokale lige ved siden af svømmehallen, så det er let at kombinere de to behandlingsformer. Det er vigtigt for hende at sige, at en omgang zoneterapi ikke kan stå i stedet for besøg hos dyrlægen.
– Ved sygdom erstatter zoneterapi selvfølgelig ikke dyrelægebesøget, men teknikken kan til gengæld begrænse f.eks. medicinindtag, på samme måde som svømning gør det for hunde med gigt, siger hun.
Hydroterapi er når hunden genoptrænes i vand, enten gennem svømmetræning eller ved at gå på et vandløbebånd. Hydroterapi har en masse gode egenskaber og kan hjælpe hunde med mange forskellige typer af problemer
Hundesvømning er et fremragende redskab til at motionere din hund eller genoptræne den. Agria Dyreforsikrings hundeekspert forklarer fordelene og fortæller, hvordan I kan komme i gang
På Store Hestedag kan man blandt andet høre June Rasmussen fortælle om hundesvømning
Her får du et blogindlæg fra Vivian Birlie, der har haft en allergisk hund i behandling
Igen har zoneteraput Vivian Birlie doneret et lille trick til os. Denne gang handler det om painkillers
Er du træt af irriterende myg, der hver år ødelægger din sommer med deres enerverende myggestik? Fortvivl ikke – der er hjælp at hente til både hund og ejer. Her kommer endnu et godt tip fra Vivian Birlie
Elena Nielsen hjalp sin hund, Vickey, af med tilbagevendende stærke smerter i analkirtlerne efter at have fulgt nogle råd fra min bog. Her kan du læse brevet og lære samme trick
Hundezoneterapeut, forfatter og underviser Vivian Birlie giver her et tip til, hvordan man med zoneterapi kan få hunden til at stoppe med at savle eller bøvse
Katrine Jeppesen og hendes familie havde en noget alternativ tur til Herning. Faktisk kunne det være gået helt galt, men det gjorde det ikke
Hvornår skal jeg gå til en professionel hunde-zoneterapeut, og hvornår kan jeg selv hjælpe min hund ved at trykke i akupunkturpunkter og zoner? Egentlig kan man sammenligne det med, at du kommer til skade og får et sår. Nogle gange kan du være heldig selv at klare det – lige vaske og rense det grundigt og sætte et plaster hen over. Andre gange er såret så dybt, at der skal professionel hjælp til, fordi det skal syes
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund