128 mennesker i kø på telefonen. 1181 ubesvarede mails. Det var, hvad de fire medarbejdere i Dansk Hunderegister stod foran, da de mandag måtte indse, at de befandt sig midt i shitstormens øje.
Årsagen til stormen var, at flere hundeejere mente, at de ikke kunne finde sig selv og deres hund i registeret, efter dette var blevet digitalt.
– Den korte version af, hvad der skete i weekenden er, at der var nogle hundeejergrupperinger, der havde en diskussion i deres gruppe, som handlede om, at de ikke kunne finde sig selv i registeret. Det greb om sig, og udviklede sig på det nærmeste til en shitstorm, fortæller Jan Rodtwitt, der er sekretariatschef i Dansk Hunderegister.
Panik
På Facebook flød kommentarerne i en lind strøm. Nogle var kritiske overfor hunderegisteret, mens andre opfordrede til, at man slog koldt vand i blodet. På hunderegisterets hjemmeside oplevede man, at der pludselig var 10 gange så mange besøgende som på en almindelig dag. Det betød, at systemet blev overbelastet, og det hele begyndte at gå langsomt. På grund af den megen trafik tog ting, der plejer at tage 30 sekunder pludselig fem minutter, og det har været med til at forværre stemningen.
– Der bredte sig jo en panikagtig stemning blandt hundeejerne. Mange skulle ind for at tjekke, om de kunne finde sig selv på siden. Her havde vi lagt noget information op, men det valgte flere at læse som fanden læser biblen, siger Jan Rodtwitt og fortsætter:
– Og når folk ikke har kunnet komme ind, så bliver nogen ramt af panik.
Sekretariatschefen er overrasket over, at stormen netop har ramt nu, da man faktisk gik over til det digitale 3. oktober.
I forsvar
Dansk Hunderegister reagerede ved at gå i forsvarsmode. De lukkede telefonerne og forsøgte at arbejde i det system, der sammenlignet med den normale hastighed mest mindede om hastigheden, man i sin tid kunne opnå på et gammelt hostende modem.
I dag forsøger medarbejderne i Dansk Hunderegister at besvare de mange mails. Telefonerne vil de forsøge at åbne igen onsdag. Men fra Jan Rodtwitt er beskeden klar.
– Det, der kom frem under vores shitstorm, er fejlagtigt. Alle myndigheder kan finde frem til hundeejerne i systemet. For at se sine hunde skal man gøre, som vi skriver i instruksen. Man skal bruge sit NemID, brugernavn og kodeord, og kan man ikke huske de to sidste, kan man få det af os. Der er ikke nogen problemer med registeret. Det eneste problem var, at vi havde for meget trafik, som man kender det på SKAT.dk eller en billetside, som pludselig oplever en ekstraordinær stor mængde trafik. Derfor var det her en kæmpe storm i et glas vand.
Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.
Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.
Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres
Nu kan du se alle de dejlige billeder fra solskinsøen
Lørdag var der coronasikker hundeprøve hos Sanne og Annes online hundetræning. Mange deltog og du kan se videoerne
Var du i Fredericia i weekenden, eller vil du bare gerne se, hvordan det så ud, så er billederne nu online
Vores fotografer fik ondt i pegefingrene i weekenden i Fredericia, fordi der var så mange søde hunde og mennesker at tage billeder af. Nu kan du selv købe et eller flere af billederne
I går lancerede DKK deres nye store satsning, Hundeuniversitetet. Her kan man købe sig til god online undervisning
Endnu en velkendt udstillingshund tog titlen som BIS 2 på den store online hundeudstilling
Fra den 1. juli kan både lokale hundeejere og gæster på Rold Gl. Kro forkæle deres hunde med vask, klip og spa i trygge og rolige omgivelser, og de første bookinger er allerede i hus.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Græsavne kan bore sig ind i poter, ører og sågar øjne på hunden, og lige nu kommer menneskets bedste ven ofte slemt til skade, når den boltrer sig i det danske sommerland.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.