128 mennesker i kø på telefonen. 1181 ubesvarede mails. Det var, hvad de fire medarbejdere i Dansk Hunderegister stod foran, da de mandag måtte indse, at de befandt sig midt i shitstormens øje.
Årsagen til stormen var, at flere hundeejere mente, at de ikke kunne finde sig selv og deres hund i registeret, efter dette var blevet digitalt.
– Den korte version af, hvad der skete i weekenden er, at der var nogle hundeejergrupperinger, der havde en diskussion i deres gruppe, som handlede om, at de ikke kunne finde sig selv i registeret. Det greb om sig, og udviklede sig på det nærmeste til en shitstorm, fortæller Jan Rodtwitt, der er sekretariatschef i Dansk Hunderegister.
Panik
På Facebook flød kommentarerne i en lind strøm. Nogle var kritiske overfor hunderegisteret, mens andre opfordrede til, at man slog koldt vand i blodet. På hunderegisterets hjemmeside oplevede man, at der pludselig var 10 gange så mange besøgende som på en almindelig dag. Det betød, at systemet blev overbelastet, og det hele begyndte at gå langsomt. På grund af den megen trafik tog ting, der plejer at tage 30 sekunder pludselig fem minutter, og det har været med til at forværre stemningen.
– Der bredte sig jo en panikagtig stemning blandt hundeejerne. Mange skulle ind for at tjekke, om de kunne finde sig selv på siden. Her havde vi lagt noget information op, men det valgte flere at læse som fanden læser biblen, siger Jan Rodtwitt og fortsætter:
– Og når folk ikke har kunnet komme ind, så bliver nogen ramt af panik.
Sekretariatschefen er overrasket over, at stormen netop har ramt nu, da man faktisk gik over til det digitale 3. oktober.
I forsvar
Dansk Hunderegister reagerede ved at gå i forsvarsmode. De lukkede telefonerne og forsøgte at arbejde i det system, der sammenlignet med den normale hastighed mest mindede om hastigheden, man i sin tid kunne opnå på et gammelt hostende modem.
I dag forsøger medarbejderne i Dansk Hunderegister at besvare de mange mails. Telefonerne vil de forsøge at åbne igen onsdag. Men fra Jan Rodtwitt er beskeden klar.
– Det, der kom frem under vores shitstorm, er fejlagtigt. Alle myndigheder kan finde frem til hundeejerne i systemet. For at se sine hunde skal man gøre, som vi skriver i instruksen. Man skal bruge sit NemID, brugernavn og kodeord, og kan man ikke huske de to sidste, kan man få det af os. Der er ikke nogen problemer med registeret. Det eneste problem var, at vi havde for meget trafik, som man kender det på SKAT.dk eller en billetside, som pludselig oplever en ekstraordinær stor mængde trafik. Derfor var det her en kæmpe storm i et glas vand.
Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.
Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.
Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres
Nu er billederne fra Herning sorteret, og du kan se dem alle
Hundens fotografer havde en travl weekend under European Dog Show i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder. Knapt 7000 billeder er online, som nu kan ses i vores database
Alle billederne fra Vejen er nu online
Når det kommer til online dating, er kæledyr ikke bare søde ledsagere. De er den ultimative icebreaker og en måde at tjekke kompatibilitet med et match eller endda en terapeut post break-up.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.